ה"הישגים" של "ועד הישיבות": יוזמה כללית של צה"ל

שני "הישגים" עבור בני הישיבות האמורים להתייצב בלשכת הגיוס פורסמו הבוקר בהבלטה ביומונים החרדים כהישגי 'ועד הישיבות'. כעת מתברר: מדובר ביוזמה כללית של צה"ל לכלל הציבור

הבוקר פורסם ביומונים "יתד נאמן" "המודיע" ו"המבשר" על הישג לוועד הישיבות: "לאחר פעילות מתמשכת של 'וועד הישיבות' מול גורמי הצבא, נמנע הצורך בראיון האישי של תלמידי הישיבות המתייצבים בפעם הראשונה. ביטול נוהל הראיון שמימים ימימה היה חלק מתהליך הדיחוי של המתייצבים לצו ראשון, יביא לזירוז התהליך של בחורי הישיבות", נכתב ביומונים.

בהמשך מציינים היומונים המפלגתיים בשם "וועד הישיבות", כי "בסיכום מיוחד של יו"ר וועד הישיבות הגרח"א קאופמן עם רשויות הבטחון, הושגו הבנות והסכמה על ביטול נוהל הראיון האישי הקצר בלשכת הגיוס, שמימים ימימה היה חלק מתהליך הדיחוי של המתייצבים לצו ראשון, ע"מ להביא להקלת התהליך לבחורי הישיבות הק'. ע"פ ההחלטה התקדימית, טופס מיוחד לתלמידים המתייצבים לראשונה ימולא ע"י הבחור בעודו בישיבה ויישלח לוועד הישיבות כשבועיים לפני מועד ההתייצבות".

אלא שבעוד קוראי היומונים נחשפו הבוקר ל"הישג חסר תקדים" למגזר החרדי ול"וועד הישיבות", מתברר כי לא מדובר בהישג, ולא בפעילות של הרב קאופמן מול צה"ל, אלא ביוזמה של צה"ל לכלל המלש"בים (ולא רק בני הישיבות החרדים) להחליף את הראיון האישי לשאלון באינטרנט. נוהל הראיון האישי אחד על אחד,  לפי היוזמה שהוחלט עליה, יבוטל לטובת שאלון ארוך ומפורט באינטרנט.

בעיתון "ידיעות אחרונות", הנוהל החדש פורסם כבר ב-31.10 השנה. תחת הכותרת "צו ראשון מתחיל מהבית" נכתב כי "החל מהחודש הבא ימלאו מועמדים לשירות שאלון אינטרנטי לפני שיגיעו ללשכת גיוס. השאלון יחסוךעשר דקות טיפול במלש"ב. ב-2018 יתווספו עוד חלקים לשאלון והצפי שהוא יחסוך שעה".

'אקטואליק' יצא לבדוק את השאלות בשאלון החדש, ומתברר כי הוא כלל אינו מותאם למגזר החרדי, ואם עד עד כה, בשאלות אחד על אחד נשאלו שאלות מותאומות למגזר, הרי שהטופס החדש הוא כללי ומציג שאלות זהות לחילונים ולחרדים. הטופס יחשוף את בחורי הישיבות לשאלות הנחשבות בעיתיות בעולמה של תורה, שאלות אותן לא היו נשאלים בראיון אישי. הבחורים ייחשפו למושגים כמו אולימפיאדה, לספרות זרה ועוד.

בטופס, יופיעו בין ההיתר השאלות: "האם השתתפתם באולימפיאדה או בתחרות בנושא מדעי?", "האם בשעות הפנאי אתם עוסקים בצילום/סנפלינג/טניסאות?", "האם אתם מטפלים בכלבים או צוללים?" ו-"האם אתם מבינים יצירות ספרות בשפה זרה (מאנגלית, דרך יוונית ועד אוזבקית)?".

"השאלון נולד מהרצון שלנו לדעת כמה שיותר על המלש"בים", סיפרה סא"ל אינה זרצר, רמ"ד חקר מקצועות, "כדי להתאים להם את התפקידים בצורה נכונה יותר, תוך צמצום הטרטור שלהם עד כמה שאפשר. זה צעד משמעותי מאוד", אמרה בשיחה עם אתר צה"ל.

הישג נוסף המתפרסם היום ביומונים, מדבר על כך שבחורי ישיבה יתייצבו במרוכז בבקו"ם. "שורת סיכומים מיוחדת ע"מ להביא למצב המבורך של 'צו מרוכז' לכל ישיבה וישיבה", נכתב הבוקר ב"יתד נאמן". אלא שגם ה"הישג" הזה מתברר כיוזמה של צה"ל, וכפי שפורסם לאחרונה בעיתון "ישראל היום".

ב"ישראל היום" נכתב כי "על פי התכנון יגיע אגף כח אדם בצה"ל, ליום מרוכז. אל בתי הספר יגיעו מאבחנות ורופא צבאי. המבחנים הפסיכוטכניים שקובעים את הדפ"ר (דירוג פסיכוטכני ראשוני) יבוצעו על גבי אייפדים. הדפ"ר הוא מרכיב מרכזי בציון קבוצת האיכות (קב"א) הניתן למועמדים לשירות הביטחון (מלש"ב). ציונים אלה עשויים להשפיע בעתיד על היכולת לצאת לקצונה ולקורסים נוספים.

"הגורמים למהלך הן עידוד מוטיבציית הגיוס של השכבות הנמוכות שיצפו ביום המיון וכן הקנת העומס על לשכות הגיוס. בנוסף, אווירה מוכרת עשויה לסייע למלש"בים להציג את מיטב יכולותיהם. כיום, נאלצים המועמדים לנסוע ללשכה מרוחקת ולהפסיד יום לימודים. ריכוז הצו הראשון בבתי הספר יאפשר להשלים אבחונים וטפסים באמצעות מזכירות בית הספר". כך  כאמור נחשף כבר לפני כמה שבועות ב"ישראל היום".

הנה כי כן, שני ה"הישגים" אינם הישגים חרדיים, ומדובר בכלל בשתי יוזמות של צה"ל ולבטח לא של ועד הישיבות.

גורם בצה"ל מאשר את הדברים ל'אקטואליק': "השאלונים החדשים הם חלק מהמעבר לאינטרנט והתייעלות כללית. המגזר החרדי קיבל אישור להגיש שלא באמצעות הרשת".

מוועד הישיבות טרם התקבלה תגובה, ולכשתתקבל נפרסמה במלואה.

 

 

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אקטואליק - יצאתם בדיחה

  יצאתם פייק בעצמכם. השאלונים שונים לגמרי ממה שהעתקתם בלי קשר מאתר צה"ל. חבורה של מנוזלים

  שחר |
  הגב
  • 'ועד להחרבת הישיבות', פאדיחה אחת גדולה, עדר של שקרנים...

   וכל המנוזלים קוראים את ה'יתד' בשקיקה ואחר כך קוראים בקול גדול 'ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד'!!!!!

   יוני |
   הגב
 2. מלאך רע בעל כורחו יענה אמן!

  הם הצליחו לעשות שבמקום באינטרנט שאין לבחורים יעשו זאת בטופס, גועל נפש עצניק מסריח

  חיים |
  הגב