מרטיט: ההלוואה, השידוך, והשמיטה: "הקב"ה יהיה ערב"

סיפור אמונה מרגש שמחבר בין איש עסקים שלווה סכום עתק מחבריו, והערב 'ששילם' לו על ההלואה עד הסיום המפתיע – לסיפור המלא

סיפור אמונה מרגש שמחבר בין איש עסקים שלווה סכום עתק לשנת השמיטה סופר באחרונה על ידי הגאון רבי ישראל זיכרמן רבה של של שכונת ברכפלד במודיעין עילית והובא בעלון השבת שיוצא לאור  על ידי הרב חנניה צ'ולק.

איש עסקים תושב בני ברק, שהיה על סף פשיטת רגל ביקש מחבריו הלוואה על סכום עתק בסך מאות אלפי שקלים, החבר ביקש שיביא ערב, אך הלווה טען שאין לו ערב מכיון שמצבו הפיננסי בכי רע ואיש לא יעז לחתום לו על ערבות, וביקש לשמור את הדבר בסוד כמוס.

המלווה המיועד פנה לחבריו ושאלו, "ובכל זאת איך אתה מצפה שאני ילווה סכום כזה ללא שום ערב?",אתה יודע מה? הקב"ה יהיה הערב" השיב הלווה. המלווה הרהר קמעה והפטיר, "אתה יודע מה? הקב"ה מקובל עלי".

וכך חלפו ימים, ומועד הפרעון הגיע, אך הכסף לא. כמה טלפונים הסתיימו במבוכה, והלווה הבין שהעסק גמור ולא יראה את הכסף לעולם.

בצר לו פנה הלווה לקב"ה והרים את עינו לשמיים , "רבון של עולם, הלוותי את הכסף על סמך זה שאתה תהיה הערב וכעת הוא לא מחזיר,  אני לא מבקש ממך כסף, אך בקשה אחת אני מבקש, יש לי בת מבוגרת תביא לה את השידוך לה.

חלפו שבועיים והבת התארסה.

כעבור כמה חודשים הגיע הלווה עם הכסף ביד וביקש להשיב את הלוואה. "מצטער אני לא גובה פעמיים", השיב המלווה. הערב שלך שילם כבר, השיב המלווה ללוה ההמום שנותר נחוש להשיב את ההלואה, אך השניים התבצרו בעמדתם.

לבסוף לא נותרה ברירה אלא לפנות לבית הדין ששמע את הסיפור המדהים והכריע כי 'הכסף ילך  לחקלאים שומרי שמיטה'. וכך עשה.       .

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.