הבחירה ברגעים בחיים הכל או כלום

איך נלמד לבחור בהכל או בכלום? מחקרים מראים שישנם 5 גישות לחיים שמאפיינות אנשים אשר לא משיגים את מלוא הפוטנציאל שלהם, והם: דחיינות, פחד מכשלון, שאיפה לשלמות, התמכרות לעבודה // רם גלבוע – מומחה לטיפול בטראומות, חרדות, פוביות בבני נוער ומבוגרים

שלום,

בני הבכור בן ה 20 מתנהג בצורה קיצונית למדי. הוא מחפש שלמות ואם הוא לא מוצא אותה אז הוא מעדיף שלא לעשות כלום. יש לו גישה של שחור או לבן שלדעתי לא טובה לו. זה בא לידי ביטוי בלימודים, בחברה ואפילו בדרך בה הוא מתנהג לעצמו. אשמח לעצתך.

גישה של "הכול או כלום" היא תהליך חשיבתי שלילי נפוץ למדי. תהליך מחשבתי כזה מפצל את המחשבה לשתי דרכים קיצוניות מבלי יכולת להתגמש ולהבין שהרבה דברים בחיים הם למעשה בתחום הביניים. כך שהאדם שחושב כך יכול להיות או מושלם או כישלון. או שיש לו חברים או שהוא בודד. זאת דרך חיים שמובילה להרבה אכזבות ותסכולים וכמובן אשמה.

מחקרים מראים שישנם 5 גישות לחיים שמאפיינות אנשים אשר לא משיגים את מלוא הפוטנציאל שלהם, והם: דחיינות, פחד מכשלון, שאיפה לשלמות, התמכרות לעבודה והכל או כלום.

ישנם מספר "כללים" או דרכים לטפל בבעיה והעיקרים והחשובים שבהם הם אלו:
1. הגדרות: קודם כל על האדם להגדיר לעצמו מהי שלמות עבורו. הרבה פעמים תוך כדי ההגדרה האדם מבין שלמעשה המטרה ש הציב לעצמו אינה יכולה להיות מושגת בכלל. ואז קל לו יותר להציב מטרה מציאותית וברת השגה.

  1. כפי שנאמר "לפעמים אתה מנצח ולפעמים אתה לומד". באותו הרגע שהוא חווה תחושת כישלון הוא יכול גם להבין שיש כאן שיעור חשוב שאם הוא ילמד אותו יגדלו הסיכויים שלו להצליח בעתיד. כשאנחנו מבינים את הסיבה לכישלון יש לנו את האפשרות לשנות את דרך הפעולהוכך לא לחזור על אותן טעויות.
  2. תדגישי לו את החוזקות שלו (הערכים ותכונות האופי שבולטות אצלו) מכיוון שהן אלו שיאפשרו לשאר הדברים להתקיים. החוזקות שלו יאפשרו לו את היכולות להגיע למטרה באופן עקבי ומתוכנן. ההתמקדות בחוזקות יגרמו לו להאמין ביכולות שלו ולהבין שגם את מאמינה ביכולות שלו ושאת לא שופטת אותו לפי התוצאה הסופית.
  3. להשתמש פחות במילה "אבל" ויותר במילות חיבור כמו ו… וזאת מכיוון שהמילה "אבל" שוללת את תחילת המשפט ונותנת לדובר ולשומע תחושה גרועה.

לדוגמה, הבחור למד הרבה השבוע אבל…. נכשל במבחן.

לעומת הבחור למד הרבה השבוע….. ונכשל במבחן.

כששומעים איך המשפט נאמר התחושה היא מאוד שונה.

וחשוב מאוד שהוא ישאל את עצמו את השאלות המתאימות:

  • מה הם הערכים שלי? והאם אני פועל לפיהם?
  • האם הרגשות שלי מבוססים על עובדות או פרשנות לעובדות?
  • האם קיימות פרשנויות נוספות?

רם גלבע | מכון נוירו-מוטוריקה 03-9522877 | מומחה לטיפול בטראומות, חרדות, פוביות בבני נוער ומבוגרים

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.