הגבאי פרץ בבכי: "קשה לי לדבר" (וידאו)

הרב אהרון פלאבני, גבאי בית הכנסת 'איילת השחר' בגבעת זאב, בראיון דומע ל'קוקר': "זה יותר גרוע מגלות". צפו

הקרב המשפטי נגד הריסת בית הכנסת 'איילת השחר' בגבעת זאב: הרב אהרן פלבני, ממקימי בית הכנסת ומוותיקי הישוב מספר בראיון מיוחד ל'קוקר' על המאבק, התחושות של המתפללים וההחלטה של שופטי בג"צ מהיום. צפו

"לאחר כל כך הרבה תפילות ותחנונים בליל שבת כל בית הכנסת בכו, בליל שבת כל אנשי בית הכנסת יצאו בבכי, לא יכולנו להתאפק, התפללנו ואמרנו תהילים עד שדחו את ההריסה בעשרה ימים, בינתיים, אנחנו יותר בצער גדול כעת, כי אנחנו צריכים לפנות את המקום ולהתפלל בחוץ, אין לנו בית, אין לנו מקום, וכל אנשי בית הכנסת בצער", אומר פלאבני על החלטת בג"צ מהיום.

את פינוי בית הכנסת מגדיר פלאבני "יותר גרוע מגלות". פלאבני, שהשקיע סכומי עתק בבית הכנסת ומשמש כגבאי במקום, מוסיף כשקולו נשנק ממעות: "דחו אותנו מכל פינה ופינה, אין לנו מקום, אני כולי בכי… בצער…כולם מדברים ומדברים אך לא עושים כלום, רק ה' יכול לרחם עלינו ולהציל אותנו.

אין לנו מקום להתפלל, אנחנו צריכים לצאת לכביש ולהתפלל, אנחנו נמצאים בארץ ישראל הקדושה, בחוץ לארץ לא הורסים בתי כנסת, ברוך ה' שכעת דחו את זה זמנית, ומקווים שזה ישאר לתמיד, מרוב כאב אני לא יכול לדבר".

בסיום הראיון מבקש פלאבני: "אני מבקש מכל מי שיכול לעשות שיעשה משהו, למען התורה הקדושה, ולאחדות ישראל".

צפו בראיון עם הגבא

כזכור, מוקדם יותר דיווחנו כי לאחר שבג"צ דחה את הריסת בית הכנסת בגבעת זאב בשבוע, השיג יו"ר ש״ס, השר אריה דרעי, סיכום מול שר הביטחון לפיו בית הכנסת ייאטם למשך חצי שנה שמהלכה יפעלו הנוגעים בדבר להשיג פשרה מול התובעים.

לפי הסיכומים שהשיג השר דרעי, המדינה תבקש מבג״צ לבטל את צו ההריסה שניתן לבית הכנסת, ובמקום זאת ביהכ״נ יפונה בתוך שבוע למשך חצי שנה ויאטם, ובפרק הזמן הזה יוכלו המתפללים להגיע להסדרים עם הטוענים לבעלות על הקרקע.

מוקדם יותר דיווחנו כי שופטי בג"צ קבעו היום כי צו ההריסה נגד בית הכנסת 'איילת השחר' לא ימומש, ובמקום זאת יתפנו המתפללים של בית הכנסת לצורך הסדרת האישורים שלו.

כזכור, בית הכנסת נבנה על קרקע שהייתה שייכת לפלסטינאי ונמכרה למתפללים. מוכר הקרקע הכחיש שמכר, ובסיוע של אירגון השמאל הקיצוני 'יש דין' הוא פנה לבג"ץ, שלאחר עיכובים רבים פסק על הריסת בית הכנסת עד ליום שני הקרוב.

אנשי ציבור רבים עשו מאמצים רבים כדי לבטל את רוע הגזירה, כך למשל ראש מועצת גבעת זאב יוסי אברהמי ששלח מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו אך ללא מענה, כך גם הראשון לציון הרב יצחק יוסף ששלח מכתב לראש הממשלה בעניין לא נענה, בנוסף לכך חברי כנסת ואישי ציבור רבים שניסו להגיע לפשרה בעניין לא הצליחו לבנתיים.

כאמור, שופטי בג"צ דחו את ההריסה והותירו פתח ממשי לביטול הצו לחלוטין – אם האישורים המשפטיים בענין בית הכנת יוצגו כדין.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. בושה וחרפה. צער גדול.רק ה יעשה ישועה
  תושבת הגבעה בושה ונכלמת.
  הפקרות
  .

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב