הגר"ש עמאר: "בש"ס תיכננו 'פוטש' על דרעי, ניסיתי למנוע את הפילוג"

רבה של ירושלים והראשל"צ הגאון רבי שלמה משה עמאר העניק ראיון מיוחד לרגל החג ל'קו עיתונות' בו הוא מתייחס לשלל נושאים העומדים על סדר היום, במהלך הראיון התייחס הרב לפילוג בציבור הספרדי, וחשף לראשונה את השתלשלות הדברים, בהם היה מעורב.

רבה של ירושלים והראשל"צ הגאון רבי שלמה משה עמאר העניק ראיון מיוחד לרגל החג לקו עיתונות בו הוא מתייחס לשלל נושאים העומדים על סדר היום, בהם על הכותל הרפורמי, פעילותו למען צביונה היהודי של המדינה, וקשריו עם מלך ספרד, ועוד.

במהלך הראיון התייחס הרב לפילוג בציבור הספרדי, וחשף לראשונה את השתלשלות הדברים, בהם היה מעורב. בין הדברים הפתיע הרב וגילה כי "מלבד אלי ישי, היו עוד כמה חברי כנסת מש"ס, שעד היום מכהנים בש"ס, שבאו אלי ואמרו שהם לא יכולים להישאר בש"ס בראשותו של אריה דרעי". כמדומה שאמירה שכזו יש לה משמעות דרמטית בכל מה שקשור לטענותיו של אלי ישי לגבי ההישארות תחת הנהגתו של אריה דרעי. אם עד היום היה נדמה כי  נטישתו  של אלי ישי, באה בעקבות הדם השחור העובר בין השניים, כעת אם אכן אלו פני הדברים כפי שמעיד הראשל"צ, מסתבר שהוא לא היה היחידי שהבין שלא ניתן לנהל עשייה ציבורית תחת הנהגה נוקשה שכזו, ויתכן וש"ס עמדה ממש לפני 'פוטש' להדיח את אריה דרעי.

 

בהמשך הראיון הוסיף הגר"ש עמאר ואף חשף על הזדמנות שעמדה בפניו למנוע את הפילוג בציבור הספרדי, מהלך שקיבל את הסכמתו של הגר"מ מאזוז, והתפוצץ בעקבות סירובה של תנועת ש"ס.

כפי שמספר הגר"ש בראיון, מיד כששמע על הקמת 'תנועת יחד' עלה למעונו של הגר"מ מאזוז,

וכששמע את כל הנסיבות שהביאו את הגר"מ מאזוז להקים את 'תנועת יחד', הבטיח לדאוג ולמצוא פתרונות לכל אחת מהבעיות הללו.

גם את הדברים שהתרחשו לאחר מכן מספר הגר"ש: משם הלכתי לביתו של חכם שלום כהן, דיברתי איתו וסיפרתי לו מה היה, ואמרתי לו: אני יכול בעז"ה לפי השיחה שהייתה להביא את הרב מאזוז, הוא מוכן לפשרה, אבל אני צריך תשובה מה לענות לו כי לי אין סמכות, וכבודו יגיד לי. הוא אמר לי: טוב, תן לי לבדוק את העניין. למחרת אותו יום היה אצלי בבית הגר"ש בעדני, דיברתי אתו על אותו עניין, וגם הוא אמר לי שיבדוק את הנושא. למעשה, הם לא החזירו לי תשובה, ומאז אני לא התערבתי. ".

כאמור דבריו אלו של הגר"ש עמאר מעוררים סערה גדולה, בהם הוא מאשים את תנועת ש"ס בתוצאת הפילוג הספרדי, ולא היתה מוכנה להגיע לפשרות בשביל למנוע את המחלוקת שקרעה את הציבור הספרדי.

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. למה לעזזאל לא עשו פוטש? מי שעשה פוטש לישי ולר' נסים זאב מקים שס אין לו זכות קיום כלל
  עדיין לא מאוחר יאלה דרעי הביתה נמאסת

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. פשוט אני מחפס בראיון ואני לא מצליח למצוא אפילו לעשות פרשנות כמו שכתוב בכותרת מחפסים בכל דרך אחרי הפילוג הלטאי שגם יהייה משו ספרדי

  פרנק |
  הגב
 3. הוי רבינו שלמה שיחי' ידוע ידוע ידוע!!! ועכשיו הכל היסטוריה…

  שסני"ק אנונימי |
  הגב
 4. הזויים הכל בשביל כותרת מי שקורא את הראיון אין שום רמז לאשמה כל שהיא ולא לדבר על חוצפה שמרשים לכתוב במילים מכוערות כאילו יש סערה האם כך היו כותבים על רבנים לטאים כמו הרב קניבסקי גם אם סגנון ההנהגות שונה בתכלית אף אחד לא צריך להעתיק מהשני הנהגה

  בני |
  הגב
 5. אלי ישי אמר זאת מפורש בראיון לעיתון ישראל היום, אחר כך החכי"ם של שס אילצו אותם לכתוב מכתב הכחשה. שכחתם?????

  אלי ישי מתתגעגעים אליך |
  הגב
 6. מי שקורא את הראיוון, כפי שערכו אותו בקו עיתונות דתית, ממש מבין את ההיפך.

  אלי ישי מתתגעגעים אליך |
  הגב