הבנק העולמי: "משבר מים? תלמדו מישראל"

הבנק העולמי פרסם מסמך בו קבע כי במהלך שבעת העשורים האחרונים הפכה ישראל ממדינה מדברית לאחת מהמדינות המובילות בעולם בתחום המים והביאה לעצמאותה בתחום

השבוע, פרסם הבנק העולמי דו"ח בו קבע כי התנהלותה של מדינת ישראל אל מול משבר המים שפקד אותה, התמודדותה עם אופייה המדברי ובעיות המים החמורות, ויציאתה אל עצמאות בתחום המים, ראויה לציון לשבח ולדוגמא עבור מדינות נוספות בעולם.

הדו"ח, שנכתב כחלק משיתוף הפעולה האסטרטגי בין הבנק העולמי למשרד הכלכלה, מגיע בעקבות נתונים מדאיגים המראים כי מצב משק המים העולמי בכי רע. לפי התחזיות של האו"ם, ארגון המים העולמי, והבנק העולמי אנו צפויים להגיע למשבר חמור תוך 20 שנה – לפי תסריט קודר זה 66% מאוכלוסיית העולם תסבול ממחסור חמור במים.

המסמך בוחן את התנהלותה של מדינת ישראל מאז הקמתה, לאורך כל 7 עשוריה, בכל הקשור להתמודדותה עם בעיות בתחום אספקת המים ועל פתרונות חכמים שייצרה. כמו כן, מציין הדו"ח את ההתנהלות הממשלתית והרגולטורית שהובילה להצלחתה של ישראל בתחום.

בין מגוון הפרויקטים עליהם נכתב בדו"ח צוין פרויקט ההתפלה בישראל ששינה את שוק המים והתלות במשקעים ובמקורות מים טבעיים. כמו כן, התמקדו בפעולות ובהחלטות שקיבלה ישראל בנוגע לתחום המים, פעולות שהן ייחודיות למדינה ישראל ואינן קיימות במדינות אחרות. כך למשל העובדה שיותר מ-87% מהמים המושבים בישראל מגיעים לחקלאות והם מהווים כחצי מכמות המים המגיעה לחקלאות בישראל בכך, מצטמצמת התלות של החקלאים בגשמים.

באספקט הכלכלי ניתן הדגש על המהפכה המרשימה של השנים האחרונות, הייחודית לישראל, במסגרתה, העובדה שמשק המים בישראל הוא משק כלכלי סגור, לפיכך אין צורך בגבייה נוספת או נפרדת לענף המים. כמו כן תאגידי המים מפוקחים ובבעלות העיריות.

שר הכלכלה, אלי כהן, שיחידת ניו טק במשרדו פעלה לקידום כתיבת הדו"ח אמר כי "במהלך כל שנותיה הוכיחה מדינת ישראל כי היא מהמובילות בעולם בנושא מים הכולל טיפול במים, חדשנות בתחום וניהול כלכלי נכון. סקטור המים בישראל זוכה בדוח של הבנק העולמי לציונים רבים לשבח ולא בכדי. ישראל היא מהמדינות המובילות בעולם בסקטור המים וממשיכה להתקדם ולהתפתח בתחום".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.