הדמוקרטיה מסתיימת במאה שערים

כמחווה של רצון טוב, הכנתי לקוראינו מספר שאלות אקטואליות ולא קלות בנושא הכי בוער שנמצא על הפרק בכל מה שקשור לתחום סיקור החרדים: ההפגנות, היריקות, שריפת הבובות, התקיפות וההסתה נגד חיילים חרדיים.

הפיזיקאי היהודי הגדול ביותר  אלברט איינשטיין אמר שהדבר הכי חשוב, הוא לעולם לא להפסיק לשאול שאלות. וזה מה שנעשה כאן בתחום החדשותי, צוות האתר ובתוכם אני ככתב חרדים באתר החרדי הכי חדשני ומושקע בסביבה -״אקטואליק״.

כמחווה של רצון טוב ואולי כדוגמה, הכנתי לקוראינו מספר שאלות אקטואליות ולא קלות בכלל בנושא הכי בוער (ליטרלית ומטאפורית) שנמצא על הפרק בכל מה שקשור לתחום סיקור החרדים: ההפגנות, היריקות, שריפת הבובות, התקיפות וההסתה נגד חיילים חרדיים בשכונות חרדיות מסוימות.

מה מניע אברך חרדי שומר תורה ומצוות שזקנו יורד על פי מידותיו ומשקפיו זהובים, עגולים ומוסיפים חשיבות להדרת פניו, לצעוק מנהמת ליבו ״חרד״ק״ על חייל צעיר במדי צה״ל עם כיפה על הראש? זאת השאלה הראשונה.

התשובה: תחושת סכנה רוחנית אמיתית. התושבים חוששים לשלום ילדיהם שרואים את החייל ואולי ימצא חן הדבר בעיני אחד מהם, כן כן, הילדים שהם מגדלים ומחנכים לתורה ויראת שמים, להפוך לימים לבני ישיבה שיתחתנו ויבנו בית נאמן בישראל ויגדלו דורות ישרים ומבורכים, עלולים לראות בהם דוגמא ראויה לחיקוי.

אני בטוח שבעיני רוב הגולשים מדובר במשהו נפלא. וכי מה רע? ובכן, האם העובדה שאנחנו רואים בכך משהו טוב מחייבת גם אותם לראות כך? האם זה שאנחנו מאמינים בתקומה בלאום היהודי בארץ ישראל מקנה לנו את הזכות לכפות עליהם גם להאמין בכך? מכח מה? הזרוע?

כבר שבעים שנה שתושבי שכונת מאה שערים מפגינים. נגד הרבה דברים, נגד המון ציבורים. עם קום המדינה נאבקו התושבים נגד מעבר מכוניות בשכונה, בשעתו המשטרה התקשורת וכלל האזרחים בישראל ראו בכך חוצפה איומה, כפיה מבישה של דת על אזרחי ישראל. כפי שחשף השבוע ישראל גליס היסטוריון ירושלמי נודע, סרטון נפלא, כתבת טלוויזיה שמסקרת את ההפגנות אז.

והיום? תמצאו חילוני או חרדי מכל קצוות הקשת הפוליטית בישראל שלא יסכים שהצדק היה עם התושבים ואסור היה לאפשר מעבר של רכבים בשבת בשכונת מאה שערים בירושלים, שצריך גם היום לכבד את רצון התושבים בצביון החרדי של השכונה ואת האמונה של המתגוררים בה.

אולי, רק אולי, יבוא יום שבו אנשים יבינו את האבסורד שבשליחת שוטרים מחופשים לחיילים חרדיים כדי למצוא אדם שיגנה אותו בקריאות ״חרד״ק״ על שנכנס לשכונה שמרבית תושביה רואים בצבא מערכת מסוכנת שנועדה לחטוף ולחלן את ילדיהם, האם אי אפשר לכבד את התושבים בשכונה ולבקש מהחייל במטותא לוותר על המדים כשהוא עובר בה? מה יותר ליברלי נאור ודמוקרטי מלכבד את רגשותיהן של קבוצות אוכלוסיה קיצוניות ככל שיהיו? מה אתם אומרים?

כאן במערכת אקטואליק נשמח לשמוע את דעתכם בתגובות.

10 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. מה ההשוואה??? חילולי שבת, לחייל חרדי שלא עבר על שום איסור לא מהתורה ולא מדרבנן

  בושה!! על מה הפגינו אז? על חילולי שבת חטא מהתורה, על מה מפגינים היום? על שומרי מצוות שמשרתים בצבא ההגנה לישראל, דבר שלא נאסר אף פעם ע"י גדו"י לא החזו"א ולא כל המוצג"ת שנלחמו נגד גיוס בנות, חרדים לא מתגייסים כדי ללמוד תורה, ולא כדי להיות שאבבניקים או הולכי בטל.

  מאיר |
  הגב
 2. כתבה מעניינת מאוד,שייש בה מן האמת,

  והרבה מציאות,

  יוסי כהן |
  הגב
 3. לא משנה מה דעתי. אבל יש מושג בחז"ל כשכואב - צועקים.

  ולהם במיוחד המצב הזה כואב.
  אז הם צועקים.
  ב. לא יודע מה יש לחיילים לעשות שם? אתמהה

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 4. שאלה הלכתית

  השאלה שצריכה להישאל האם יש היתר מרוב גדולי ישראל:
  לבייש\להלבין ברבים חייל חובש כיפה, האם יש היתר להכותו לדחפו ולפצעו,
  האם יש היתר לכנות שוטר נאצי, האם יש היתר לגרום לחילול השם,
  כל אלו שאלות הלכתיות מובהקות שאברך חרדי כפי שציינת מן הראוי שיתן עליהן את הדעת לפני שנוקט 'הלכה למעשה' במעשים שאין עליהם כפרה (חילול השם)

  ארי |
  הגב
 5. א הגזמת עם ההשוואה?? א. איך תגיב כאשר ברחוב יפו יעמדו חילוניים ויצרחו על כל חרדי בכינויי גנאי מחרידים ? גם אז תחשוב שזו זכותם בשל חששם שהחרדי אותו רואה גם בנם החילוני התמים עשוי חס וחלילה לגרום לבנם לחזור בתשובה? ב. נסיעה ברכב בשבת באיזור שומר שבת מפריעה ופוגעת חייל עם כיפה סרוגה אינו מפריע ולא יגרום לפגיעה כל שהיא אבל אם החייל חבוש בכיפה שחורה אז זה הופך למשהו פוגעני.?? ג. האם חינוך לשנאת חינם ולהלבנת פנים יכולה להיות מובנת או מקובלת היום או בעתיד. ד. ההתנגדות אינה רק במאה שערים ואינה רק בקללות היא גם במקומות בהם רבנים וראשי ישיבות ואדמורים שולחים אברכים בגיל מסויים לשירות מקוצר וגם הם מותקפים בטירוף. ה. רגשות והתחשבות בהם אינם חד צדדיים ואינם ניתנים למי שאינו מכיר ברגשות הצד השני. וכפי שכתבת הדמוקרטיה אכן מסתיימת במאה שערים. אי אפשר להנחיל זכויות דמוקרטיות למי שאינו מוכן להכיר באף ערך דמוקרטי. לסיכום הכתבה אינה שואלת שאלות קשות זו לא שאלה מדובר בחבורת מטורפים שאין בין דעותיהם והתנהגותם - דבר המתקשר עם תורה והשקפה. מלבד בריונות ואינטרסים פוליטיים וכלכליים

  א הגזמת עם ההשוואה?? א. איך תגיב כאשר ברחוב יפו יעמדו חילוניים ויצרחו על כל חרדי בכינויי גנאי מחרידים ? גם אז תחשוב שזו זכותם בשל חששם שהחרדי אותו רואה גם בנם החילוני התמים עשוי חס וחלילה לגרום לבנם לחזור בתשובה?
  ב. נסיעה ברכב בשבת באיזור שומר שבת מפריעה ופוגעת חייל עם כיפה סרוגה אינו מפריע ולא יגרום לפגיעה כל שהיא אבל אם החייל חבוש בכיפה שחורה אז זה הופך למשהו פוגעני.??
  ג. האם חינוך לשנאת חינם ולהלבנת פנים יכולה להיות מובנת או מקובלת היום או בעתיד.
  ד. ההתנגדות אינה רק במאה שערים ואינה רק בקללות היא גם במקומות בהם רבנים וראשי ישיבות ואדמורים שולחים אברכים בגיל מסויים לשירות מקוצר וגם הם מותקפים בטירוף.
  ה. רגשות והתחשבות בהם אינם חד צדדיים ואינם ניתנים למי שאינו מכיר ברגשות הצד השני.
  וכפי שכתבת הדמוקרטיה אכן מסתיימת במאה שערים. אי אפשר להנחיל זכויות דמוקרטיות למי שאינו מוכן להכיר באף ערך דמוקרטי.
  לסיכום הכתבה אינה שואלת שאלות קשות זו לא שאלה מדובר בחבורת מטורפים שאין בין דעותיהם והתנהגותם – דבר המתקשר עם תורה והשקפה. מלבד בריונות ואינטרסים פוליטיים וכלכליים

  אלדד טוב |
  הגב
  • כתבת מעולה!

   צודק מאוד!
   הם עושים הפגנות ובצדק למה כשזה מגיע אליהם נגמרת הדמוקרטיה? זה מה שהם חונכו לשבת וללמוד למה להכניס ללוע הארי את החיילים ?

   מאיה |
   הגב
  • שלום
   קודם כל אני חרדי גר בשכונות בוכרים בירושלים אז זה שאם יגיע חרדי לרחוב יפה האם מותר לו לצעוק על החרדי?
   אז ראשית החרדי לא הגיע לרחוב יפה לעצבן את החייל אבל מה שהחרדק מגיע למאה שערים זה כן לעצבן אדרבה מה הוא מחפש ערב חג השבועות אחהצ וערב שבת אחרי זה והגיע עם כוח בלש יסם וכו
   מה הוא צריך אולי בוטנים או טשולנט?
   הוא חיפש דם וכעס מאנשים
   למה אמרו מסכן החרדק שקיבל מכות שברו אצבעות וכל מיני דברים איך הוא הגיע אחרי זה למגרש הרוסים ומחייך עם חברים ?
   מה היה הכוונה ?

   אדרבה החרדים כשהם נפגשו עם חרדק לא חרדק שמחפש דם רק צריך עזרה בכיבוש האם לא יקבל עזרה עם חיוך?
   אבל זה לא מספרים.

   אדרבה בשביל מה המכות הרצח שנתנו לילד ?
   עשה שטויות וקיבל שטויות .

   חיים |
   הגב