הדיון בקצבאות הנכים הופסק עקב אלימות של מספר פעילים

אחד הפעילים דקר פעיל שני באמצעות עט

דיון ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בנושא קצבאות הנכים פוצץ, לאחר שאחד מפעילי הנכים קרא לעבר נכה שהעידה כי היא חיה בעוני והיא אינה יכולה לחכות עוד לקבלת שכר מינימום: "תעמדי בצומת". יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף וח"כ אילן גילאון דרשו להוציאו מהאולם, ואז החלה התנגדות של מספר פעילים, אשר כללה אלימות פיזית. אחד הפעילים דקר פעיל שני באמצעות עט. גם סדרני הכנסת אשר ניסו להשליט סדר נפגעו כתוצאה מהפעלת האלימות. יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף הודיע כי הישיבה הסתיימה וכי ישקול את קיום הישיבות הבאות ללא השתתפות חלק מהפעילים. "הוועדה תתכנס לדיונים אינטנסיביים החל מהשבוע הבא כדי לקדם את החוק", הבהיר.
כבר בתחילת הישיבה נאלץ ח"כ אלאלוף להפסיק אותה, זאת לאחר שאחד הפעילים קרא לעבר ח"כ מאיר כהן (יש עתיד): "סתום את הפה", וסירב לצאת מהאולם. שר הרווחה, חיים כץ, יצא במחאה מהאולם ואיתו אלאלוף ושאר חברי הכנסת. לאחר כרבע שעה חודש הדיון, במהלכו התפרצו פעילי נכים לעבר חברי כנסת ויו"ר ההסתדרות: "מכרתם אותנו, לא נסכים לפעימות". השר כץ אמר בדיון: "אנחנו לא נוציא מפה שכר מינימום. אנחנו צריכים להיות ריאליים. במסגרת היכולות שלנו, נביא הצעת חוק פחות טובה שתכסה את כלל האוכלוסיות". אולם יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן אמר: "על הצעת החוק שהוגשה על ידי השר יש ויכוחים תקציביים גדולים, ואם הם יסתיימו זה יהיה בעוד שנתיים. לכן ביקשתי שהצעות החוק הפרטיות של חברי הכנסת גילאון, קיש ואלהרר יידונו. נעשה תיקונים לפי המתווה שהוסכם. עד השבוע השלישי של דצמבר החוק הזה יעבור, על מנת שבחודש ינואר אנשים יקבלו את הפעימה הראשונה. אני לא יכול להמתין יותר לממשלה".
ח"כ אילן גילאון (מרצ): "זה רגע לא קל לכולנו. אני נשבע שלא אשקוט יום עד ששכר מינימום יתקבל ככתבו וכלשונו, אבל אני מבין באיזה מציאות פוליטית אני נמצא. יכול להיות שהבחירות יתקרבו; לא אקח צ'אנס בגלל האגו שלי. אני רוצה ציפור אחת ביד. אני רוצה להתחיל לראות בינואר כסף זורם לתוך הבנק. אני מרכין ראש וקורא את המציאות".
ח"כ יואב קיש (הליכוד): "הממשלה לא תחזיק מעמד אם ב-1 בינואר הקצבאות לא יעלו. אי אפשר לחכות עוד. לא נחכה להצעה הממשלתית, אך אם לא יתקיימו הדיונים בדרך ארץ, לא יהיה חוק".
ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד): "הדברים שאמרו חלק מהפעילים מזעזעים. אם יש משהו שמחרב את קידום הזכויות זה הפילוג בינינו. תפסיקו עם זה. המטרה היא משותפת".
יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, הדגיש אף הוא כי יש לבצע מלאכת חקיקה מהירה. "כולם כאן במטרה לעזור לנכים", אמר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.