הצגת השנאה : "החרדים הם חיות טרף" מירי רגב ל'קוקר': "לא פוגעת בחופש הביטוי"

בסדרת הכתבות של אבישי בן חיים שקר "הרוב החרדי" הוא מביא תיעוד מזעזע מתוך התיאטרון הלאומי "הבימה" שמעלה בימים אלו הצגה חדשה בשם "פליישר" בהם השתמשו בביטוים מעליבים עם אלמנטים אנטישמיים כנגד השכנים החרדים כמו "חיות רעות" "אני שונא אותם". בעקבות פניית קוקר מירי רגב מסרבת להתערב: "לא אפגע בחופש הביטוי"

בסדרת הכתבות של אבישי בן חיים שקר "הרוב החרדי" הוא מביא תיעוד מזעזע מתוך התיאטרון הלאומי "הבימה" שמעלה בימים אלו הצגה חדשה בשם "פליישר" שכיכבה בשנות ה-90 – ההצגה  מספרת על תושבי שכונה ותיקה הנדהמים לגלות כי שכניהם החדשים הם חרדים, מה שמאלץ  אותם להתרגל למציאות חדשה. עד מהרה השכנות הופכת לסיוט והחילונים מתעמתים בגסות עם שכניהם החרדים.

ההצגה שהסעירה את המדינה לפני 20 שנה כי הואשמה ב"אנטי-חרדיות" חוזרת לבמההאם ההצגה, שמציגה השתלטות של חרדים על שכונה חילונית, ומתארת את החרדים כ'גנבים' ו'חיות טרף' משקפת תמונה נאמנה של יחסי החילונים והחרדים בישראל? אבישי בן חיים יביא את הסיפור המלא הערב בפרק הראשון של סדרת כתבות חדשה – "שקר הרוב החרדי" במהדורה המרכזית בחדשות 10

‎Posted by ‎ערוץ 10 Channel10‎ on‎ ראשון 15 מאי 2016

בהצגה עצמה מדברת רוזה ( שחקנית) ומסיתה נגד החרדים שכניהם לבניין "גם לדבר כבר אי אפשר. באמת הם גונבים לנו את המדינה מתחת לעיניים ואסור לדבר, אני מתפוצצת".

גיבורי המחזה מדברים בצורה שמסכירה תקופות אפלות כמו "אם לא הייתי נולדת יהודיה אני הייתי האנטישמית הכי גדולה";  ולא רק , החרדים מכונים שם : "חיות רעות", ""שחורים, אלא לא בני אדם", " בקטע נוסף אומר אחד השחקנים, "מעיל שחור באמצע אוגוסט, זה מסריח", או תגובה נוספת כמו "הם רוצים סנהדרין, לא פרלמנט, הם רוצים מדינת הלכה".

במהלך המחזה שוב מוצגים החרדים כמי שמנסים לכפות את דעתם בצורה מזלזלת, "האדוקים הם עכשיו הכוח כאן, אני שונא אותם".

בתגובה לדברים פנינו באתר 'קוקר' לשרת התרבות רגב בדרישה להוריד את ההצגה המבזה והמשפילה האנטי חרדית  מהבימה, אך רגב דחתה את הפנייה וכתבה שהיא לא פוגעת בחופש הביטוי. מלשכתה נמסר בתגובה לכתבנו ארי קלמן: " נכון להיום משרד התרבות מנוע על פי חוק מהתערבות בתוכן המוצג במוסדות אותם הוא מממן. בסמכותו של משרד התרבות לפנות למשרד האוצר בתלונה רק באם התוכן המוצג עבר על חוקי המדינה כגון ביזוי הדגל, הסתה לאלימות וכדומה על פי סעיף 3ב' לחוק התקציב. מכיוון שהדברים הנ"ל אינם עונים על סעיף זה אנו מנועים מהתערבות ומפגיעה בחופש הביטוי.

יש לציין כי רגב פעלה בשנה האחרונה להסרת הצגות תיאטרון בהם השתתפו ערבים שנחשדו בהסתה כגד המדינה.

 סייע בהכנת הכתבה: ארי קלמן

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.