ההסתרה שבתוך ההסרטה • טור פוליטי / יאיר שטרן

ביצת דרעי- ישי נעשית טובענית יותר ויותר. יחד עם רעידות האדמה שמספקים שניהם, לא ממש ברור מי צריך לבקש סליחה ממרן. יאיר שטרן, על דרעי שמנצח בקרב אבל מפסיד במערכה, הקלטת שמבזה אותו והשקר הגס בהסכמי אוסלו.

בצהרי יום ראשון השבוע נרשמה הפתעה גדולה כאשר פורסם כי לא רק שש"ס צירפה לשורותיה יועץ תקשורת נוסף לסוללה הגדולה בלאו הכי אלא שבחרה דווקא בספי שקד, פרסומאי הנשוי לאישה נוצרייה, אותה נשא בנישואים אזרחיים. לאחר מהדורת החדשות של ערוץ 2 בהמשך היום, נותר רק לשאול: האם כבר אז ידע דרעי את עוצמת הטלטלה שיעבור באותו ערב וחיפש בכל מחיר יועץ נוסף כדי לצלוח איתו את המשבר?

כך או כך, ש"ס שלפני יום ראשון ושל אחריו לא תשוב להיות אותו דבר. על כך אין חולק, אבל על ההשלכות שיהיו איש לא מוכן לדבר. ברעידת אדמה כמו ברעידת אדמה: קודם תופסים מחסה, אחר כך מוציאים בזהירות את הראש ואומדים נזקים. רק אז מגיעות תורן של ההצעות לשיקום ההריסות.

לכן, הצעדים הראשונים של דרעי, הכוללים שתיקה שלו והפניית כל האש על "ביזוי מרן", שבשיאה עליית בני (ובת) מרן הגר"ע יוסף לציונו – יכולה לעלות לו מחיר כבד. שתיקה עוד איכשהו אפשרית לנוכח ההקלטה הברורה. תגובה חריפה, עניינית וקונקרטית כנגד המבאישים ריחו (בעבר ובהווה) היא מחויבת המציאות, אבל "ביזוי מרן"?

כל מי שנחשף לקלטת ולתוכנה, יודע שהקלטת לא מבזה את הגר"ע יוסף. היא מבזה את אריה דרעי, חד וחלק. מרן הגר"ע יוסף, מנהל את השיחה בחדות ובפיכחון ומנמק את דבריו לאורך הדיון פעם אחר פעם. והביזיונות, אוי הביזיונות. אין טעם לחזור ולדוש במה שפורסם. אפילו קשה.

גם עיתונאים קשוחים שלא נמנים עם אוהדיו של דרעי, התכווצו פעם אחר פעם לאורך השידור המשפיל. ניסיון לדמיין את דרעי של אחרי הקלטת עומד מול קהל ומנופף ברצון מרן ובמורשתו, כמעט העלה דמעות של רחמים. ללא ספק זהו היה אחד הלילות הקשים ביותר בקריירה של יו"ר ש"ס, והיו לילות רבים וקשים מאד.

דרעי היה יכול לעלות לשידור ולתקוף באסטרטגיה ארוכת טווח את אלו שהבאישו את ריחו לאורך השנים בהקראת קטעי עיתונים שנבחרו בקפידה. להאשים את ישי-אין–דרכו-בכך, שהמציאות מוכיחה שעד שפרש מש"ס, ההקלטה לא פורסמה ולהצליב זאת עם האיומים שלו על "קופסה שחורה". והחשוב מכל: לטעון שמרן שינה את דעתו עליו, כפי שלכאורה, נראה בהעדפה הברורה לה זכה, לבסוף, על פני ישי. זה היה יכול להיות (ועדיין יתכן) מסע ארוך וקשה של השמצות הדדיות וספיגת עוד אי אלו הקלטות כאלו ואחרות, אבל הציבור היה מקבל טיעונים עם בשר שמצריכים התמודדות אמיתית של הצד שכנגד, ולא בכיינות מתמשכת ולא רלוונטית על "כבוד מרן".

אבל דרעי כמו דרעי: מנצח בקרב ומפסיד במערכה. יוצר אייטמים יש מאין בבית הקברות בסנהדריה (קמפיין על הקבר זה כן "כבוד מרן"? מי שרוצה לבקש סליחה – על מה, למען השם?- עולה לבד, בלי הודעות לתקשורת וסוללה של צלמים), אנשיו עולים לשידור ותוקפים את הנאמן ש"צילם וחתר" (בעוד שישי כלל לא נכח בבית בעת האירוע), ובלבד מלהתחמק מהשאלה הפשוטה: מה אריה דרעי, נציג מורשת מרן, אומר על הדברים החריפים? רק זאת ביקשנו. תן הסבר, הבא תירוץ, לפני שהמנדטים יעברו לאלי ישי או ליהדות התורה, יותר מזה אנחנו לא צריכים. מעבר לחוסר הקשר וחוסר התועלת, הדיבור הצדקני על "כבוד מרן" פשוט מביך לאחר הצפייה בהסרטה. איך לומר בעדינות, לפי הדברים שם לא נראה בדיוק שדרעי הוא האיש, אפעס, שיחרד לכבוד מרן יתר על המידה.

ההסתרה שבהסרטה

ולשאלת מיליון הדולר: מי הדליף את הקלטת? ישנן שתי נקודות אחיזה בתעלומה: 1. המניע 2. מעגל היודעים בכלל על עצם קיומה.

למרות שאכן קשה לדמיין שידו של אלי ישי בכך, בקטגוריית ה"מניע" הוא חשוד מיידי: אלי ישי היכה אתמול את דרעי במכה מושלמת. לא רק שדרעי סופג אש וגפרית, בקודש הקדשים נעשית גם השוואה ברורה לאלי ישי, בה הוא יוצא כתלמיד הנאמן והאהוב המועדף באופן ברור על פני דרעי. קשה מאד להתעלם מהתזמון, לפיו במהלך מערכת בחירות בה זהו הנושא הנתון למאבק כבד בין ישי לדרעי, מפציעה פתאום הקלטה לטובתו מלפני שש שנים. לפתע מקבלים דברי ישי מלפני חודש על "קופסה שחורה" שתחשף במקרה הצורך (ומברוק על הביטוי המצוין מהפן הקופירייטרי) משמעות כמעט אפלה.

לצד זאת, לאחר צפייה מדוקדקת בסרטון, אי אפשר להתעלם מהדברים הבאים: ראשית, אין זה צלם כי אם צלמת, ולא סתם צלמת כי אם סביר להניח בת משפחה קרובה (די פשוט: בשלב מסוים ראש מתולתל של פעוטה נדחף לפריים ואישה לוחשת לילדה מטווח אפס "אפרת, את מסתירה"). הרבנית יהודית יוסף נראית בהסרטה, כך שלא היא הצלמת.

דבר נוסף עולה באופן ברור: לא רק שהקריאו לפני הרב את הידיעה על דרעי בכוונה תחילה ובמטרה להרגיזו (דרעי האח, שלמה, ליתר דיוק), כל ההתרחשות 'צועקת' שהמסרטה נשלפה בכוונה תחילה, כדי להנציח את תגובתו ודבריו על יקיר הבית לשעבר, שמאיים במפלגה חדשה. בחקק ניכר באופן ברור כי הוא יודע שהוא מצולם. כשהוא שואל את הרב על אוסלו, אי אפשר שלא לראות את ההנאה על פניו כשהרב מספר שדרעי, הוביל את המהלך בלעדיו(עוד נעסוק בזה). מבטו נע בין המצלמה לרב עד שלבסוף נשאר מסתכל קדימה, ביניהם, מחפש לקלוט בעיניו את שניהם גם יחד. הוא לא ניהל שיחה עם הרב מתוך עניין בו, הוא רק בודק שהכל מתועד. גם מדבריו של הגר"מ יוסף ומחתירתו לקבלת תשובות ברורות דווקא מול המסרטה ניכר שהיה מי שרצה שהכל יתועד. לכן הוצאה המסרטה ולשם כך גולגלה השיחה כפי שפורסמה.

בזהירות המתבקשת, לאחר שנצטט את דברי יוסי אליטוב בליל הפירסום, לפיהם אמרה לו הרבנית יהודית יוסף: "ההסרטה נעשתה על ידי, אבל נלקחה מהמחשבים שבביתי על ידי אדם שאינו קשור לבני המשפחה (שימו לב שאין כלל הסבר או הוקעה לכך שהסרטה דרמטית שכזאת נלקחה ממחשבה הביתי, י.ש.). בידינו, יש הקלטות מארבעת החודשים האחרונים שאם הם יצאו החוצה האדמה באמת תרעד, אבל אנחנו לא נעשה דבר שיפגע בזכרו של מרן. זה לא בא מאיתנו", נוכל לשאול: האם – ללא קשר ישיר לאלי ישי – יש מי שניצל את מצבו הרגיש של יו"ר ש"ס ולאותת לו "אנחנו עדיין כאן"? האם מבין העולים אתמול לבית הקברות בסנהדריה – מעבר לרצון להסיט את תשומת הלב התקשורתית – היו כאלו שהגיעו אכן ללחוש "סליחה"?- לעמית סגל הפתרונים.

מי נתן להם רובים

בסערת העיסוק בביצת דרעי-ישי, יש לשים לב לפרט קטן לכאורה, שיכול לגרום לש"ס נזק ארוך טווח: במשך שנים, מעל כל במה אפשרית, טען דרעי שבנוגע לאוסלו פעל בשליחות מרן הגר"ע יוסף ש"האמין וסמך על רבין", כדבריו. טיעון זה איפשר לש"ס להישאר רלוונטית גם בקרב חלק מאנשי הימין, שראו בכך עוול היסטורי חד פעמי שאין סיכוי שיחזור על עצמו. כמובן, שגם כהונתו של ישי ("שלמות הארץ") הוסיפה לטשטוש החטא הקדמון. בא הרב עובדיה ואמר במו פיו: דרעי הוביל, דרעי רצה, אני לא התערבתי.

ומשכך- מי יודע, אולי בסוף עוד נראה את דרעי הולך לבקש סליחה מעל קברו של רבין.

*********

הטור נכתב עוד בטרם הודיע דרעי על התפטרותו

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. גם אני כאבא כועס לעתים על ילדי ואומר להם דברי גנאי, האם זה אומר שלמחרת אני לא אוהב אותם?!

  מרן גם אמר עליו "מקים עולה של תורה" "מזכה הרבים" ועוד ועוד…מישהו מזכיר את זה?! אין פורפורציות!!

  אפילו הרב ש"ך אמר עליו "דרעי עשה ב4 שנים מה שאגודה לא עשתה ב20 שנה"…

  לסיום,עצה קטנה לוינשטוק (סוף השם אומר לכם משהו?) תתעסק בפוליטיקה של הליטאים בזה נראה לי אתה יותר מבין..

  שטיגניסט |
  הגב
  • אבא כועס על ילדיו בשעת מעשה!!! אף אבא לא יגיד על הבן שלו אחרי חמש עשרה שנה 'רשע' על שהוא חטף את הלגו מבן אחר…

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב
   • בזמן שצבי חקק ועוד מחממים את הרב זה נקרא שעת מעשה !!!

    בנוסף, הקלטת ערוכה וחתוכה (כמו שאומר אבישי בן חיים ועוד) ויתכן שאח"כ הרב אמר על דרעי "בכול זאת יש לו הרבה זכויות ואני ישקול שוב".

    כידוע,על פי דין תורה לא מביאים ראיה מקלטות חתוכות ומבושלות. (אני דיין ואני אומר זאת מידיעה).

    שטיגניסט |
    הגב
 2. ברגע שמרן נתן סמכות והוא לא מתערב. אז זה נקרא דעתו של מרן משום שנתן לו סמכות ואהוא לא מתערב

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב