הגבלת שימוש בכרטיסי אשראי לסרבני גט

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק בתי דין רבניים (קיום פסקי דין של גירושין) (תיקון – הגבלת שימוש בכרטיסי אשראי לסרבני גט), התשע"ח-2018 של חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ'.

מוצע להוסיף לרשימת הסנקציות שבתי הדין הרבניים יכולים להטיל על סרבן הגט במטרה לאכוף את מתן הגט, סנקציה של הגבלת השימוש בכרטיס אשראי.

בדברי ההסבר נכתב: "חוק בתי דין רבניים מעניק לדייני בתי הדין הרבניים כלים שונים כדי לשכנע סרבני גט המעגנים את נשותיהם בניגוד לפסיקת בתי הדין, להתיר את נשותיהם מעגינותן. אחת מהסנקציות הקבועות בחוק היא הכרזתו של סרבן הגט כלקוח מוגבל מיוחד לפי חוק שיקים ללא כיסוי, הטלת סנקציה זו מונעת מהסרבן להשתמש בשיקים. מאז נחקק החוק בשנת 1995, אמצעי התשלום בישראל השתכללו והשתנו, וכיום רק בחלק זעיר מהעסקאות נעשה שימוש בשיקים, כאשר רוב הרכישות מתבצעות באמצעות כרטיסי אשראי. עקב כך איבדה סנקציה זו מיעילותה וכמעט שאינה מהווה עוד איום על סרבני הגט.

כיום כרטיס אשראי מהווה מצרך יסוד שכמעט ולא ניתן לנהל חיים סבירים בלעדיו. לפיכך מוצע להוסיף לרשימת הסנקציות שעומדות לרשות הדיינים, גם אפשרות להגביל את סרבן הגט מלהנפיק או לעשות שימוש בכרטיס אשראי, במטרה לשכנעו לתת גט ולהתיר את אשתו מעגינותה."

ח"כ סמוטריץ': "אני מקיים דיאלוג עם בתי הדין הרבניים ויש להם מודעות ורצון להיאבק בתופעת סרבנות הגט ובאמצעות הצעה זו אנחנו ניתן להם עוד כלי לעשות את עבודתם בצורה טובה יותר"

ח"כ מירב מיכאלי: "לבית הדין יש אמצעים הלכתיים לא לאפשר לבעל לשלול את החופש והחירות של האישה ולא לפגוע ביכולת שלו להשתמש בכרטיס אשראי, אלא פשוט לבטל את הנישואין. הפטנט שלכם להשאיר את האורתודוקסיה כמונופול גורמת להפרת זכויות אדם ואסור שהבית הזה ייתן לכך יד."

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.