ההמונים בתפילה בציון רבי שלומקה מזוועהיל זצ"ל בהר הזיתים – תמונות מהעליה לציון וסיפור מרתק מהגר"י זילברשטיין על בעל ההילולא

המונים עלו החל משעות הבוקר (שני) להר הזיתים בירושלים, להשתטח בציונו של הצדיק הרה"ק רבי שלומק'ה מזוועהיל זי"ע, לרגל יום היארצייט ה-68  שחל היום, כ"ו באייר.

"הפשטות והענוותנות אשר אפפה את הרבי זצ"ל, חברו להן יחד עם גודל צדקותו וכח ברכותיו וישועותיו אשר נפוצו על פני תבל כולה", מספרים אלו שזכו לפקוד את מעונו של רבי שלומק'ה.

על גודל פשטותו וצניעותו מעיד הגאון הגדול רבי יצחק זילברשטיין שליט"א ומספר סיפור מרתק:

"בירושלים של הימים ההם הסתובב יהודי שקיבל את הכינוי הלא מחמיא 'משה קמצן', וזאת בשל סכומי הכסף הקטנים במיוחד שהיה נותן לעניים, כנראה שהכל ידעו שארנקו אינו כל כך ריק, ולכן הדביקו לו את הכינוי הלז, וכינוי שניתן בירושלים אינו יורד מן האדם, כידוע… כך התהלך האיש במשך כל ימיו, ובכל צעד שעשה ספג בזיונות וחרפות, שהרי מי רוצה להתחבר ולהשתדך עם קמצן.

ויהי היום, ומשה-קמצן נפטר לבית עולמו, ובירושלים היו בטוחים שגם מנין של מלווים לא יהיה לו ליהודי, אך מה מאוד הופתעו לשמוע שהרה"ק רבי שלמה מזויעהל שהיה איש אלוקים קדוש, הודיע שהוא ישתתף אישית בהלוייתו ואף יספידו, הידיעה פשטה חיש מהר בסמטאותיה של ירושלים העיר ועשתה לה כנפיים בבתי המדרשות, הכל הבינו שיש דברים בגו ומיהרו אף הם להגיע להלויה.

לקראת השעה היעודה, התאסף קהל עצום ליד ביתו, ורבינו שלומק'ה לא היה צריך לדבר הרבה, זולת שני משפטים והכל החלו לבכות, אמר רבינו מזויעהל: "הכל יודעים שכאשר צריך להשיא יתום או יתומה בירושלים באים אלי ומקבלים את ההוצאות הדרושות, אני רוצה להודיע קבל עם ועדה שהענין הזה נגמר, ר' משה קמצן השוכב כאן, היה האיש שנתן לי תמיד בסתרי סתרים את כל הכסף הנחוץ לחתונות היתומים והיתומות, אך תנאי אחד התנה עמי: שלא אפרסם את שמו ברבים, מעכשיו, נצטרך לחפש 'קמצן' אחר כמותו, ועד שנמצא כזה, אי אפשר לפנות אלי בענייני צדקה החשובים של חתן וכלה יתומים", וכל העם ששמע זאת געה בבכיה…

"אני הייתי אז לפני בר מצוה", אומר הגר"י זילברשטיין: "זוכר אני את הרושם הכביר שעוררו דבריו של הרה"ק רבי שלומק'ה זויעהל'ער, למרות שאיני יודע אם אפשר ללמוד מהנהגתו של 'משה קמצן', וכלל לא ברור האם להלכה מותר לאדם לבייש את עצמו ואת כל משפחתו עד כדי כך, רק בשביל לקיים את והצנע לכת בהידור שכזה, אבל דבר אחד כן ברור לי: הרבה גזירות שהיו עלולות לבוא על אנשי ירושלים של הימים ההם, התבטלו בגלל הצניעות היתירה שהתלוותה למעשי הצדקה וחסד המופלגים של משה קמצן".

נהירה המונית לציון הקדוש

משעות הצהריים, החלה נהירה המונית לציון הקדוש והסתיימה בשעות הערב עם תום יום ההילולא. בשל ההמון הרב העולים אל הציון ונוכח שיקולי אבטחה, היה ניתן להגיע באמצעות תחבורה ציבורית בלבד שתוגברה במשך היום כל רבע שעה.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.