הבני ברקים נגד אפליקציית "וויז"

תושבי בני ברק יצאו בעצומה נגד נסיעות של רכבים בשבת בעיר, ה"חותכים" דרכה בגלל תוכנת "ווייז". העירייה ל'אקטואליק': "הנושא יטופל בקרוב מאד"

בשנים האחרונות ישנה תופעה הולכת וגוברת, של חילולי שבת בבני ברק,  עת רכבים "חותכים" דרך העיר לרמת גן או פתח תקווה, "בזכות" אפליקציית 'ווייז' המראה להם שהעיר חפה מפקקים, כמובן, בשבת.

בעוד בקצוות של בני ברק  במהלך עשרים השנה האחרונות, נסגרו עוד ועוד רחובות בשבת, לאחר שהמיעוט החילוני שהיה באזור הלך ופחת עד שנשארו מתי מעט בלבד – דווקא  הנסיעות בשבת מתגברות.

לטענת התושבים החרדים, עדיין ממשיכים בני משפחתם של התושבים החילוניים שנשארו לבקר אותם בשבתות ונכנסים עם רכבם לתוך בני ברק, דבר בעייתי לכשעצמו לטענת התושבים החרדים, מאחר ובקלות הם יכולים לחנות ברמת גן וללכת 300 מטר ברגל – אבל אותן מכוניות בד"כ עוצרות ברחובות הגבוליים של בני ברק-רמת גן.

אבל, התופעה שיותר מפריעה להם כרגע היא אחרת: מסתבר שלאחרונה בכל שבת ישנן עוד עשרות מכוניות, שכתוצאה מאפליקציית וויז מפנה אותם דרך בני ברק, ואלה פשוט חוצים בשבת את כל בני ברק.

בעקבות כך יצאו תושבים כואבים בעצומה לעירייה שתפעל בעניין.

המארגנים: "לדוגמא ברחוב ירושלים בו מוצבים מחסומים, מאחר ולא ניתן להציב מחסומים בשתי הנתיבים, כדי לאפשר מעבר רכבי חרום, המכוניות פשוט עוברות בין הנתיבים, ומדובר בעשרות רבות של מכוניות בכל שבת".

לטענת מארגני העצומה, "אברך תושב האזור נכנס לפני מספר חודשים לשר התורה מרן הגר"ח קניבסקי שליט"א וסיפר לו על המצב. לאחר ששמע את הפרטים הורה הגר"ח: 'צריך לראות לעצור את זה". אותו אברך פנה לחבר מועצה מסוים, וזה האחרון דחה אותו בלך ושוב, ו"צריך לחשוב על פיתרון", ובינתיים המצב נשאר על כנו".

לטענתם הצעדים למניעת חילול השבת הם מאד פשוטים. ראשית, בראש ובראשונה פניה רשמית של העירייה  ל-Waze שלא תפנה את המשתמשים דרך כבישי בני ברק. שנית, הצבת שלטים בולטים שאין להיכנס לעיר בכלי רכב בשבת (ולא להסתפק בתמרור קטן בלבד). ושלישית – אכיפה, הפעלת פקחים גויים, או אפילו הצבת מצלמה ומתן קנסות (מבחינה משפטית, לדבריהם, מדובר באיסור כניסה כמו כל תמרור "אין כניסה" אחר).

דובר עיריית בני ברק אברהם טננבוים מסר בתגובה ל'אקטואליק': "עם כל הכבוד וההערכה לטפל בנושא כניסת כלי-רכב בשבתות בשולי העיר, שבוודאי זהו עניין כאוב, אך כתושב באזורים כאלו אני מודע דווקא לירידה במספרם, בגל עזיבת תושבים חילוניים, כל העת, את העיר.

"ברצוני להבהיר, שכל טיפול פומבי בנושא סגירת יותר ויותר רחובות בשבתות באזורים הגבוליים של העיר, עלול, חלילה, להביא לגרימת נזק, שכן כל סגירה כזו מצריכה חוקית, את אישור ועדת התנועה, המשותפת לעירייה, למשטרה ולמשרד התחבורה, שכמובן, אם העירייה חפצה מאוד בכך, הרי שותפיה, לא אחת, נמנעים מכך, וגם אם ישנה סגירה, הרי זו בשיטות עוקפות של הודעות כלליות, בשלב ראשון, ולאחר חתימת תושבי הרחוב על הבקשה, ולא בתמרורים רשמיים, ויחד עם זאת, התחום נמצא כל העת מול תלונות משרד מבקר המדינה וגורמים ממשלתיים אחרים.

משום כך, הצבת שלטים בולטים יותר, יכולים, אולי, על כלל העיר, בניסוח מתאים. בעקבות זאת, גם הפעלת פקחים לשילוט שאינו בגדר תמרור, בגלל התנגדות המשטרה ומשרד התחבורה, בלתי אפשרית, מההיבט החוקי.

"אשר ל"וויז", אם זה נכון שהחברה מציעה מעברים לכלי רכב בשבתות ברחובות בני ברק, הרי שכאן, יש מקום לפנות לחברה להימנע מכך, על סמך בקשה שלא להביא לעימותים ולהתנגשויות בין תושבים לבין נהגים. העירייה תהיה מוכנה לעשות זאת, ונשמח על תשובתם החיובית".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.