הביקור והביקורת: עונשי השעיה חמורים לחברי הכנסת של בל"ד

ועדת האתיקה הטילה עונש משמעותי על חברי הכנסת שנפגשו עם משפחות המחבלים: חנין זועבי ובאסל גטאס יושעו לארבעה חודשים, ג'מאל זחאלקה יורחק לחודשיים. השלושה לא יוכלו להשתתף בדיוני המליאה עד תום מושב החורף של הכנסת

סנקציות חריפות: ועדת האתיקה של הכנסת השעתה הערב את שלושת חברי הכנסת של בל"ד החברים ברשימה המשותפת, לתקופות ממושכות זאת בעקבות התלונות שהוגשו על פגישתם עם משפחות המחבלים.

חנין זועבי ובאסל גטאס יורחקו מהמליאה לארבעה חודשים, ואילו ג'מאל זחאלקה יושעה לחודשיים. המשמעות היא שכל הסיעה הושעתה עד לתום מושב החורף של הכנסת.

הסיבות לעונש המופחת של זאחלקה הוא היעדר הרשעות דומות בעבר – בניגוד לחבריו.

כזכור מוקדם יותר דיווחנו על דיון סוער במליאה בהצבעה על הצעות אי-אמון: בו ניצל נתניהו  את ההזדמנות כדי לתקוף את חברי הכנסת הערבים, לאחר פגישתם עם משפחות מחבלים.

נתניהו הסביר מדוע הוא מקדם חקיקה להשעייתם מהכנסת ברוב של 90 ח"כים: "לא נקבל מעשים כאלה מתוך הבית הזה, יש לנו כבוד לאומי"

נאומו  של נתניהו הופרע על ידי קריאות ביניים רבות מצד ח"כ ג'מאל זחאלקה מהרשימה המשותפת שהוצא מהאולם לאחר שצעק לעבר ראש הממשלה "פאשיסט" וסירב להפסיק.

 

 

בתחילת הדיון שעסק בהצעות האי אמון אמר נתניהו: "שמעתי את ההתקפות עליי בכמה וכמה ישיבות סיעה בכנסת היום. אני מבקש להדגיש כי אנחנו בעד שילוב החברה הערבית בחברה הישראלית, בכלכלת ישראל ובמדינת ישראל". הוא הוסיף: "אנחנו משקיעים בזה מאמצים ומשאבים רבים, ובאותה עת, דווקא מתוך הראייה הזו, איננו מוכנים לקבל מצב שבו חברי כנסת יתמכו במשפחות של רוצחי אזרחים ישראלים ויעמדו דום לזכרם של אלו שרצחו את ילדינו".

 

ראש הממשלה תקף את הערבים ואמר: "יש גבול! יש דבר כזה שנקרא כבוד לאומי. אתם יכולים לתאר מצב שחברי פרלמנט בבריטניה היו עומדים דום לזכר ג'ון הג'יהאדיסט? שבקונגרס היו עומדים דום לזכרם של הרוצחים בקליפורניה? אנחנו איננו מוכנים לקבל את זה ולא נקבל את זה".

 

הורחק. ח"כ זאחלקה. צילום: פלאש 90
הורחק. ח"כ זאחלקה. צילום: פלאש 90

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.