הדירה הסודית במנהטן של נתניהו

ראש הממשלה נתניהו רכש בשם המדינה דירה בשדרה החמישית במנהטן ב-1986, בעת שכיהן כשגריר ישראל

גלובס חושף כי שגרירי ישראל באו"ם מתגוררים בדירה במנהטן שרשומה על שמו על שם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו . על פי גלובס, מדובר בדירה הממוקמת בשדרה החמישית במנהטן שבה מתגורר כיום שגריר ישראל באו"ם דני דנון, ונתניהו בעצמו. הדירה נרכשה על ידי מדינת ישראל ב-1986 תמורת 99 אלף דולר בלבד מידי איש העסקים רוי צ'אק.

אז איך קרה שנכס בבעלות מדינת ישראל, רשום על שם בנימין נתניהו מאז 1986 וגם למרות שנתניהו שימש אדם פרטי בשנת 2000. מזה כחצי שנה מנסה "גלובס" לקבל מענה ביחס לדירה והיום הוא נענה לבקשתו על פי חוק חופש המידע שהגיש "גלובס" באמצעות עמותת "הצלחה" מהמידע שחושף "גלובס" עולה כי הדירה שימשה כמעונו הרשמי של ראש משלחת ישראל לאו"ם משנת 1978, והושכרה על ידי בעל הדירה למדינת ישראל עד שנת 1986. בשנות ה-80 קיבלה המדינה החלטה לרכוש מספר דירות בניו יורק שישמשו כמעונם הרשמי של שליחי המדינה בחו"ל מטעם משרד החוץ ומטעם משרד הביטחון.

במשרד החוץ הסבירו מדוע הדירה לא נרשמה על לבעלות מדינת ישראל – וזה בגלל שיטת האחזקה של הבעלות בבניין שמקשה על העברת בעלות ברישום מבחינה ביורוקרטית. "הנהלת הקו-אופ היא בעלת שיקול דעת רחב בכל הנוגע לאופן ניהול הבניין ובכלל זה אופן רישום שטרי המניות של בעלי המניות בקו-אופ. ואכן, הנהלות הקו-אופ מקשות מאוד על עדכון הרישום של שטר המניות בעת חילופי דיירים", טוענים במשרד.

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "לראש הממשלה ושר החוץ מר בנימין נתניהו אין שום קשר ושום זיקה מסוג כלשהו לדירת השגריר לאו"ם בניו יורק. בשנות ה-80 רכשה מדינת ישראל שתי דירות שרד, עבור השגריר לאו"ם ועבור הקונסול הכללי בניו יורק, ושמו של מר נתניהו מופיע על מסמכים מאחר שהיה השגריר המכהן לאו"ם של ישראל באותה עת, וזאת בגלל סוג מבנה האחזקות של הדירות.

"מאז דצמבר 2016 מתנהל תהליך משפטי אינטנסיבי מול חברת האחזקות בניו יורק להסדרת סוגיית הרישום באופן שיהיה על שמה של מדינת ישראל בלבד. לכל הנוגעים בדבר הובהר מבחינה משפטית שאין לדיפלומטים מכהנים כל זכויות בדירה, ואין שום ספק שהן שייכות למדינת ישראל בלבד. הטיפול בסוגיה נעשה בתיאום עם החשב הכללי במשרד האוצר והיועץ המשפטי לממשלה".

לפי רישומי משרד החוץ, מדינת ישראל רכשה ב-1988 את הדירה מאיש העסקים רוי צ'אק (Roy Chalk) תמורת 99 אלף דולר, כאשר כבר בשנת 1988 שוויה של הדירה עמד על כ-4 מיליון דולר. מאז 1988 לא בוצע לנכס הליך שומה על ידי משרד החוץ, כך שלמשרד החוץ אין הערכה בנוגע לשווי הנכס כיום, אך לפי הערכות מומחים שווי נע בין 15-12 מיליון דולר.

עוד עולה מנתוני משרד החוץ כי עלות החזקת הדירה בשנת 2016 עמדה על 175 אלף דולר, ובשנת 2017 על 201 אלף דולר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.