הגראי"ל שטיינמן על האירוע בצרפת: "פעם זה כאן ופעם זה כאן" (וידאו)

מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן הגיב על האירוע הקשה בפריז בצער: "כל ישראל ערבים זה לזה פעם זה כאן ופעם זה כאן". במקביל, היערכות שיא בישראל להלוויה ממלכתית מחר של ארבעת הקדושים. צפו בוידאו

החברותא של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן, הרב משה יהודה שניידר סיפר על תגובתו של ראש הישיבה כאשר שמע על האירוע בצרפת, וכך הוא מספר: , "כששמע רבינו בערב שבת קודש על האירוע החמור בצרפת, וביקשו להתפלל על הלכודים, נצטער ונאנח מאד, והתפלל שלא יארע ח"ו שום רע ליהודי, אח"כ אמר "כל ישראל ערבים זה לזה, פעם זה כאן ופעם זה כאן".

בהמשך דבריו כותב הרב שניידר כי גם הגראי"ל התייחס לשלג שירד במהלך השבוע שעבר, "כאשר ירד לאחרונה "שלג" בכמה ערים בארץ ישראל. סיפר רבינו שבחוץ לארץ היה מחוייב כל אחד לפנות את השלג מהשביל המוביל לביתו, והי' פיקוח על זה, ובשבת שלא היו יכולים לפנות את השלג, הרבה פעמים הגיע שוטר ורצה לתת קנס, והיו אומרים לו תבוא אחרי שבת.. והוא כבר הבין למה מתכוונים… והיה ממשיך הלאה". כתב הרב שניידר.

במקביל, נערכים בישראל להלוויותיהם של ארבעת הקדושים, כאשר ארונותיהם של יואב חטאב, בן 21, פיליפ ברהאם, בן 40, יוהאן כהן, בן 22, ופרנסואה-מישל סעדה, בן 60, ינחתו מחר (שלישי) לפנות בוקר בישראל.

טקס האשכבה יתקיים ברחבת החנייה של הר המנוחות בגבעת שאול בירושלים מחר בשעה 12:00, בהשתתפות ראשי המדינה.

בין המשתתפים בטקס יהיו נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש האופוזיציה יצחק הרצוג, שרים, חברי כנסת, רבנים ואישים נוספים.

משתתפת נוספת בטקס, אשר גם תישא במסגרתו דברים, תהיה השרה לאיכות הסביבה והאנרגיה של צרפת סגולאן רויאל.

נציין כי הפיגוע בו נספו ארבעת היהודים אירע יומיים בלבד לאחר מתקפת הטרור על מערכת העיתון "שארלי הבדו" בו נרצחו 12 בני אדם ובתוכם עובדי מערכת העיתון ושוטרים.

נתניהו בצרפת נואם היום לראשי הקהילות היהודיות
[alooma ref="b2a136f6a9441350bd33b44ae627c2a1.mp4" src="1" autoplay="1" pid="0"]

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. מה היה אומר מרן הרב שך זצוק"ל? על רקע הקריאות לעליית יהודי צרפת לארץ ישראל' דהיינו למדינת ישראל, צריך להזכיר את התפיסה ההיסטורית המרתקת והמאתגרת של הרב שך “צדקה עשה הקב”ה עם ישראל שפיזרם בין האומות” המסתייגת מריכוז היהודים במקום אחד, אפילו לא בארץ ישראל.

  להלן קטע מתוך ספרי “איש ההשקפה – האידיאולוגיה החרדית על פי הרב שך” המפעל הציוני עורר אצל הרב שך תהיות קשות באשר לתבונת ההנהגה הציונית. רק ההיסטוריה תוכל להשיב על שאלותיו הגדולות: “מדינת ישראל תהווה קיום לעם ישראל?” ו”אין עוד עתיד לעתיד ההווה הזה?”

  תחת השפעת הלאומיות המודרנית, ששטפה את אירופה במאה התשע עשרה וגרסה כי כל קבוצה בעלת אופי, עבר ולשון משותפים חייבת לזכות במימוש פוליטי על ידי מסגרת ריבונית- מדינה, קבע חוזה מדינת ישראל, בנימין זאב הרצל ימ"ש, בספרו “מדינת היהודים” כי: “בשביל היהודים אין שום הצלה, אלא השיבה אל מולדת משלהם”.

  הרב שך זצוק"ל חולק על הרצל ימ"ש כבר בהנחת יסוד מהותית זו. הוא אינו רואה במדינת ישראל (מדינת השמד) את הפתרון לבעיית היהודים ולמצוקתם. לכל היותר הוא רואה בקיומה פתרון אחד בצד פתרונות אחרים, פתרונות אותם מחפש הרב שך ומוצא בגולה. הרב שך לא מסתפק בדחיית שלילת הגולה הציונית, הוא רואה בקיום היהודי בגולה דבר חיובי. להשקפתו, פיזורו של העם היהודי בתפוצות הינו המצב האופטימלי עבורו. הפיזור מהווה כלי מרכזי במאבק למען המשך הישרדותו של העם היהודי.

  הרב שך ראה בקיום זה, של קהילות יהודיות פזורות בגולה, צורך ריאל פוליטי, בטחוני, שיסייע להבטחת המשך קיומו של העם היהודי. הפיזור יקשה על אלו הזוממים להשמידו, שכן המחנה הנשאר יהיה לפליטה. הוא משתמש בהקשר זה בציטוט רב משמעות מהגמרא: “צדקה עשה הקב”ה עם ישראל שפזרן בין האומות” (פסחים פז, ע”ב).

  ב”הגדה של פסח – אבי עזרי” מובאים דברים שלוקטו ממשנתו של הרב שך. בספר זה מובאת השקפתו באשר לקביעה ההיסטורית הנחרצת המופיעה בהגדה: “שבכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו והקב”ה מצילנו מידם”. על פי הרב שך מרכיב חשוב בדרך בה הקב”ה מציל את ישראל בכל דור ודור היא העובדה שבני העם היהודי אינם מרוכזים במקום אחד, אלא מפוזרים: “תמיד אנחנו נשארים השנואים אצל כל אומות העולם וחז”ל דרשו על הפסוק ‘צדקת פרזונו בישראל’, צדקה עשה הקב”ה עם ישראל שפיזרן בין האומות. הרי שהצלת עם ישראל לא דווקא בריכוז במקום אחד”.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. חכמים הזהרו בדבריכם!!!!! ח״ו אין שום מקרה בעולם כלל!!ואין זה – פעם- כאן ו-פעם- כאן ( ואולי צ״ל שם)….. ואך אפשר לומר כך על גזירה נוראה כזו……. הסיפור על השלג בחו״ל נחמד ,אך מה המסר בסיפור- סתם מעייש׳ס. אולי כדי לחברותא לנצל את הזמן רק ללימוד זה ודאי לתועלת כלל ישראל כולו…

  תלמיד מרן רה״י שליט״א |
  הגב
 3. ח״ו אין שום מקרה בעולם כלל! ואין זה -פעם- כאן ו- פעם – כאן( וצ״ל דכוונותו שם)…….. ואיך אפשר להשלים עם גזירה נוראה כזו…….הסיפור הנחמד בשלג בחו״ל לא הבנתי האם יש איזו מסר מיוחד בזה…( סיפורי סבתא) ולחברותא כדי לך ללמוד…. במקום לספר מעיש׳ס

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב