כשריבלין התרגש בחדר הזוג הקדוש (תמונות)

נשיא המדינה הניח זר באירוע זיכרון לנרצחי הפיגוע שאירע במלון טאג' פאלאס, נפגש עם ראשי הקהילה היהודית במומבאי, וסיים את ביקורו בהודו בקביעת לוח זיכרון לנרצחי הפיגוע בבית חב"ד. תיעוד מצמרר מבית חב"ד {"אמרתי "עם ישראל חי"}

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, הניח הערב, שני, כ' חשון, 21 בנובמבר, זר באירוע זיכרון לנרצחי הפיגוע שאירע במלון טאג' פאלאס במומבאי בשנת 2008. בטקס שנערך באזור הפיגוע בתוך בית המלון ובסמוך לאנדרטה שהוקמה לאחריו, השתתפו מושל מדינת מהרשטרהChennamanei Vidyasager Rao , ובכירי הממשל באזור, ראשי הקהילות היהודיות בהודו, חברי הקהילה היהודית במומבאי, וחברי משלחת אנשי העסקים המלווים את הנשיא בביקורו.

הטקס נוהל בידי קונסול ישראל במומביי דוד עקוב. בסדרת פיגועי הטרור שאירעו במומבאיי בנובמבר 2008, נרצחו 166 בני אדם, בהם גם שישה קורבנות שנרצחו בבית חב״ד בעיר שהיווה אף הוא מטרה למחבלים.

 

"לפני שמונה שנים, הכתה בעיר הנפלאה הזו אחת ממתקפות הטרור המחרידות, אכזריות ורצחניות שידענו," אמר הנשיא והמשיך: "לצערנו גם ההודים, כמונו הישראלים, מכירים היטב את מציאות הטרור המודרני הגלובלי. טרור הוא טרור בכל מקום בו יכה בעולם. שנאה, פונדמנטליזם, קיצוניות והסתה משקפים כולם דבר אחד – את הטרור."

 

"בעמדנו כאן יחד אנו אומרים במפורש שהטרור לעולם לא ינצח," הוסיף הנשיא ואמר: "ערכי הדמוקרטיה והחירות שלנו חזקים ונגן עליהם בכל כוחנו. אולם, אל לנו להסתמך רק על ערכים ומילים, עלינו לפעול יחד לשתף ידע ושיטות עבודה על מנת לשמור על ביטחון אזרחינו, וכדי להגן על גבולותינו והערים שלנו. הודו וישראל עומדות זו לצד זו במערכה הזו. זו חובתנו למען הקורבנות, והמורשת שנותיר אחרינו לדורות הבאים."

 

לאחר מכן, נפגש הנשיא עם מושל מהרשטרה, וכן עם ראשי הקהילה היהודית במומבאי. "בתפילותינו אנו אומרים, 'הודו לה' כי טוב', פירוש המילה הודו הוא להודות, וזהו גם שמה של המדינה הזו, בה זכינו לבקר," אמר הנשיא לראשי הקהילות היהודיות. עוד אמר הנשיא: "אנו מודים להודו ולקהילה היהודית שלה על האירוח. אתם, יהודי הודו פטריוטים הודים אמיתיים, שלא מוותרים על הזהות ההודית או היהודית – אלא מאחדים אותן בגאווה."

הנשיא המשיך משם אל בית חב"ד במומבאי שם התרחש הפיגוע ב-26 בנובמבר 2008. הנשיא הניח זר לזכרם של ששת קורבנות הפיגוע, בהם שליחי חב"ד בעיר, הרב גבריאל נח הולצברג ז"ל ורעייתו רבקה הולצברג ז"ל, בן ציון קרומן ז"ל, אריה לייבוש טייטלבאום ז"ל, יוכבד אורפז ז"ל ונורמה רבינוביץ' ז"ל.

הנשיא ורעייתו נחמה עלו אל חדרו של מוישי הקטן בנם של הרב גבריאל נח הולצברג ז"ל ורעייתו רבקה הולצברג ז"ל שנספו בפיגוע, ושרד את אותו יום נורא. על קירות החדר נותרו הציורים שאיירה עבורו אימו ואותיות האל״ף בי״ת הצבעוניות שלימדה אותו. נחמה הביטה בהן ואמרה: ״כמה רגישות של אמא יש בחדר הזה, כמה חום ואהבה מן הקירות.״ שליח חב"ד במקום, ישראל, סיפר לנשיא ולנחמה כיצד נמלט מוישי אל המטפלת שלו, שלוש קומות שלמות לבדו, עד שמצאה בקומה השנייה והיא גוננה עליו עד ששככה התופת.

הנשיא סיפר על ביקורו של מוישי וסבו יחד עם המטפלת ההודית נורמה שהגיעו לבית הנשיא עם הגעתם ארצה. ״כשראיתי את מוישי לא יכולתי שלא לחשוב – עם ישראל חי. וגם היום כאן, בבית חב״ד הזה שמהווה בית חם ליהודים מהעולם כולו באופן יומיומי ובלתי פוסק, אני חושב בדיוק את אותו הדבר. עם ישראל חי, העולם החופשי כולו חי ואנחנו ננצח את הטרור.״

משם המשיכו הנשיא ונחמה לקביעת לוחית זיכרון עליה נכתב: "הרוגי מלכות אין כל בריה יכולה לעמוד במחיצתן" (מסכת בבא בתרא, דף י' עמוד ב) "No creature can compare to the martyrs" (Talmud, Tractate Baba Bathra 10B) .

בלוחית צוין כי היא נקבעה על ידי נשיא המדינה במהלך ביקורו במקום לזכר קורבנות פיגוע הטרור שאירע ב-26 בנובמבר 2008.

בתום הביקור עשה הנשיא את דרכו לשדה התעופה והוא עתיד לנחות חזרה בארץ מחר בבוקר.