הגזירה בוטלה? חובת לימודי הליב"ה נמחקה מחוק ההסדרים – גזירות אחרות עדיין בפנים

אנחת רווחה נשמעה אמש (ב') על ידי כל הנציגים החרדיים בכנסת. הסיבה: פרק החינוך בחוק ההסדרים שהועבר אתמול לאישורו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, העוסק בחובת לימודי הליב"ה לציבור החרדי נמחק בשלמותו. את העובדה חשפה יו"ר מרצ זהבה גלאון.

כזכור, בטיוטת חוק ההסדרים שהודלפה לכלי התקשורת לא מזמן, הפרק שעסק בחרדים היה בין העמודים הראשונים. עוד מתברר כי מחוק ההסדרים המתוקן נעלמו גם גזירות נוספות שתיכנן האוצר להטיל על הציבור החרדי, כמו חיוב כל התלמידים החרדים ליטול חלק במבחני המיצ"ב בבתי הספר – כתנאי לתקצוב מוסדות החינוך התורניים. כמו כן "נעלמו" מהחוק המתוקן הקריטריונים והמבחנים המחמירים המותנים בתקצוב בתי הספר החרדיים מכל הזרמים.
אך עדיין, אנחת הרווחה לא כזו גדולה: חוק ההסדרים המתוקן כולל עדיין קיצוץ של תקציבי הישיבות וכן שורת גזירות הנוגעות לציבור החרדי, כמו תקצוב מעונות יום רק למשפחות שבהן שני בני הזוג עובדים (מיצוי כושר ההשתכרות), הנחות בארנונה לפי מיצוי כושר ההשתכרות, וקדימות בדיור בר השגה לשני בני זוג שהכנסתם המשותפת מגיעה ל־125% מהשכר הממוצע במשק.
גלאון, שחשפה כאמור את דבר המחיקה, שאלה את שר האוצר יאיר לפיד: "האם העובדה שלימודי הליב"ה יצאו מחוק ההסדרים מעידה על כוונת הממשלה שלא לחייב לימודי ליבה?". גלאון הוסיפה: "מרצ מתנגדת לחוק ההסדרים, שהוא חוק מתועב ואנטי־דמוקרטי, שמאפשר לאוצר ולממשלה לקדם ולבטל חקיקה לפי ראות עיניהם ולהתערב ברגל גסה בעבודת הכנסת".
בתוך כך, בעקבות העלייה הדרסטית הצפויה במחירי החשמל קרא יו״ר ש"ס ח"כ אריה דרעי לשר האוצר לפיד להתערב לאלתר וליצור מנגנון של תעריף משתנה, שבו מי שצורך יותר משלם יותר. "לא ייתכן שמי שחשבון החשמל שלו הוא רק פרומיל מההוצאה החודשית שלו ישלם כמו מי שביתו יוחשך מההתייקרות האכזרית", אמר דרעי.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.