הדם הרע הזורם בין חברי הסיעה החרדית / מתי טוכפלד בסיכום פוליטי

סיפור הדיינים בפוליטיקה החרדית, חשף את הדם הרע הזורם בין חברי הסיעה החרדית, שהיה נדמה שחבריה למדו לשתף פעולה. השבוע נזרע זרע הפורענות, שהשלכותיו עשויות להתגלות כמרחיקות לכת".

אין כמו דו"ח עב כרס ודרמטי בממצאיו, שנוחת על שולחן השרים כרעם ביום בהיר, כדי לטלטל את קואליציית ה־61, שנלחמת בשיניים ומקוששת קול אחר קול כדי להעביר את תקציב המדינה.

בניגוד לחוקים אחרים או אפילו רפורמות גדולות, כשמדובר על תקציב המדינה אין משחקים: אם אין תקציב – הממשלה נופלת. בינתיים מרבית הדיונים בנושא מוקפאים ונדחים.

הממשלה שהיתה אמורה לדון בעניין לא כונסה עד כה, וכעת דו"ח לוקר, שמשמעות אימוצו או דחייתו נאמדת במיליארדים לפה או לשם, מבטיח כי הבלאגן הכללי שנוצר עוד רחוק מלהסתיים.

עד כה נדחה התקציב בשל התנגדות הסיעות החרדיות לוותר על העברת הכספים שהובטחה להן במסגרת ההסכמים הקואליציוניים.

במוצאי השבת האחרונה היה נדמה לרגע שמתגבשת הסכמה, שבמסגרתה יסכים יו"ר יהדות התורה, יעקב ליצמן, למתן מעט את העלייה הגדולה המתוכננת בקצבאות הילדים, אבל אז הגיעה לשיאה פרשת מינוי הדיינים והעסק טורפד וחזר לקדמותו.

לקראת הבחירות לנציגי הכנסת בוועדות למינוי שופטים, דיינים, וקאדים שהתקיימו ביום רביעי נרשמו חברי הכנסת שהיו מעוניינים להיבחר לתפקידים אלה.

ישראל אייכלר, מועמד הקואליציה כנציג הכנסת בוועדה למינוי דיינים, הופתע לגלות כי חברו לסיעה משה גפני רשם גם את שמו כמועמד. אייכלר רתח. בסיכומים המוקדמים לגבי חלוקת התפקידים בסיעה החרדית נאמר לדבריו כי הוא נציג הכנסת בוועדה.

מנגד טען גפני כי בשל העובדה שהפלג החסידי בסיעה, אגודת ישראל, מיוצג על ידי ארבעה ח"כים, ואילו הפלג הליטאי, דגל התורה, מיוצג על ידי שניים בלבד, מגיעה לו, לגפני, הליטאי, חברות בוועדה.

אייכלר גייס את יתר חברי אגודת ישראל בראשות ליצמן למערכה נגד גפני, אבל גפני לא ויתר. בתחילת השבוע אף הודיע כי מנהיג הפלג הליטאי, הרב שטיינמן, מגבה אותו בכל המהלך.

בתגובה כינסו חברי הפלג החסידי את אדמו"ריהם, חברי מועצת גדולי התורה, ומשם יצאה ההודעה הברורה כי נציג הסיעה הוא אייכלר, החסיד.

כדי להפעיל לחץ על גפני שיסיר את מועמדותו, הודיעו חברי אגודת ישראל שבכוונתם להתנגד לחוק הנורבגי, למרות התחייבותם לתמוך בו, וזאת כיוון שהחוק נועד בין השאר לאפשר לסגן שר להתפטר מהכנסת ולחזור אליה כשירצה בכך, וזאת על מנת להכניס את הבא בתור ברשימת הסיעה.

הבא בתור ביהדות התורה הוא יעקב אשר, איש הפלג הליטאי, מה שישנה את יחס חברי הכנסת בסיעה מ־4:2 לטובת החסידים ל־3:3.

אבל האיום של חברי הפלג החסידי באגודת ישראל לא נעצר בביתו של הרב שטיינמן אלא הידהד היטב גם בבית היהודי, שזקוקים לחוק כדי להכניס לכנסת את שולי מועלם; גם בש"ס – שמעוניינים להכניס את אברהם מיכאלי; וגם בכולנו – שמעוניינים להכניס את אכרם חסון.

מהר מאוד הפך סיפור הדיינים למשבר רב־מערכתי שאילץ את ראשי הקואליציה ואף את ראש הממשלה להיכנס לנבכי הסיעה החרדית ולעשות שם סדר. בסופו של דבר הסיר גפני את מועמדותו, אולם הסיפור כולו חשף את הדם הרע הזורם בין חברי הסיעה החרדית, שהיה נדמה שחבריה למדו לשתף פעולה ברבות השנים. ההערכה היא כי השבוע נזרע זרע הפורענות שהשלכותיו עשויות להתגלות כמרחיקות לכת.

הקרע במפלגה החרדית הביא לבזבוז זמן יקר במגעים על התקציב. עד שבא השבוע לוקר וסיבך עוד יותר את העסק.

השר זאב אלקין, ששימש בכנסת הקודמת יו"ר ועדת תקציב הביטחון, מכיר את המבנה הפיננסי של צה"ל על בוריו. מייד עם פרסום הדו"ח מיהר אלקין להודיע שיש לאמצו ככתבו וכלשונו.

מנגד עומד בפרץ שר הביטחון המתנגד בתוקף לכל שינוי במבנה הארגוני והתקציבי של צה"ל, שאינו כלול בתוכנית הרב־שנתית שגיבש הצבא, ובייחוד כשמדובר על דו"ח חיצוני שנערך לדבריו ללא תיאום מספק עם ראשי הצבא ובכירי משרד הביטחון.

אם יעלון מתנגד, אז סביר שנפתלי בנט יתמוך. בין השניים קיים חשבון פתוח ממבצע צוק איתן ומאז לא מחמיץ בנט כמעט שום הזדמנות להעביר ביקורת על יעלון.

מי ראש האופוזיציה?
ביום ראשון התכנסה ועידת מפלגת העבודה. אף שמדובר בכינוס הראשון מאז התבוסה בבחירות ועל אף הביקורת של פעילי המפלגה על המגעים לכניסה לממשלה, יכול הרצוג לסכם את האירוע בסיפוק רב.

ראשית, בגלל קבלת הפנים האוהדת. קריאות העידוד בכניסתו הפתיעו אפילו אותו. שנית, בגלל הניצחון בכל ההצבעות. צירי הוועידה תמכו בכל אחד מהנושאים שהרצוג ביקש להעביר כמעט פה אחד.

שלישית, כי הרגעים הפחות נעימים בוועידה לא היו קשורים אליו, אלא ליו"ר קק"ל אפי שטנצלר ולמי ששוקל להתמודד נגדו – ח"כ איתן כבל.

למרות שכבל הצליח ליצור תסיסה גדולה נגד שטנצלר באולם, הצליח הרצוג להיכנס לתפקיד המבוגר האחראי, לעשות סדר, ואפילו להעביר הצעת החלטה שמשרתת בראש ובראשונה את שטנצלר ומשפרת את סיכוייו להיבחר לקדנציה נוספת.

אין לדעת מה קרה באמת בחדר הסגור במהלך פגישתם בארבע עיניים, והשאלה אם כבל באמת ביקש לסדר תפקיד לאחיו בקק"ל כנראה לעולם לא תיענה. דבריו של שטנצלר נאמרו אחרי שורה של האשמות קשות שהטיח כבל ביו"ר קק"ל, שאותו הציג כמושחת שצריך לפנות את מקומו.

באחרונה מנהלים ארגוני שמאל מסע רדיפה נגד קק"ל. בתוך קרב הדמים שמתנהל הוטחו בארגון האשמות על פעולות בעייתיות חוקית וכן חוסר שקיפות תקציבית. כבל רכב על הגל הזה כשהדביק את אותן האשמות לשטנצלר אישית, כאילו אצל ראשי הארגון לפניו היו חוקרי מבקר המדינה בני בית.

רק יאיר לפיד מתעקש להרוס לראשי העבודה את מצב הרוח. בכל הופעותיו האחרונות מקפיד לפיד לדבר מעל ראשם של רכיבי האופוזיציה, ולתקוף ישירות את נתניהו. "לפיד צריך לזכור", קראו בוועידה חיליק בר ויצחק הרצוג ברגע מכמיר, "שיש רק ראש אופוזיציה אחד בישראל". כששמע לפיד את הדברים, אמר לשומעיו בשיחה סגורה: "אכן יש ראש אופוזיציה אחד. ולא בהכרח קוראים לו הרצוג".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.