הגראי"ל: "אני לא יכול לומר ללכת לאורחות תורה – אני נוגע בדבר"

עונת הרישום לישיבות הגדולות בשיאה: בבית הגראי"ל מספרים על שאלות הורים ובחרוים שהגיעו השבוע לפתחו וסיפרו כי "הגראי"ל נמנע מלהורות לבחור ללכת לישיבתו ישיבת 'אורחות תורה' משום שהוא "נוגע בדבר"'. מקורביו הוסיפו "הגראי"ל מזהיר מפני ישיבות שהיצר הרע שולט שם"

עונת הרישום לישיבות הגדולות בשיאה: בבית מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן מספרים על הנכנסים ויוצאים בימים אלו עם שאלות הנוגעות לרישום בחורים מישיבות קטנות העולים לישיבות גדולות. החברותא של מרן ראש הישיבה הגאון רבי משה יהודה שניידר סיפר כי הגראי"ל נמנע מלהורות לבחור ללכת לישיבתו ישיבת 'אורחות תורה' משום שהוא "נוגע בדבר"'.

הרב שניידר סיפר: "אף כשבאים לשאול אם ללכת ל'אורחות תורה' או לישיבה אחרת, לא משיב רבינו, באמרו שאינו יכול לומר לבחור לבוא ל'אורחות תורה', כי הוא נוגע בדבר… אך דבר א' רואים אצל רבינו, ראשית חכמה יראת ה', וישיבה שאפשר לקבל בה יותר יראת שמים, קודמת". אמר הרב שניידר.

הרב שניידר הוסיף לספר: "לפני שנים, סיפר לי רבינו שבא אצלו תלמיד חכם מופלג, לשאול אם מסכים שיפתח ישיבה, ואמר רבינו שהסכים שיפתח ישיבה, כי חושב שראוי לכך, רק ביקש ממנו דבר אחד "שיראה שתהיה פרומע ישיבה..כמו כן מזהיר רבינו מאד מפני ישיבות מסוימות שהיצר הרע, הוא השולט שם". אמר הרב שניידר בשמו של הגראי"ל.

רבני ישיבת 'נר זרח' בהתייעצות אצל הגראי"ל שטיינמן. צילום: שוקי לרר
רבני ישיבת 'נר זרח' בהתייעצות אצל הגראי"ל שטיינמן. צילום: שוקי לרר

בימים האחרונים נכנסו לגראי"ל ראשי ורבני ישיבת "נר זרח" במושב עוצם, שהיא אחת מהמוסדות שהעמיד הגראי"ל ברחבי הארץ, ע"י רשת 'אורחות תור'ה. והעלו בפני הגראי"ל כמה שאלות בנוגע להנהגת הישיבה.

הרב שניידר סיפר על שהתרחש בתוך החדר: "בנוגע להספק הלימוד, אמר רבינו שמתחילה צריך לראות להספיק יותר גמרא רש"י תוס', ואח"כ כשמתבגרים יותר יכולים להתחיל לעשות קצת "קוועצ'ין" – להתעכב יותר".

הרב שניידר הוסיף: "וכשנשאל איזה עצה יש לישיבה כדי שתצליח? השיב רבינו "לערנען, לערנען, לערנען…" ללמוד ללמוד וללמוד.. אין סגולות לזה! והביא רבינו שכתוב בקדמונים, כמדומה בספר חסידים, שנגזר על כל אחד ואחד היכן יגדל, וממילא יש כאלה שדוקא במקום זה עושים שטייגן, ואם ילכו למקום אחר לא יעלו".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.