הבוקר: 2.1 מיליון ילדים פתחו את שנת הלימודים החדשה (וידאו)

זמן קצר לאחר סיום 50 ימי לחימה נפתחת שנת הלימודים תשע"ה בבתי הספר ובגנים ■ נתניהו: "יחד עם שר החינוך וצוות המורים והגננות, נמשיך לפעול ולהבטיח שהילדים שלכם יהיו בטוחים בשנה הזאת

שנת הלימודים תשע"ה נפתחת: 2,105,394 ילדים ובני נוער יפתחו הבוקר (ב') את שנת הלימודים החדשה בגנים ובבתי הספר. 149,705 מהם הינם תלמידי כיתה א' שיבואו בפעם הראשונה בשערי בתי הספר. 112,750 הינם תלמידי כיתה י"ב שיחתמו השנה 12 שנות לימוד במערכת החינוך. לצדם, יפתחו את השנה 164,999 עובדי הוראה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "אני מבקש לומר לילדי ישראל – אני יודע שלא היה לכם חופש גדול אמיתי, ואני מקווה שבחגים שבאים עלינו עכשיו, בחודש תשרי, תמצאו זמן גם לבלות וגם לנוח, יחד עם המשפחות שלכם ועם החברים שלכם. אני רוצה לשבח אתכם על זה שהקשבתם להורים שלכם בזמן המבצע שעברנו, ועל העובדה שהייתם חלק מהלכידות הלאומית שלנו, שזה נדבך עצום בחוסן הלאומי של מדינת ישראל."

השנה החדשה נפתחת בצל הפסקת האש שהושגה בשבוע שעבר לאחר 50 ימי לחימה, עם החלטת פיקוד העורף לפיה ניתן לקיים לימודים בכל רחבי הארץ. אחרי מבצע "צוק איתן", שנת הלימודים הקרובה תחל בשבועיים של חזרה לשגרה, שבמהלכם יתקיימו מגוון פעילויות הפגה, יינתן מענה רגשי ותיושם תכנית להתמודדות ולמניעת גזענות והסתה.

הימים הראשונים של החזרה ללימודים יכללו מפגשי שיח של המורים עם התלמידים ויעסקו בחוויות אישיות מהחופשה. עוד יעסקו בתי הספר בנושא הרב שנתי "האחר הוא אני" שבמסגרתו גיבש משרד החינוך מערכי שיעור בנושאי גזענות והסתה, תוך התאמתם לשכבות הגיל השונות. השיעורים יתקיימו, בין היתר, במתכונת של דיונים, רב שיח וסדנאות, שבמהלכם יועלו דילמות ויושם דגש על כיבוד עמדות שונות ואחרות.

"חשוב שתהיה שנה מוצלחת מכל הבחינות"

"אני רוצה לברך אותך ואת המורות והמורים שהתגייסו בתנאים של אי ודאות, ופותחים את שנת הלימודים כסדרה", פנה ראש הממשלה לשר החינוך. "מחר נסייר שנינו בשדרות וביישובי עוטף עזה כדי לעמוד על מערכת החינוך בכל הגנים ובתי הספר". הוא הביע תקווה שילדי ישראל "ימצאו זמן לנוח עם המשפחות ועם החברים בחגים" ושיבח אותם "על זה שהקשבתם להורים בזמן הקשה שעברנו, ועל העובדה שהייתם חלק מהאחידות הלאומית שלנו שזה נדבך עצום בחוסן של מדינת ישראל". להורים הבטיח: "יחד עם שר החינוך וצוות המורים והגננות, נמשיך לפעול ולהבטיח שהילדים שלכם יהיו בטוחים בשנה הזאת. חשוב שתהיה שנה מוצלחת מכל הבחינות".

מנהלת מחוז דרום במשרד החינוך, עמירה חיים, התייחסה למאמצים לבנות לתלמידים שגרת חיים חדשה אחרי הקיץ הלא פשוט. "לפני כמה דקות שמעתי שהורים בבית הספר 'יובלי הבשור' שבעין הבשור חוששים לשלוח את הילדים שלהם מאחר שבית הספר אינו ממוגן", סיפרה. "זה נבדק עכשיו. ביום חמישי שמו שם ארבע מיגוניות חדשות. אבל זאת הבעיה היחידה שעלתה. הכול נפתר והכול בסדר גמור. מחוז דרום ערוך ומוכן לפתיחת שנה בכל המסגרות. בתוך המלחמה, אנחנו לא שכחנו את מה שחשוב וטיפלנו בכל הדברים. אני רוצה לומר תודה לאנשי המטה".

נתניהו פנה לחיים ואמר: "אני רוצה לחזק אתכן, ולחבק עם כל עם ישראל את כל תושבי הדרום. אחד הדברים שיצאו מ'צוק איתן' זאת סיסמא שנכונה לכל אזרחי ישראל – 'העם עם הדרום!'. זה ביטוי בדרכים שונות, וכפי שעשינו בהחלטת ממשלה נעשה החלטה נוספת למען עוטף עזה ויישובי הדרום, חלק מהסיוע הזה, הוא במכלול החיים בדרום, והרבה הרבה הצלחה".

"רק לפני שבוע היינו במצב חירום"

בצל המלחמה בדרום, שנת הלימודים נפתחת כסדרה לאחר שפיקוד העורף אישר לקיים לימודים כרגיל בכל רחבי הארץ. "בשבועיים הראשונים של שנת הלימודים הילדים שגרים ביישובי עוטף עזה קיבלו תקצוב מיוחד לקיים ימי הפוגה, ימים של חוויה והנאה", סיפר שר החינוך. "אנחנו קוראים לזה 'חופש במסגרת'. נאפשר להם גם לחזור למסלול לימודים רגיל, אבל גם לבלות".

שי פירון מתכונן לעלות כיתה

באדיבות רשת

יו"ר מועצת התלמידים בדרום, יובל סעדון, התייחסה למצב המתוח. "רק לפני שבוע היינו במצב חירום", אמרה. "זה היה נראה כמו חלום. אני רוצה לומר כמה במחוז דרום הרגשנו קיץ שונה. אנחנו מתחילים את השנה הזאת בלי הרבה אוויר לנשימה. רוצים להודות לנערי מחוזות אחרים ששמעו שיש מצב חירום ובאו להתנדב אצלנו למרות הסיכון. בני נוער שחוזרים אחרי חודשיים של לחימה, ויקבלו תמיכה גם לימודית במהלך השנה כי לא יכולנו להתרכז במהלך הלימודים בקיץ ויש פערים להשלים".

כחלק מההשלכות הכלכליות של "צוק איתן" יאלצו כנראה משרדי הממשלה שונים, להוציא את משרד הביטחון, לקצץ כ-2% מתקציבם. הורים רבים קיבלו את בשורת הקיצוצים בחרדה גדולה וארגון ההורים הארצי פתח גם הוא חדר מצב ומדווח על טלפונים רבים ביחס לשנים קודמות. דגנית גרינבוים מארגון ההורים הארצי אמרה: "אנחנו מקבלים טלפונים מכל הארץ, הורים מפחדים ש'סתם הרדימו אותם'. הם מוכנים לחזור לרחובות, וועדת טרכטנברג נתנה פתרונות לחינוך יותר מאשר לדיור, אז מה עשינו בזה? אמרנו להם 'בואו ניתן צ'אנס לשר לבלוע את הידיעה'".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.