'הדסה': הנתונים הכלכליים מצביעים על המשך המגמה החיובית

פרופ' זאב רוטשטיין מנכ"ל המרכז הרפואי 'הדסה':" זה היה נפלא לראות את הציבור הירושלמי חוזר להדסה לאחר מספר שנים שבו חלקו הדיר רגליו מבית החולים"

 

בימים אלה הדסה נמצאת במרכזו של משבר קשה ומתמשך ונלחמת על עתיד המחלקה להמטו-אונקולוגיה ילדים. על אף התקופה המורכבת – הנתונים הכלכליים החצי-שנתיים של שנת 2017 אשר פורסמו השבוע, מצביעים על המשך המגמה החיובית להבראת הדסה:פעילות והכנסות גדלים , החוב הצבור קטן , תזרים מזומנים חיובי , התעצמות טכנולוגית ורפואי, הצטיינות במדדי האיכות של משרד הבריאות

תחושת הנהלת בית החולים היא שמגיע לצוות הדסה, ובעצם גם לכם, הציבור כולו, להיות שותפים גם בעדכונים הטובים ולא רק בחדשות הרעות. אז, בקליפת אגוז אנחנו שמחים לציין, כי תנופת  הצמיחה במחזור הפעילות של הדסה שלנו נמשכת גם במחצית הראשונה של 2017, לאחר ששנת 2016 הצטיינה בעליה רציפה בפעילות. פרופ' זאב רוטשטיין מנכ"ל המרכז הרפואי 'הדסה': "זה היה נפלא לראות את הציבור הירושלמי חוזר להדסה לאחר מספר שנים שבו חלקו הדיר רגליו מבית החולים."

במהלך שנת 2016 חשנו את חזרת הציבור, ראינו את המחלקות שוקקות חיים, ראינו את העלייה בנפחי הפעילות במרפאות, באשפוזי היום, באשפוזים עצמם, בחדרי הניתוח וחדרי הלידה, לא הופתענו לראות גם את השורה התחתונה שהצביעה על גידול של יותר מ- 100 מש"ח לעומת השנה הקודמת 2015. גם בשנת 2017 המשיכה המגמה, והנה אנו מול הנתונים התפעוליים והכספיים של מחצית השנה והם לא משקרים, אכן, המשך צמיחה וגידול של 5% בפעילות ובסה"כ יותר מ- 50 מש"ח תוספת הכנסות במחצית השנה בהשוואה לאשתקד.

הגידול בפעילות ובהכנסות בית החולים הנגזרות מהפעילות, משקפים אכן את פרגון הציבור והאמון אותו הוא רוכש להדסה, אך לא פחות מזה את המאמץ המתמשך של כלל הצוותים שלנו המשקיעים ועובדים במסירות, משפרים זמינות ומטפלים באיכות גבוהה ורמת שירות מעולה לכל הפונים. מצאנו לנכון להתמקד במספר פרמטרים הנגזרים מהנתונים הכספיים של שנת 2017. לידות: גידול של 11.5%, תוספת של 10 מש"ח להכנסות בחצי שנה. שירותים אמבולטורים – גידול בשוטף של 16.5% ו- 20 מש"ח בהכנסות לחצי שנה. ניתוחים – גידול של 5.5% המתבטאים בתוספת הכנסות של 18 מש"ח לחצי שנה. ימי אשפוז – גידול צנוע של 2% (אין בהדסה די מיטות!!!), האחראים על תוספת של 6 מש"ח בחצי שנה. ביקורים במיון – גידול של 5% בהשוואה לאשתקד, תוספת של 1.5 מש"ח לחצי שנה. הדסה מציינת בסיפוק את חזרתה של פעילות השתלות אברים במלוא התנופה – 7 השתלות כבד,   ו- 16 השתלות כליה וכליה-לבלב במחצית השנה הראשונה של שנת 2017.

 

נציין בסיפוק, כי בתחום ההדמיה חווה הדסה קפיצת מדרגה בכל פריטי הטכנולוגיה המתקדמת החל ממכשירי MRI חדשים, מכשירי CT חדשים, PET CT דיגיטלי (הראשון בארץ, הנמצא בשלבי התקנה), חדרי צנתורים ואנגיו חדשים שהוזמנו ועד החלפה מסיבית של מכשירי ה- US ביחידות השונות. התורים להדמיה קוצרו משמעותית לנוחיות הציבור ! .בחודש האחרון התחלנו להפעיל מערך חדש לכירורגית כלי דם. הצוות בניהולו של פרופ' רון כרמלי, כבר מפליא עשות הן מבחינת הניתוחים והטיפולים החדשניים שמעולם לא בוצעו בהדסה, והן מבחינת הקף הפעילות שלא היה מבייש את המובילים במרכזים הרפואיים בעולם. כבר חווינו עליה של 25% בפעילות ונפח של כ- 50 ניתוחים גדולים לחודש. לנוחיות הקוראים בעלי ידע בפיננסים, נפרוש להלן מספר גרפים מייצגים שישפכו אור נוסף על התקדמותו של המרכז הרפואי במסגרת הסכם ההבראה, וכמובן עם הסיוע של המדינה במסגרת הסכם זה.

 

נקודות כלכליות לציון: לראשונה מזה שנים, הרבעון הראשון של שנת 2017 הסתיים בעודף של 6 מיליוני ₪. 2 . מגמת צמצום החוב הצבור נמשכת, ויתרת החוב בסוף השנה צפויה להסתכם בפחות מ- 640 מיליוני ₪. רק לפני 3 שנים, יתרת החוב הצבור הסתכמה בכ- 1.3 מיליארד ₪ ואיימה למוטט את ביה"ח.. 3 החוב לספקים מראה שיפור קל בהשוואה לאשתקד, ובהתאם ליעד שנקבע בהסכם ההבראה. נתון זה משקף כי תנאי התשלום של הדסה לספקים הם הוגנים, מבוצעים בזמן, ובהתאם להתחייבות הארגון.4 . יחס חוב: היקף החובות להדסה (יחס של 2.0) כפול מהיקף החובות של הדסה, נתון זה מלמד על חוסן כלכלי במסגרת הסכם ההבראה, ועל היכולת של הארגון לפרוע את כל התחייבויותיו בטווח הקצר. בהשוואה, בשנת 2013, המצב היה בדיוק הפוך, החוב של הדסה היה כפול מהחובות להדסה.אין לנו אשליות – הדסה עדיין חייבת לגמוע נפח גדול של התייעלות על מנת שתוכל להתייצב בסוף שנת 2020 על רגליה. אכן משימה ממש קשה, אך לאור הפיילוט שעברנו בשנת 2016 ובמחצית 2017, ובמידה ושיתוף הפעולה בפנים הדסה ומחוץ להדסה (בריאות / אוצר) ימשך, ומעבר למילות תמיכה יכיל גם פתרונות, אזי יש סיכוי לא קטן שנצלח את הסכם ההבראה.

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.