תיעוד: ההמתנה למע"מ אפס עלתה להם ביוקר(וידאו)

לפני שהכנסת ה-19 התפזרה יחד עם הבטחותיה, בהן גם חוק "מע"מ אפס" שלא ימומש, יצאנו לבדוק את מחירי הדירות במיזמי הבנייה השונים באזור המרכז – רגע לפני אישור ההטבה הגדולה. בעקבות גניזת החוק שבנו לבקר באותם הפרויקטים, רק כדי לגלות שמחירי הדירות זינקו ושמי שהמתין – פשוט הפסיד

בהחלטיות הרבה שבה הכריז שר האוצר בחודש מארס האחרון על חוק "מע"מ אפס", אי אפשר באמת להאשים את הזוגות הצעירים שהשתכנעו והמתינו עם תכניתם לרכישת דירה חדשה. לפני חצי שנה, הרבה לפני שהתכנית נקברה תחת הררי הפוליטיקה, יצאנו עם מצלמה נסתרת לפרויקטים החדשים שהיו צפויים להיכלל בהטבה. היום, כשאף זוג צעיר כבר לא ייהנה מהטבת המע"מ, יצאנו לבדוק מה מדד מחירי הדירות המדוברות ובכמה מסתכם ההפסד של הזוגות שציפו להטבה שכבר לא תגיע.

באחד הפרויקטים בבאר יעקב שבהם ביקרנו, נתקלנו לפני שישה חודשים באופטימיות גם מצד המשווק שצפה כי התכנית תהיה הצלחה מסחררת. מחירה של דירת ארבעה חדרים במיזם הנדל"ן עמד אז על 1.49 מיליון שקלים.

אחרי התפוגגות התכנית נסק המחיר כבר לסכום של 1.55 מיליון שקלים. אם לכלול בהפסד שיספגו הזוגות הצעירים גם את שווי הטבת המס שכבר לא יקבלו, מדובר בהפרש של 288 אלף שקלים שיכלו להתקזז ממחירה המקורי של הדירה.

בראש העין אמרו לנו לפני חצי שנה כי מחירי הדירות לא באמת ישתנו, ואם כן – אז רק יעלו. הם צדקו. הצעת המחיר שקיבלנו אז על דירת ארבעה חדרים הסתכמה אז בקצת יותר ממיליון וחצי שקלים. היום ההצעה הזו כבר אינה רלוונטית, פשוט משום שהדירות בפרויקט נגמרו.
בפרויקט אחד יכולנו לקנות בזמנו דירת ארבעה חדרים תמורת כ-1.3 מיליון שקלים. היום נידרש לשלם על אותה הדירה לפחות 80 אלף שקלים יותר, ועם הטבת המע"מ – 278 אלף שקלים.

מבין כל הפרויקטים שסקרנו אז לא נמצא אף לא אחד שבו הדירות לא התייקרו, וכעת תכנית "מע"מ אפס" נקברה יחד עם מאות אלפי שקלים של עשרות אלפי צעירים שחיכו לה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.