"דברי בלע פער פיו"

סערה במגזר הליטאי בעקבות הפגיעה בגדולי ישראל בפני אלפי אנשים. ר"י 'סלבודקא' יצא במכתב חריף בעקבות דבריו של הרב קלמנוביץ נגד גדו"י בעצרת 'הפלג הירושלמי': "אנשים שקמו לפעור פיהם נגד גדו"י בדברי בלע, אותם אנשים עוקרים הכל מהשורש. הותירה ההשגחה העליונה את הגראי"ל שטיינמן". הגר"ד לנדו ביקש את אישורו של הגראי"ל לפרסום המכתב שהורה לא לפרסמו.{הגר"ד לנדו נגד הרב קלמנוביץ }

סערה במגזר הליטאי בעקבות הפגיעה בגדולי ישראל בפני אלפי אנשים. במגזר הליטאי שקלו לקיים עצרת מחאה מלווה במכתב חריף מגדולי ראשי הישיבות זאת בעקבות דברים חריפים שנאמרו השבוע במהלך הפגנת 'העדה החרדית' ו'הפלג הירושלמי' נגד מרן רה"י הגראי"ל שטיינמן.

ראש ישיבת סלבודקא הגאון רבי דב לנדו כתב באורח נדיר מכתב חריף בעקבות "דברי הבלע" כלשונו, שנאמרו בעצרת אך בהוראת מרן רה"י הגראי"ל שטיינמן המכתב נגנז.

המדובר הוא על משאו של הגאון רבי ישראל יצחק קלמנוביץ מי שנחשב לאחד מתלמידיו של החזו"א במקביל נחשב לדמות קיצונית המזוהה עם 'העדה החרדית' והשקפותיה, בעת האחרונה חבר לאנשי 'הפלג הירושלמי'.

במהלך דבריו בהפגנה בירושלים נשא דברים מפורשים נגד גדולי ישראל ובראשם נגד מרן רה"י הגראי"ל שטיינמן, הדברים אף צוטטו ללא צנזור בעיתון 'הפלס'.

בדבריו אמר: "וכן אותם המשתתפים אתם. או מסכימים אתם. או אפילו אינם מוחים כנגדם. וכ״ש המסייעים להם בזה שמשתיקים את קול המחאה. או שאומרים זה רק ענין של פוליטיק. שבזה הם מסייעים להשתיק קול המחאה הרי הם נכתבים בשמים בחבורה אחת עם המסיתים ומדיחים ולא יעזור להם בזה שיש להם כאילו סיוע של רבן מבעלי התארים המנופחים והמדומיינים. שר היראה, שר התורה, שר החסידות, רשכבה"גס', מרן, רבנן, זה לא יעזור להם כלום וכלום".

הרב קלמנוביץ הוסיף לתקוף במילים חריפות לתדהמת השומעים: "עגל הזהב נשאר עגל הזהב על אף כל ההיתרים, מי שעובד עגל הזהב נשאר עובד עבודה זרה ונענש על זה מאוד".

הגאון רבי דב לנדו הנחשב לאחד מגדולי תלמידיו של מרן בעל החזון איש זצ"ל יצא מגדרו וכתב מכתב חריף, הציטוטים הנבחרים מתוכן המכתב מובאים כאן ב'קוקר' לראשונה. אמש היו במעונו של הגר"ד לנדו ראשי כוללים מתלמידיו ביניהם האב"ד הגר"י סילמן הרבנים הראו לגר"ד את תמליל הדברים שנאמרו בעצרת 'הפלג הירושלמי', הגר"ד לנדו נחרד ואמר כי "אלו דברים מבהילים".

במכתבו כתב בין היתר: "דעת החזו"א ודרכו הייתה בהידברות מול השלטונות". הגר"ד כתב: "מה יעשה אב שרוצים לגייס את בנו לצבא, היעלה על דעתו של מישהו שאותו אב לא ידבר עם השלטונות שלא יגזלו את בנו לצבא? ואם יציעו לו פתרון של דחייה של 7 שנים הוא לא ישמח? ודאי שישמח! הגר"ד הוסיף: " הותירה ההשגחה העליונה את מרן הגראי"ל שטיינמן שינהיג את כלל ישראל כמו שהחזו"א הנהיג"

את מכתבו סיים :"כאשר נשמעים דברי בלע ע"י אנשים שקמו לפוער פיהם בהנהגת כלל ישראל רבותינו גדולי הדור שליט"א ההולכים בדרך רבותינו זצ"ל צריך לומר האמת שאותם אנשים עוקרים את הכל מהשורש עד היסוד". נציין כי הנוסח הנכתב כאן אינו מילה במילה מהנכתב במכתב אך אלו רוח הדברים.

המכתב עצמו היה למראה עיניהם של גדולי תלמידי החזון איש הגאון ר' אריה איברהמס ור' יודל בויאר . אך בהוראת מרן רה"י הגראי"ל שטיינמן המכתב נגנז ולא פורסם וזאת לאחר הגר"ד הצעקש לא לפרסם את המכתב קודם שמתייעצים עם הגראי"ל שטיינמן. הגראי"ל הגיב: "לא כדאי להגיב לדברי עזות נגד גדולי ישראל".

המכתב כאמור נכתב לאור הפגיעה החוזרת ונשנית בכבוד תורתו של מרן ראש הישיבה הגאון רבי אהרון לייב שטיינמן שליט"א. מלבד דבריו של הרב קלמנוביץ פוזרו בהפגנה פשקווילים מחוצפים נגד מרן רה"י הגראי"ל שטיינמן, מה שהביא לזעם עצום בקרב הציבור הליטאי, "החוברות שחולקו במהלך העצרת מלמדות יותר מכל על כוונתם האמיתית של מארגני העצרת, לא לשם שמים כיוונו אלא לקעקע את הנהגת הדור". אמרו עסקנים מתוך המגזר הליטאי.

ל'קוקר' נודע ראשי ישיבות ורבנים אשר התבטאו עוד קודם העצרת אמש כי אין להשתתף שם נחרדו לשמוע על הציטוטים שיצאו מתוך העצרת נגד גדולי ישראל, ראשי ישיבות ועסקנים עלו השבוע למעונו של מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי ולמעונו של ר"י 'סלבודקא' הגר"ד לנדו שנחשב לאחד מידידיו של הגר"י קלמנוביץ, שם קיבלו החלטה על מחאה בכבוד התורה.

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. היינו הך לשם שמים ולקעקע הנהגת הדור… וד"ל ואפילו לפשוטים!

  היהודי האוטנתי |
  הגב
 2. אם כל הכבוד לכל חכמי ה"פלג", כולם "שם" ב-י-ח-ד לא מתקרבים לגדלותו של מרן הגרד"ל שמלבד תורה ועמלה מתוך יראה אמיתית אין לו בעולמו כלום. הס פיך! אגב, מציע לך לשאול את ר' שמואל מי לימד אותו ללמוד

  מנחם |
  הגב
 3. כשמרן הרב שך זצ"ל הנהיג את הדור לא שמענו שהרב דב לנדו נלחם במתנגדיו ומחרפיו אדרבה הרב לנדו הוציא מכתב חריף נגד הרב שך [עיני העדה הנהגת הדור…] גם כשחלק מההנהגה הנוכחית מרדה בהנהגת הרב אלישיב וגידפה אותו לא שמענו מחאה מכבוד הרב… אז האם הכל פוליטי ומחנאי…

  לא לצנזר חומר למחשבה |
  הגב
  • כשמרן הרב שך זצ"ל הנהיג את הדור לא שמענו שהרב דב לנדו נלחם במתנגדיו ומחרפיו אדרבה הרב לנדו הוציא מכתב חריף נגד הרב שך [עיני העדה הנהגת הדור…] גם כשחלק מההנהגה הנוכחית מרדה בהנהגת הרב אלישיב וגידפה אותו לא שמענו מחאה מכבוד הרב… אז האם הכל פוליטי ומחנאי….

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב
 4. באמת אין צורך להגיב לזה, אבל פשוט שמרן שליט"א מאד מפחד להגיב {לדברי הגאונים שליט"א שהם נגד גזרת גיוס השמד "החדש"} כי אם יניב האמת ייצא לאור, ואז יראו כולם שהירושלמים צודקים לגמרי, ולצערינו הוא סוחב על גבו כל גזרת גיוס החדש של השמד והזימה, ביחד עם החכי"ם המשומדים. ימ"ח. "זכור" אלמלא החוק החדש של גיוס השמד, רובם ככולם לא היו מתגייסים, וזה היה הופך אותם לבני תורה וגדולים אמיתים.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב