הבשלן הכוכב של בורו פארק: קבלו את שימי זלוטניק

הסרטונים שלו כשהוא מכין אוכל וצועק: "לכובד שאבעס קוידש", הגיעו לכל רחבי העולם היהודי. הוא מתחזק חשבונות חברתיים פעיליים, וכבר מזמן הפך לתופעה. כך הפך הטבח לכוכב רשת חרדי

בסדרת כתבות מיוחדת לחול המועד פסח תשע"ח, 'אקטואליק' מציג את פרויקט "כוכבי הרשת החרדים" שפרצו בשנים האחרונות לתודעה הציבורית וצצים לנו מכל עבר: בפייסבוק, באינסטגרם, טוויטר, וגם בוואטספ.

ואם תרצו לנוח ולעבור על הסטורי'ז – הם שוב יקפצו שוב ושוב.

חלקם מככבים אצלנו לא פעם, הן במדור הפפארצי 'בקליינע'  והן במדור הסטורי'ז בכל יום שלישי אצלנו באתר.

אז בשביל מה הם עושים את זה? כיצד הם נהיו כוכבים? ואלו דברים טובים הם מנסים להפיק מכל זה?

לשם כך שוחחנו עם כוכבי הרשת הגדולים של הציבור החרדי, שהפכו מהר מאד לאושיות רשת וחלק בלתי נפרד מהחיים של גולשי הרשתות החברתיות. חלקם פרצו מזמן את גבולות המגזר וכבר מוכרים בכל העולם.

חלק מכוכבי הרשת מצליחים לתעל את ההשקעה בגריפת רווחים גדולים, לעתים מפרסום בפלטפורמות בהן הם פועלים. יש כאלו שעושים זאת למטרת עשיית חסד, אחרים, זמרים, שמקדמים את שמם באמצעות הכוח המסחרי של הרשת, ויש כאלו שסתם נהנים מהסטורי.

 

והפעם: שימי זלוטניק, כוכב הסטורי'ז של הוואטספ

הכירו את כוכב הוואטסאפ החרדי הראשון: שימי זלוטניק, הוא רווק ירושלמי בן 27, שעובד למחייתו בקיץ כטבח בהרי הקטסקילס והפך לסנסציית וואטסאפ חרדית חסידית בבורו פארק.

שימי החל לפרסם ב"סטטוס" של חשבון וואטסאפ שלו (האפליקציה היחידה שקיימת בסמארטפונים הכשרים), סרטונים אותנטיים ומלאי חוש הומור ודיבור ירושלמי אורגינלי, יידישאי מלא חן ומשובב נפש.

הוא מתעד את הבישולים שהואא מכין לבחורי הישיבות הנופשים בהרים.

הסרטונים הופצו בקבוצות, ולאחרונה זלוטניק החל גם לפרסם את התיעודים בחשבון האינסטגרם שצובר עוד ועוד עוקבים @chassidishekecher, כאשר עיקר התפוצה שלו הוא כאמור הסרטונים שמועברים בין הקבוצות. אין סרטון שהוא מפרסם שלא מגיע לאלפי חרדים אמריקניים וגם ישראלים דוברי אידיש ירושלמית שנהנים לשמוע את המיקס התרבותי בין מאה שערים לארצות הברית של אמריקה.

שימי הטביע את חותמו גם עם הגיית המילה "איי נואו", באנגלית כאשר הוא מקפיד לומר "איי 'קנואו'". "איי קנואו", קוראים לו המעריצים.

בהרי הקטסקילס הוא כוכב של ממש, אבל הוא לא יודע שגם מחוץ להרים, כמעט אין חרדי חסידי בבורו פארק ואף בישראל (באופן חלקי יותר) שמחזיקים באפליקציית וואטסאפ ולא מכיר את "לכובד שאבעס קוידש" ו"איי קנואו" שלו.

בשיחה עם אקטואליק, מספר לנו שימי איך הגיעה מישיבת מיר להרי הקטסקילס. "עבדתי במטבח בישיבת מיר בירושלים, וחבר הציע לי להיות טבח בקטסקיל׳ס בארצות הברית, הסכמתי". כך, בפשטות. כשנשאל האם הוא יודע כמה הסרטונים שלו הפכו לקאלט בקרב קהלים מסוימים, הוא עונה בפשטות אופיינית שהוא נמצא בקטסקילס והוא יודע ששם מכירים אותו, אבל "מתי שהבוס שלי יוצא לבורו פארק או לוויליאמסבורג, כולם שואלים אותו איפה 'איי קנואו'. הבוס שלי טוען שאין לי מושג כמה אני מפורסם".

מה שנכון. ניסינו להבין מה באמת המקור ל"איי קנואו". "הגעתי לארצות הברית. אתה יודע, ישראלי שמגיע בלי השפה האנגלית, בלי כלום. התחלתי ללמוד קצת קריאה וראיתי שהמילה I know (תרגום: אני יודע) כתובה עם k. קראתי אותה עם k. הסבירו לי שלא אמורים לקרוא את זה אבל החלטתי להישאר עם זה, וזה תפס".

הכנות אצל שימי חשובה לו גם בנושא החשוב ביותר לבחור חרדי בגילו. שאלנו אותו מה עם שידוכים, האם הוא לא חושש שהסרטונים יזיקו לו, והוא נחרץ. "לא. זה אני. מי שרוצה אותי כמו שאני, אני כאן. אני לא הולך להעמיד פנים שאני מישהו אחר".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.