הגר"ש אוירבעך אמש (מוצ"ש) למאות בחורי ישיבה שהגיעו לביתו לאחר שקבלו צו אדום מצה"ל: אני מלא קנאה בכם, לא לתת להם לעקור את התורה, התורה זה החמצן שלנו • גלריה

תחילת הפרשה: מאז ביטול חוק טל החלו בצה"ל לבצע בדיקות רפואיות לבחורי ישיבה. חלק מהנבדקים התלוננו על בדיקות משפילות ובדיקות בלתי צנועות בעליל. בתחילה סברו כלל הרבנים כי יש להתייצב למרות זאת, אך בשלב מסויים הורה ראש בישיבה הרב שמואל אוירבעך לשואלים אותו כי מאחר ואין הסדר עם הצבא אין להתייצב כלל, ויש  ולהתעלם מהצווים הנשלחים. לעומת זאת הגראי"ל  שטיינמן הורה להמשיך להתייצב בלשכות הגיוס. בשל ההוראות הסותרות הורו רוב ראשי הישיבות לכל בחור לקבל החלטה לאחר התייעצות עם ההורים.
במהלך השבוע האחרון התברר כי בני הישיבות שהתעלמו מהצווים, קיבלו לביתם צו אדום וטלפון אזהרה מהצבא כי עליהם להתייצב מיידית בלשכת הגיוס, אחרת יונפקו עבורם צוי מעצר בקרוב. ההורים הגיעו לבית ראש הישיבה הרב אוירבעך שאמר להם שהוא מזמין את כל בחורי הישיבה ממחזור ראשון (שיעור א')  בישיבות הגדולות אליו לשיחת חיזוק בנושא.
אמש (מוצ"ש)  הגיעו בכמה קבוצות של בחורי ישיבה בהסעות מאורגנות מהישיבות הישר לביתו של הגר"ש אוירבעך בשכונת שערי חסד בירושלים, ושמעו דברים חריפים ביותר בנושא. בין יתר דבריו התבטא ואמר: "נוכחתי אצל הרב מטשיבין זצוק"ל שיצא לדבר פרטים על גיוס שיש סיכוי לויתור, כמעט חשבו שיצאה נשמתו התעלף כפשוטו, אחר כך אמר 'אמטאר נישט די הראץ נישט טא קיין זאכן', שלא יגעו בלב של עולם התורה, בלי שום ספק יש לכם זכות עצומה, לא להכנע להם שיהיה כח דקדושה וגבורה בשלימות. אני מלא קנאה בכם, לא לתת להם לעקור את התורה, התורה זה החמצן שלנו."
בחור ישיבה שהיה נוכח במקום שאל את הגר"ש אוירבעך:  "התקשרו אלי (מצה"ל) ואמרו שבאם אני לא יגיע עד יום רביעי יבואו לעצור אותי, מה לעשות?"
הגר"ש אוירבעך השיב לו: "תצליחו ותמשיכו בעמל התורה ולא יקרה לכם שום דבר וכבר אמרתי לא ללכת לשם בשום אופן."

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.