ההסכם בין ליברמן לנתניהו: יחוקק חוק עוקף בג"ץ

הושג סיכום שלפיו יקודם חוק שימנע מבג"צ לפסול חוקים של הכנסת על ידי בית המשפט העליון. על פי החוק החדש , בג"ץ יוכל לבטל את חוקי הכנסת רק ברוב של שמונה שופטים.

ההסכם הקואליציוני: ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן חתמו הבוקר על ההסכם הקואליציוני שמכיל סעיפים שונים בהם חוק עוקף בג"ץ.

מההסכם עולה, כי הושג סיכום שלפיו יקודם חוק שימנע מבג"צ לפסול חוקים של הכנסת על ידי בית המשפט העליון.

דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בעת החתימה על ההסכמים הקואליציוניים

דברי ראש הממשלה בנימין נתניהו בעת החתימה על ההסכמים הקואליציוניים:"מאז הקמת הממשלה לפני כשנה, אני הדגשתי פעם אחר פעם שבכוונתי להרחיב אותה. ישראל זקוקה ליציבות שלטונית כדי להתמודד עם האתגרים שבפנינו, וכדי לנצל את ההזדמנויות שבפנינו. לכן היום אני מקבל בברכה את אביגדור ליברמן וחברי סיעתו כשותפים חדשים וחשובים בקואליציה.אביגדור ואני מכירים אחד את השני קרוב לשלושים שנה. אני מעריך את היכולת שלו, את הניסיון שלו. הלכנו יחד דרך ארוכה, פעלנו במשותף למען ביטחונם ורווחתם של אזרחי ישראל. אין זה סוד שהיינו גם חלוקים זה על זה. זה חלק מן החיים הפוליטיים, ולעתים, בסערת הוויכוח, נאמרו דברים מצד שנינו שלא היו אמורים להיאמר.עכשיו אנחנו משלבים ידיים כדי להצעיד את ישראל קדימה. ההסכם שאנחנו חותמים היום מביא בשורה לעולים החדשים, לגמלאים, לאוכלוסייה הוותיקה. אני מחויב כראש הממשלה להמשיך לסייע בכל דרך לכל אזרחי ישראל – אני שם את הדגש על המלה כל אזרחי ישראל, בלי יוצא מהכלל.אבל כמובן שהמחויבות הראשונה והעליונה שלנו היא להבטחת ביטחון ישראל. אני כראש הממשלה, אביגדור ליברמן כשר הביטחון, יחד עם הרמטכ"ל, יחד עם ראשי זרועות הביטחון, נמשיך לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל ונעשה זאת בנחישות ובאחריות.המזרח התיכון ממשיך לגעוש סביבנו, האתגרים בפני ישראל הם רבים, אבל בצד האיומים, בצד הסכנות – יש גם הזדמנויות. אני מחויב לקידום תהליך השלום, אני מחויב לעשות כל מאמץ להגיע להסדר.לפני יומיים, פה בכנסת, אמר יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג שיש הזדמנויות חדשות באזור שיכולות לסייע לקידום השלום. אני מסכים. על כן אני קורא שוב ליצחק הרצוג ולחבריו להצטרף אלינו לממשלה רחבה, ממשלת אחדות אמיתית, ממשלה שתחזק את הלכידות בעם, ממשלה שתחזק את היכולת שלנו למצות את הסיכויים לשלום.אני רוצה לומר מלה בסוף, מילת תודה: קודם כל לחבריי, ראשי סיעות הקואליציה שתמכו כל הזמן בהרחבת הממשלה, אני חושב שזו עמדה מאוד אחראית ועקבית. אני מבקש להודות לשר האוצר משה כחלון, שעשה כאן מאמץ חשוב לסייע בחתימת הסכם זה. אני מבקש להודות לחבריי בליכוד שתמכו ועזרו, בראש ובראשונה לך יריב לוין, שעשית מאמצים פשוט בלתי נלאים במאמץ גדול מאוד. אני מודה לך, יריב. מודה גם לך, זאב, וגם לך, דוד ביטן, ולאחרים. אני מבקש להודות גם למשה לאון, לאנשי משרדי, המועצה הלאומית לכלכלה וכמובן לאנשי משרד האוצר. תודה רבה לכולכם".וידאו: עומר מירון, לע"מ

‎Posted by ‎ראש ממשלת ישראל‎ on‎ יום רביעי 25 מאי 2016

כיום יכול בג"ץ לפסול כל חוק של הכנסת, חוק היסוד החדש  יקנה לבג"ץ סמכות מפורשת לפסול חוקים של הכנסת, רק ברוב של שמונה שופטים ובהרכב של 15 שופטים.

עוד בהסכם , ליברמן צפוי להתמנות לתפקיד שר הביטחון וחברת הכנסת סופה לנדבר לתפקיד שרת הקליטה במקום השר זאב אלקין.

ליברמן ויתר על חוק עונש מוות למחבלים ועל חוק 'ישראל  היום', עוד מפרטי ההסכם: ליבמרן יוותר על תפקיד שר הביטחון במידה והממשלה תורחב.

"אביגדור ליברמן ואני מכירים אחד את השני קרוב ל-30 שנה, אני מעריך את הניסיון שלו, פעלנו במשותף למען ביטחונם ורווחתם של אזרחי ישראל", אמר נתניהו  "אין ספק שהיינו חלוקים, זה חלק מהעולם הפוליטי. אין ספק שנאמרו דברים שלא היו צריכים להיאמר".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.