ההסתה מחלחלת • חובש כיפה הושפל ברכבת הקלה: "לא יושב ליד רוצחים"

ההכללה המסיתה בתקשורת הכללית וברשתות החברתיות מתורגמת למעשים: אדם חובש כיפה הושפל ברכבת הקלה בירושלים ע"י בחור חילוני. באשדוד התנכלו מספר צעירים לנער חרדי וצעקו לעברו: "למה רצחתם את שירה?". אישי ציבור חרדיים: "האלימות המילולית עלולה להפוך לאלימות פיזית"

פירות ההסתה וההכללה: זה היה רק ענין של זמן עד שהביטויים הקשים וההסתה בתקשורת הכללית כנגד כל הציבור החרדי והדתי תתורגם למעשים.

לאורך כל הימים האחרונים הדגישו אישי ציבור ומובילי דעת קהל הן מהמגזר החרדי והן מהמגזר הדת"ל כי הכתמת ציבורים שלמים בשל מעשים מתועבים של קיצוניים – היא לא הוגנת ובעיקר מסוכנת.

גיא אלאלוף, בחור דתי שנסע ברכבת הקלה חש זאת על בשרו כאשר הוא התיישב ליד חילוני וזה החל להשפילו ברבים.

בפוסט שפירסם בעמוד הפייסבוק שלו וזכה למאות שיתופים, מספר אלאלוף: "נסעתי ברכבת הקלה והיה לי חם נורא..התיישבתי מיד במקום הראשון שהיה פנוי. לידי ישב בחור צעיר ממני עם גופיה אדומה ומכנסיים קצרים, ומיד איך שהתיישבתי הוא קם ואמר בקול רם ובטון קשה של מפקד של טירונים בצבא בשבוע שדאות: "אני לא יושב ליד רוצחים".

ואף על פי שרק חייכתי בחמלה, באמת מבפנים נפגעתי והייתי נבוך נורא, כי כולם פתאום הסתכלו עליי, והרגשתי צורך להתנצל, ואפילו לא ידעתי על מה.

כי בגלל שאני לבוש שחור-לבן ועם כיפה שחורה אבל סרוגה, לא הייתי בטוח בנושא של כתב האישום המופנה כלפיי, אם דקרתי במצעד הגאווה, או רצחתי תינוק בשומרון, אז שמרתי על זכות השתיקה והתכרבלתי לתוך עצמי פנימה".

בסיום הפוסט משתף אלאלוף אנקדוטה משעשעת באשר להמשך הדרך שעברה עליו ברכבת: "ואז שנייה אחרי זה התיישב לידי חסידי בעלז מבוגר שעמד שם כשכל זה קרה. הוא חייך אלי חיוך מלא חמלה, ואמר לי בשקט, בקול אבהי ובמבטא יידישאי חסידי כבד: "בימים האלה, כדאי שנהיה יותר בתוך עצמנו, אחד עם השני".

וידעתי שהוא צודק וחייכתי אליו חיוך שכולו אומר תודה, אבל מבפנים היה בא לי לבכות".

מכפישים ציבור שלם בגלל מטורף אחד. שליסל בבית המשפט. צילום: פלאש 90
מכפישים ציבור שלם בגלל מטורף אחד. שליסל בבית המשפט. צילום: פלאש 90

במקרה אחר, התנכלו מספר צעירים לנער חרדי כבן 15 תוך שהם מטיחים בו "למה רצחתם את שירה". המקרה אירע בשעות הצהרים באשדוד, ויעקב, הנער שהותקף, מספר ל'קוקר' על האירוע: "חזרתי מתפילת מנחה בבית הכנסת, בדרך עברתי ליד המכולת השכונתית שבסמוך אליה התגודדו מספר צעירים חילוניים.

כשהתקרבתי אליהם הם החלו לצעוד לכיווני תוך שהם צועקים לי "למה רצחתם את שירה? למה רצחתם את שירה?".

יעקב מוסיף: "מאוד פחדתי מהם, הם המשיכו להתקדם לכיווני בצורה מאיימת, אז פשוט תפסתי את הרגליים וברחתי משם כל עוד נפשי בי".

כאמור, שני המקרים הנוכחיים הסתיימו בשלום, אולם אישי ציבור חרדיים חוששים מכך שגל ההסתה הזה יגרר למחוזות פיזיים. "ההסתה בתקשורת התפתחה לאלימות מילולית ברחוב, ואני חושש שהאלימות המילולית תתפתח לאלימות פיזית", אמר לנו מוקדם יותר ד', עסקן חרדי מוכר.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.