הבית הלבן: נתניהו מלא דיבורים וריק מהצעות לפעולה

סנטורית דמוקרטית בכירה: אסור להסתפק בהסכם שתחולתו 10 שנים בלבד; צריך להאריך את תחולתו ל-15 עד 20 שנה

לא חלפה דקה מתום נאומו של ראש הממשלה, , במושב המיוחד של הקונגרס, והבית הלבן יצא בתגובה ראשונה: נתניהו מלא דיבורים וריק מהצעות לפעולה קונקרטית.בנימין נתניהו

אבל דווקא דמות מרכזית במפלגה הדמוקרטית, הסנטורית דאיין פיינסטין, יצאה אחרי הנאום נגד רכיב מרכזי בהסכם הפוטנציאלי עם איראן: אין להסתפק בהסכם שתחולתו עשר שנים, כפי שמציע הבית הלבן; ההסכם צריך להיות בתוקף 15 עד 20 שנה. היא דיברה עם CNN.

אין ספק, שנאומו של רה"מ היה קריאת תיגר ישרה על נשיא ארה"ב, ברק אובמה, ועל אחת מהיזמות החשובות של נשיאותו: השגת הסכם לפירוק נשק עם איראן. גם אין ספק, שתגובת הממשל תהיה עצומתית לא פחות. אבל, גם מבקרי נתניהו והאופן שבו אורגן ביקורו יודו שזה היה נאום רב עוצמה, שהתקבל בהתלהבות עצומה באולם הענקי של בית-הנבחרים. משקיף מהצד היה יכול להתרשם שנתניהו התנהג כנשיא ארה"ב וזכה בקבלת פנים ששמורה לנשיא.

ככל הידוע, 50 עד 60 מחוקקים דמוקרטים, סנטורים וצירים, החרימו את הנאום. ספירה מהיציעים בלתי אפשרית מפני שיו"ר בית-הנבחרים, ג'ון ביינר, הושיב בכסאות הריקים עוזרי מחוקקים רפובליקנים, כדי למנוע תצלומים מביכים מסיקור האירוע. אחת ההפתעות הגדולות היא, שאליזבת וורן, כוכב עולה בשמי המפלגה הדמוקרטית, ראש האגף הליברלי במפלגה ומועמדת אפשרית להתמודדות על מועמדות מפלגתה לנשיאות, החליטה להחרים את הנאום במחאה על כך שנתניהו עושה שימוש בקונגרס כתפאורה של תשדיר בחירות.

בין האורחים שבאו לשמוע את הנאום מיציע האורחים – שלדון ומרים אלדסון, תומכיו הנלהבים של נתניהו, ואלי ויזל. שרה נתניהו ישבה ליד ויזל. רון דרמר, שגריר ישראל בוושינגטון, ליווה את ראש הממשלה בהיכנסו לאולם המבוא של הקונגרס. נתניהו ניצב על דוכן הנאומים, כשמאחוריו ביינר וסנטור אורין האץ', שתפס את המושב שבו יושב בדרך כלל סגן הנשיא. ג'ו ביידן נמצא באמריקה הלטינית, כנראה כתואנה להעדרותו מהאירוע.

ביינר עשה מאמץ מיוחד להוסיך נופך חגיגי לאירוע. הוא העניק לנתניהו פסלון של ראשו של המדינאי הבריטי ווינסטון צ'רצ'יל, ראש המדינה היחיד, חוץ מנתניהו, שזכה לנאום שלוש פעמים במושב מיוחד של מליאות שני בתי הקונגרס.

כניסתו של נתניהו לאולם על רקע של תשואות אדירות, הזכירה את הכניסה של נשיאי ארה"ב בדרכם לדוכן הנאומים לשאת את הנאום המסורתי על מצב האומה. בדיוק כמו הנשיאים שצועדים במסלול הזה, לחץ נתניהו ידי מחוקקים שצבאו עליו במאמץ להחליף עמו מילה. נאומו שוסע עשרות פעמים בתשואות סוערות, ופעמים רבות הנוכחים קמו על רגליהם.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.