הג'ורה של אייכלר – כפיות טובה • דעה

הערה לשדרן יעקב אייכלר מאת: דב הלברטל

בתקופה האחרונה, כלי התקשורת האלקטרוניים והעיתונות הכתובה החילונים, עושים מאמץ לכלול עיתונאים ושדרנים חרדים. כך ברדיו. כך בטלוויזיה. אפילו עיתון 'הארץ' עושה כך. הדבר בולט ב'תאגיד', שקידם כמה כאלה.

השאלה אם זה טוב לחרדים או לא, זה נושא לדיון אחר. לדעתי זה לא טוב, כי זה בהכרח משפיע לרעה על אותם עיתונאים חרדיים, ובדרך כלל משרת לא טוב את האינטרס החרדי. אבל לא זה נושא הדיון.

אם כבר מישהו מקבל מעמד ואמון מהתקשורת החילונית, לא יתכן שהוא ינצל את זה לשפוך בוז לאותה יד שנותנת לו את הצ'ק ואת האמון. פשוט לא יתכן. ולא רק בגלל שהחילונים יגידו שהם נותנים במה, והחרדים מנצלים את זה בציניות וקרתנות. לעיתים אפילו ברמה פרימיטיבית. מבחינה מוסרית, עניין הניצול הוא פסול. זו פשוט בושה, ומעיד על יהירות וחוסר הכרת הטוב, וגם חוסר מוחלט של הבנת התפקיד.

בכל מקרה, לא ראוי לדבר מתוך בוז לשום אדם או ציבור. ביקורת חריפה, בהחלט. אבל התנשאות ובוז, בשום אופן. לעיתים שומעים בכלי התקשורת החרדיים כל מיני שדרנים עלובי נפש, שביהירותם, בורותם והתנשאותם, מזלזלים ובזים לכל מי שלא מוצא חן בעיניהם.

אבל מה שאתמול קרה לאייכלר, זה אופייני. אני לא רוצה להתבטא בחריפות יתר, למרות שזו לא פעם ראשונה שדברים מסוג כזה מתרחשים, ומעידים על התנשאות וכפיות טובה.

באופן לא שכיח, הזדמן לי לשמוע חלק מתוכניתו של אייכלר ברשת ב', זו המסכמת את חדשות היום. במה נכבדה. אבל נדהמתי מהתייחסותו הבזה של אייכלר לג'ירו, תחרות מירוץ האופניים הבינלאומית שהתקיימה בארץ. בהתייחסו למירוץ, אמר אייכלר משהו כזה: 'איך בדיוק קוראים לזה? הג'ורה? הג'ירו?'. ג'ורה. כך כינה אייכלר את המירוץ שצפו בו קרוב למליארד איש בחוץ לארץ, ויכניס הון תועפות ויביא לתנופה עצומה בתיירות. זו לא הייתה פליטת פה. כמה קטנוניות וכפיות טובה יש בכל זה.

הרי נותנים לאייכלר מיקרופון מכובד, כדי שיכבד את המעמד, ואת שולחיו, שהם הציבור החילוני. אם הוא לא רוצה לכבד, שישדר בתחנות החרדיות. אבל לדבר בצורה כזו מזלזלת, וברמה פרימיטבית ובוטה בשידור חי לאוזני אלפים מהציבור החילוני, שנתנו בו אמון?

אייכלר מעמיד פנים כאילו הוא לא יודע מה זה הג'ירו. כאילו מרמה את כולם ואת עצמו. ואם הוא, כשדרן די בכיר, באמת לא ידע מה זה הג'ירו, הוא לא ראוי לשדר. אבל הוא ידע. ועוד איך והוא רק רצה לזלזל. רצה לזרוק בוז. ג'ורה. אגב, זו לא פעם ראשונה שאייכלר מנצל את המיקרופון לציניות מסוג חרדי לא ראוי ולא מכבד.

למען הציבור החרדי, והאמון שנותנים בו לפעמים, הייתי מציע לאייכלר להתנצל אלף פעמים כבר מחר על המעידה החמורה. ניתן אפילו להניח שכבר העירו לו על כך. אבל כאן באה ההערה מתוך תודעה חרדית. לא כך מתנהגים. צריך הכרת הטוב. צריך לכבד. ואם הוא לא מסוגל, זה לא מקומו.

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. דוב אתה צודק בכל מילה בכתבה והרבה יותר

  בזיון שהמיתנשא הזה בתקשורת הוא לא מייצג גם לא את בעלז וגם לרדיו חרדי הוא לא ראוי דוב אני מסכים איתך בכל מילה

  משה |
  הגב
 2. צודק דוב בכל מילה בזיון שנותנים למיתנשא אייכלר

  הוא לא מייצג גם לא את חסידי בעלז הוא טיפוס מיתנשא קטן צריך להתחיל לשלוח תלונות לתאגיד שאם התאגיד מחפש חרדי דווקא שיביאו מכבדים הגונים וגם לתקשורת חרדית הוא לא ראוי

  משה |
  הגב
 3. ואולי זו מטרת התאגיד. לתת במה גם לרוח החרדית, לבטא את מה שהם חושבים?

  ואולי הוא מספק מה שהם מבקשים?
  הרי הוא אדם מספיק מפוקח, ולא יירה לעצמו ברגל.
  למה הוא עשה זאת?
  כי הם כן מבקשים סוג כזה של ביקורת מקפיצת רייטינג.

  יאיר |
  הגב
 4. להתנצל?

  אתה צריך להתנצל על הגבורה שכתבת, בהתנשאות מגעילה !!!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 5. הערה

  רשת ב' היא ציבורית וממונת על ידי הציבור כן גם הציבור החרדי

  יוסי |
  הגב