הדיון בועדה החל • ליצמן לשטייניץ: "מינוי דיינים ליברלים יוביל למשבר קואליציוני"

בצל האיומים והדילים נפתח לפני זמן קצר הדיון בועדה למינוי דיינים. ליצמן שיגר איום חד משמעי ליו"ר הועדה, השר יובל שטייניץ. ראשי הקואליציה במאמצים של הרגע האחרון להגיע להסכמות בין הצדדים

מתח ומתיחות בקואליציה: הדיון בועדה למינוי דיינים החל לפני זמן קצר ונראה כי יקח עוד זמן רב עד שחברי הועדה יגיעו – אם בכלל להסכמות.

השר ליצמן שוחח לפני זמן קצר עם השר יובל שטייניץ, המכהן כיו"ר הוועדה למינוי דיינים, ואיים מפורשות ב"משבר קואליציוני אמיתי" אם ימונו היום דיינים ליברליים לבתי הדין האזוריים – כך מדווח העיתונאי יקי אדמקר באתר 'וואלה'.

כזכור, מוקדם יותר דיווחנו כי בעוד במפלגות החרדיות מביעים חשש מפני מחטף של הוועדה למינוי דיינים בראשות השר יובל שטייניץ שצפויה להתכנס היום (ב') בירושלים, מגלה בכיר בועדה כי קיימות הבנות בין הנציגים החרדים לנציגי הבית היהודי בועדה לקראת ההצבעה.

"יש הסכמות בין רוב חברי הוודעה על מנוי 2 דינים היום ע"פ מפתח החלוקה המסורתי בין יהדות התורה, ש"ס והבית היהודי", אומר הבכיר בשיחה ל'קוקר' ומוסיף: "הוועדה מתכנסת בעקות הוראת בג"ץ שעד אפריל לא יהיו מינויים זמניים".

הבכיר מעריך כי הוא מאמין "שהיום תהיה הצבעה על 2 דינים ראשים".

כזכור, באופן רשמי אמורה הוועדה לדון בבחירת דיינים לבית הדין הגדול, אולם ייתכן ובוועדה ידונו אף בבחירת דיינים לבית הדין האזורי תוך הצבת דמויות המזוהות עם הבית היהודי אך אינם מקובלים על הנציגות החרדית.

עובדה זו הובילה לזעם של הנציגים החרדים שאיימו על ראש הממשלה באם יבוצע מחטף נגד מועמדיהם. ח"כ אורי מקלב הבהיר בראיון ל'קול חי' "נעשה ניסיון לשנות את אופי המינויים והדיינים, כאלו שלא נמצאו ראויים עד היום, תוך ניצול סיטואציה מסוימת. יש כאן עניין של שמירה על אופי ורמת בתי הדין, המאבק הוא על אופי ודמות הדיינים בישראל. זה לפני הוויכוח הפרסונלי, המפלגתי או האישי".

מקלב הוסיף: "אנחנו לא עסוקים באיומים. בנושא עקרוני שכזה צריך לקבל הסכמה במסגרת השותפות היומיומית. צריכה להיות לויאליות ויושר, וודאי בנושאים שהם בליבה של השותפות, מה שאנחנו אוהבים לקרוא לו ציפור הנפש".

בסיום הדברים אמר מקלב: "יש כאן ניסיון של קידום פוליטי על דברים שלא היו בקונצנזוס אפילו במפלגות שמקדמות כיום אותם. אי אפשר לנצל מצב מסוים ולקדם את זה. זה לא הוגן".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.