ההקלטה ממלחמת יום הכיפורים נחשפת: "יוני בא לחלץ אותך"

43 שנים למלחמת יום הכיפורים – נחשפים הקלטות מהקרב האמיץ שהסתיים בצל"ש. רס"ן יוני נתניהו עמד בראש חולית-החילוץ, בקרב על תל א-שאמס שבסוריה. האזינו לקולות.

כמידי שנה נוהג ארכיון צה"ל במשרד הביטחון לשחרר הקלטות ממלחמת יום הכיפורים,. היום (שני) 43 שנים למלחמת יום הכיפורים – נחשפים ההקלטות מהקרב האמיץ שהסתיים בצל"ש.

 

המפקדים ניסו לחלץ את הכוח של יוסי בן חנן, ששהה בשטח המובלעת הסורית שכבש צה"ל בקרבות על רמת הגולן. אחד המחלצים היה יוני נתניהו ז"ל, שקיבל את עיטור המופת על חלקו בקרב.

בהקלטה נשמעים קולותיהם של הלוחמים הגדולים בכל הזמנים של סיירת מטכ"ל, יוני נתניהו, יאנוש בן גל ז"ל (מפקד חטיבה 7), רפאל איתן ז"ל (מפקד האוגדה) ולוחמים אחרים.

הלוחמים ניסו לחבור אל בן חנן הפצוע נאמר לו: "יוסי אל תוציא את הראש, יוני כבר בא להוציא אותך". רשת הקשר חושפת כיצד התלבטו המפקדים על הדרך הטובה ביותר להגיע למקום, הניסיון ליצור קשר, רגעי הנחתת מסוק החילוץ והוויכוחים כיצד לחלץ את בן חנן.

"יוסי כאן יאנוש, תן כיווני שמיים, צפון, דרום, מזרח, מערב – שלחנו את הרופא אליך", אמר מפקד החטיבה. קצין הקשר הוסיף: "אני מבקש שיבוא מסוק לפנות אותנו". רפול השיב: "חיובי,  אנחנו בודקים את זה, עוד לא קיבלתי תשובה… מיד אבדוק שוב". נתניהו ניסה לברר מאיזה כיוון יורים על הכביש, והתשובה שקיבל מיוסי הייתה: "תיסע על הדרך, עד הסוף, תגיע לרכב שלנו, אל תתכוון לפי השריפות. תעשה מה שאני פוקד עליך".

 

ברשת הקשר נחשפים המסרים המרגיעים לבן חנן הפצוע נמשכים: "יוסי אל תוציא את הראש, כבר יגיעו אליך. אל תהיה מודאג, יש לנו בחור שיודע בדיוק איפה אתה נמצא. הבחור יצטרף ליוני, הם יודעים איפה אתה… אל תהיה מודאג. אנחנו עושים את כל המאמצים".

יוני נתניהו עדכן מהשטח על מצבו: "יכול להיות שכדאי שאני אתקדם כמה שאני יכול , אחרי זה כבר יהיה חושך ואז אני אכנס פנימה עם הנגמ"ש, מה דעתך?". התשובה שקיבל הייתה "תתקדם כבר עכשיו ואז תרד ברגל", ונתניהו החליט לרדת קילומטר מהכביש. "יוסי, יוני כבר בא להוציא אותך", עדכנו ברשת הקשר, "יוני תזדרזו, אל תתעכבו למטה".

בהחלטה על מתן העיטור נכתב: "רס"ן יהונתן נתניהו פיקד על כוח מיחידה שצורפה לכוחות השריון של חטיבת שריון. לחם עם כוחות הטנקים ביום ובלילה ויצא לפשיטות ולמארבים, כשיחידות-השריון עסקו בהתארגנות. ב-8 אוקטובר 1973 השמיד עם יחידתו כוח קומנדו סורי, שהונחת ממסוקים בעורף כוחותינו".

החילוץ הדרמטי תואר בטקס במאי 1975, בו העניק הרמטכ"ל מוטה גור את העיטור לנתניהו: "משנפצע קצין בכיר בתל-שמס, התנדב רס"ן יהונתן נתניהו לעמוד בראש חולית-החילוץ, לאחר שניסיון-חילוץ קודם נכשל – ואף הצליח במשימה זו. באומץ-לבו, במהירות פעולתו ובדבקותו במשימה שימש מופת לחייליו".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.