הבן החמישי – צוואתו של מרן

דאגתו של מרן הגר"ע זצ"ל לנוער הנושר, כמו גם אחריותו לגורל העגונות והממזרים, תואמות להפליא את רוח ההגדה / הרב מיכאל מלכיאלי

בעל ההגדה מספר על הבנים שבאים לליל הסדר, ועל האבא מוטלת החובה לחנך את הנער על פי "דרכו" ולכן לא ראי התשובה שהאב נותן לבנו החכם לבין התשובה שהאב נותן לבנו התם, או הדרך של האב יש להתייחס לבן שאינו יודע לשאול ששם האב מכניס את השאלה לפה של הבן, מאשר לתשובה האגרסיבית של האב לבן הרשע.

אמנם שמעתי שבספרים הקדושים יש התייחסות אף לבן החמישי, הוא הבן שלא בא בכלל לסדר, הוא בוחר שלא להשתתף בה, ומימילא הוא לא שם כדי לשאול שאלות, ואין אפשרות לא לענות לו תשובות ואפילו לא להכות את שיניו.

הבן הזה לא מרגיש שחשוב להגיע אפילו לארוחת סדר יחד עם המשפחה, יש לו דברים חשובים מזה, מחוץ לבית, אבל התורה לא דילגה עליו וגם עליו התורה אמרה "כי ישאלך בנך לאמר…" גם על הבן ה"נושר" יש חובה לדעת ש"עבדים היינו" אבל הוא לא כאן בשביל לומר לו.

בעל ההגדה לא מזכיר את הבן החמישי ויש לזה סיבה, עלינו לעשות הכל בשביל שלא יהיה את הבן הזה, עלינו להקצות משאבים עצומים לתפוס את ה"ילד שלא יודע לשאול" או את הבן ה"תם" עוד בעודו יושב עם אביו בליל הסדר לפני שחלילה יהיה בשנה הבאה הבן החמישי.

אני זוכר לפני כמה שנים זכיתי להכנס יחד עם קבוצת בחורים מתחזקים אל הקודש פנימה לחדרו של מרן רבינו עובדיה יוסף זצוק"ל הרב פינה מזמנו העסוק ודיבר על החובה שיש לכל אדם להתעסק בקירוב הנוער, בחיזוק משפחתו והסובבים אותו, לא אשכח את רבינו מדבר מעמקי ליבו על הקושי שיש לו בסגירת הספר, בהפסקה של כתיבת חיבוריו, אבל כשהוא עושה את זה למען זיכוי הרבים, ולקרבם לאביהם שבשמים אזי המלאכה קלה יותר.

רעד עובר בגופי כשאנו נזכרים בדרשתו של מרן זצ"ל מידי שנה לפני חג הפסח בו היה מרן מתאר את עשרת המכות, אי אפשר להאמין שאותו גדול שכתב תשובות עמוקות בענייני עגונות והתרת ממזרים הוא זה שגם מוסר שיעור ומסביר בצורה שגם ילדים יבינו מה היה במצרים וההליך של המכות, מרן רצה להחדיר לנו שעל כל אחד לפנות את ראשו וטרדותיו על מנת להחדיר לבנינו את יסודות האמונה.

הכותב הוא חבר מועצת עיריית ירושלים מטעם תנועת ש"ס

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. כ"ק מרן האדמו"ר מליובאוויטש רוח אפינו משיח ה' הרי חידש זאת!!!
  אולי גם הגר"ע דיבר על כך, אבל אין זה חידוש שלו,
  ואולי זכה לכוון לדברי קדשו של הרבי שליט"א.

  אלתר |
  הגב
 2. ויש גם את הבת החמישית, צריך להעריך את אלו העוסקים ומקרבים את הנושרים, כי מנסיון עצוב שלנו כשיש נשירה בבית כל המשפחה מפורקת במיוחד האמא והאבא, לצערי שלא באשמתי, ביתי הנפלאה התחילה לנשור, ורגע לפני שהתרדרה לחלוטין, הלכתי ליעוץ וברכה חינם, אל הצדיקה הרבנית יפה כהן מבני ברק, ובזכות העצות והברכות שלה, וכן שהיא קירבה את הבת שלי וברכה אותה ובמיוחד יעצה לה איך לחזור ולהתחזק, ונתנה לה את ההרגשה והעוצמה הפנימית שהיא יכולה ומסוגלת להיות בחורה איכותית מצליחה ורוחנית, בזכות הרבנית יפה כהן, ובשילוב תמיכה חזקה מאיתנו המשפחה כפי שהודרכנו על ידי הרבנית, ביתי חזרה והתחזקה לחלוטין והיום היא בחורת סמינר רגילה ומעולה, תודה לה' יתברך.

  ציפי |
  הגב
 3. הכותב אומר שנמצא בספרים הקדושים מבן חמישי שלא מגיע לסדר
  רצוני להזכיר להכותב שלהגיד דבר בשם אומרו מביא גאולה לעולם וזה שייך במיוחד לחג הפסח
  כמדומני שהרבי מליובאוויטש – חב"ד הוא הוא שמעיר ומחדש ומבאר את זה בשיחותיו הקדושות והוא הוא הראשון שדאג לבן החמישי ושלוחיו ממשיכים לדאוג להם בתוך כלל ישראל!

  משה |
  הגב
 4. חחח, כשאתם בישיבת חברון אתם מנסים כל הזמן להראות כמה אתם משוכנזים ולא מעיזים לספר כאלה סיפורים, וכשאתם נכנסים לפוליטיקה אתם מנסים להראות כמה שאתם לא משוכנזים..

  חברון |
  הגב