הגרי"ש התיר – הגראי"ל אסר: "ללמוד בגרות כמו אכילת חזיר"

הגראי"ל שטיינמן בהתבטאות חריפה נגד אפשרות הכנסת ה'בגרויות' לסמינרים על מנת להציל את החלשים: "וכי למה התחיל המזרחי? ג"כ עם כונה להציל שלא יהי' גרוע מאד" • החברותא הרב שניידר: סיפרו לגראי"ל ממקור נאמן שהגרי"ש התיר בגרויות באופן חלקי, והגיב: "אני לא יכול לתת היתר ברור שאסור לאכול חזיר"

גורמים חרדים הבהירו לא פעם כי לא יתנו יד להתערבות משרד החינוך בתכני הלימוד במוסדותיהם ולהכנסת לימודי הבגרות בסמינרים.

לפני מספר שנים צוטט מזכ"ל איגוד הישיבות החרדיות שאמר כי "משרד החינוך סוגר את העיניים. מבחינתנו יש סמינר, שמקביל לתיכון על-יסודי. הבנות נבחנות במבחני חוץ, בדומה למבחני בגרות. מקצועות הליבה שלנו זה מקצועות הקודש. אין אנטי למבחני בגרות, אך אצלנו הלימודים של נשים זה לא רק לטחון חומר. בית הספר גם מחנך, מעניקים ערכים וידע"…

החברותא של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן, הגאון רבי משה יהודה שניידר סיפר בעלון השבועי 'פרי חיים' את הוראתו החריפה של הגראי"ל שטיינמן בכל הנוגע לאיסור הכנסת לימודי הבגרות בסמינרים אפילו באופן חלקי.

הרב שניידר סיפר כי "אחד מהדברים המוטלים על מנהיגי הדור, הוא להיות "גבורים לעמוד בפרץ", וכך מדי פעם עולה על שולחן המלך נידון אחר בדברים שרוצים להתיר בהנהגת הכלל והפרט, ובאים לשאול דעת תורה. ובימים אלו נשאל רבינו בענין לימוד הבגרות בסמינרים, שכידוע אסרו רבותינו מצוקי ארץ זצוק"ל ויבלחט"א גדולי הדור שליט"א דבר זה.

ועלתה שאלה בסמינר מסויים שאם לא יעשו לכל הפחות בגרות חלקית, לא יבואו ללמוד בסמינר קבוצה מסוימת של משפחות, וילכו לשדות אחרים, גרועים יותר, אם יש היתר להוסיף לימודים אלו בסמינר המסויים הזה, כדי להצילם.

ואמר הגראי"ל: אתם יודעים שהדורות יורדים, כל מה שיש עכשיו, אח"כ יורדים עוד ועוד.. היצר הרע סוחף עוד יותר ועוד יותר, וחזר והדגיש – ועוד יותר".

בהמשך נטען בפני הגראי"ל כי על ידי הכנסת הבגרות לסמינרים רוצים להציל את החלשים מללכת למוסדות גרועים יותר: "וכי למה התחיל המזרחי? ג"כ עם כונה להציל שלא יהי' גרוע מאד.. ואמרו נעשה לכל הפחות את זה, ומה נשאר מהם היום?! הדורות יורדים". השיב הגראי"ל.

הגרי"ש אלישיב. צילום: פלאש 90
הגרי"ש אלישיב. צילום: פלאש 90

הרב שניידר מספר כי בפני הגראי"ל הובאה עדות כי הגרי"ש אלישיב זצ"ל התיר באופו חלקי את הבגרויות: "ואף כשסיפרו לרבינו ממקור נאמן שפוסק הדור מרן הגרי"ש אלישיב זצוק"ל התיר דבר כזה לפני עשרות שנים, כדי להציל יקר מזולל, אמר רבינו "אני לא יכול לתת היתר.. והסביר רבינו כך, הנה שחזיר אסור לאכול זה ברור, אבל לדעת מה יכול להביא לאיסור חזיר, זה כבר דבר אחר, וצריך טוב טוב ללמוד את הסוגיא כדי לדעת ברור שאין בזה חשש".

הרב שניידר הוסיף בנושא הבגרויות כי "לאחרונה סיפר רבינו כי בעיר בריסק, מתחילה לא היה בית ספר מיוחד לבנות תחת חסות מרן הרב מבריסק זצוק"ל, אך כששמע הרב שהבנות שלומדות בבית הספר נמשכות ללמוד באוניברסיטה בלעמברג, מיד פתח בעצמו בית ספר".

הרב שניידר סיים: "ובנושא עשיית בגרות, נשאל רבינו לא מכבר בנוגע לאנשי צרפת, שעולים כעת בהמוניהם להשתכן בארץ הקודש, אך דא עקא שהרבה מהם רוצים דוקא שילמדו בניהם בגרות, ולכן הולכים למקומות גרועים, ושאלו יראי ה' אם אפשר לפתוח להם מסגרת מיוחדת עם לימוד בגרות, כדי להצילם מהגרוע יותר, ולא הסכים לזה והתבטא רבינו בחיוך ישנם כאלה שחושבים שמי שאינו לומד בגרות הוא עם הארץ"…

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.