"לא מכבודו לשים תמונת הגר"ע על שטרות"

הגאון רבי מאיר מאזוז התייחס בשיעורו הערב לסערת הדמויות המזרחיות על השטרות החדשים של בנק ישראל ואמר כי היו צריכים לשים משורר מזרחי, אך טוב שלא שמו את תמונתו של מרן הגר"ע יוסף זצוק"ל. {הרב מאיר מאזוז}

במסגרת שיעורו של הרב הערב (ב') למאזיני 'קול ברמה', התייחס הגאון הרב מאיר מזוז  לראשונה לסוגיית הדרת דמויות של אישים מזרחיים מהשטרות החדשים שהנפיק בנק ישראל. מי שהציף את הנושא היה השר דרעי שאמר כי כי על הממשלה לפנות לבנק ישראל ולדרוש כי שני השטרות שיונפקו בקרוב יישאו את דיוקניהם של משוררים מבני עדות המזרח.

הגר"מ מאזוז אמר כי  "היום מחפשים איזה אנשים, אישים בעלי רוח, אנשי הרוח בשביל לשים תמונתם על השטרות. עשו את אלתרמן, לפני זה את טשרנחובסקי, עשו כל מיני אנשים. אנשים האלה רחוקים מהתורה, אולי אלתרמן יש לו קצת קרובים אבל טשרנחובסקי ה' ירחם, חי בסוף ימיו במנזר, אין לך איפה לחיות?

"אין איזה מושב זקנים שיכול להכניס אותך, חי עם גויה – למה הלכת עם גויה, מה אתה אסור לבוא בקהל? וכתב שירים הכי בזויים כמו פסל הפולו, השתחווה לפסל, והוא מערבב בינו לבין אלוקי ישראל אלף אלפי הבדלות, זה שמו כבר תמונה שלו על החמישים ₪. הביאו את אלתרמן, כמה אלתרמן הזה קרוב ליהדות? אינני יודע."

בנוגע לדמיות מזרחיות קבע הרב מאזוז כי טוב שלא שמו את תמונתו של מרן הרב עובדיה זצ"ל על השטרות "אבל מעדות המזרח אין אין לכם אנשים. אנחנו שמחים שלא הביאו את תמונת הרב עובדיה על השטרות, זה לא מתאים, זה לא לכבודו של הרב, הרב נעלה מזה. אבל יש לכם משוררים בעלי רגש, משוררים בעלי אומנות, משוררים שרק לשמוע את השירים שלהם עם המנגינה שהם קבעו בלי איזה לחן ערבי, אתה מתרגש כולך".

מוקדם יותר השבוע, בראיון לתוכנית 'חדש על הבוקר' עם נועם זיגמן ברדיו 'קול ברמה', התייחס שר האוצר משה כחלון למחאה על כך שלא נבחרו דמויות של אישים ממוצא מזרחי על השטרות החדשים שהודפסו, כאשר רק דמויות של אנשי רוח אשכנזים יתנוססו על השטרות.

לדברי השר כחלון, "הנושא שהוא מדבר עליו זה באמת נושא כואב". עם זאת הבהיר כחלון: "אם אני מבין נכון קצת איחרנו לשפר את זה, כי לדעתי השטרות כבר מודפסים", טען. בסיום התייחסותו לנושא זה הדגיש: "אבל אין ספק שבעתיד צריך לטפל בדברים האלה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.