"ההקלטות לא פורסמו, כי אין כאלה"

ח"כ מיכאל מלכיאלי בראיון פתוח על הכל, לקראת סיום מושב קיץ. מדבר גם על הפרסומים האחרונים בנוגע לתמורות בש"ס

לקראת סיום מושב הקיץ של הכנסת, ישבנו לראיון מיוחד עם ח"כ מיכאל מלכיאלי, הח"כ הצעיר בש"ס, שהחל את כהונתו בכנסת לפני כשנה, וכבר רושם לעצמו הצלחות לא מעטות.

אנחנו מסיימים השבוע את מושב הקיץ של הכנסת, כשאתה מסיים שנה פוליטית שלך כאן. איך אתה מסכם את הפעילות הפרלמנטרית שלך בכנסת?

"הרבה למידה. הגענו למקום חדש. ב"ה, בס"ד גדולה עסקנו בעזרה לפרט ובקידום מספר חוקים משמעותיים מאד, וכן במאות פניות, חיבור לשטח ובעבודת הועדות היומית בזמני הועדות ובלימוד החוק כמו שצריך. בסה"כ סיפוק גדול".

בוא נתחיל עם חוק העירוב. בקצרה, חוק שאתה מנסה להוביל שהקבלנים יחויביו לשים עירוב בכל בניין שבונים. היו קבלנים או איגודים מסוימים שניסו להפיל את החוק הזה?

"חוק העירוב מהותו חיוב של אדם שבא לבנות לקבל אישור שהעירוב לא נפגע במעמד תיאום התשתיות". הוא ממשיך: "היו המון. אמנם עבור הציבור הכללי, עמך ישראל, זו ברכה, אבל אנשים מסוימים לא אהבו את החוק וכמעט הצליחו לטרפד אותו בזמן קצר מאד. וזה הזמן להודות לרב אריה דרעי שנתן דחיפה מאד גדולה לחוק הזה. העברנו אותו כרגע בקריאה טרומית, וזה יסתיים או בתקנה או בחוק. כרגע אנחנו במו"מ מול משרד האוצר – מנהל התכנון, ובעז"ה בתחילת המושב הבא הוא ייכנס בפועל".

יש סיכוי שהוא יעלה לפני?

"לא. כרגע סיימנו את המושב".

נעבור לחוק ביטוח לאומי שאתה מוביל, שייתן הנחה בסבסוד לבחורי ישיבות. עד איזה גיל?

"עד גיל 19 או עד סוף השנה הראשונה בישיבה גדולה. זהו חוק שחוסך מאות שקלים לבחור ישיבה. אני מרגיש סיפוק מאד גדול מהחוק הזה. עד היום הביטוח הלאומי היה מחייב כל בחור ישיבה, והנה, כבר היום הם מוכנים לחתום איתנו ולסגור את זה בנהלים, אבל אנחנו דורשים את זה בחוק או בתקנה, ואנחנו במו"מ איתם איך זה ייסגר וייחתם. ברוך ה' הגענו להבנות עם משרד הרווחה, הביטוח הלאומ ומשרדי המשפטים והחינוך, וזה לא היה פשוט".

בוא נדבר רגע פוליטיקה: בש"ס יש רעשים לקראת סוף המושב, מדברים על כל מיני חלופות בעקבות כל מיני כתבות, וספקולציות מה יהיה כאשר היו"ר יצטרך לעזוב, אם וכאשר.

"אנחנו מדברים כנראה על שתי סיעות ש"ס שונות. בסיעת ש"ס שאני מכיר ואני חבר בה, אותה סיעה של מרן הגר"ע יוסף זצ"ל שפתח וייסד, אין דיבורים על כלום. הסיעה מאוחדת במישור המוניציפאלי ובכנסת תחת הנהגת יו"ר התנועה, ואנחנו יונקים את החוזק ממועצת החכמים וחכם שלום כהן שליט"א. אני יודע מה קורה, אני לא תלוש, ראיתי האת הכתבה שפורסמה, ואני יכול לומר שהאמון המועט שהיה לי בעיתונות, גם הוא נפגע בעקבותיה. אין דיבורים, אין כלום. הרי אם היה משהו, היינו שומעים את ההקלטות עליהן דיבר אותו כתב יוצאות, וזה שהן לא יצאו זה כי זה באמת לא היה. ב"ה, תנועת ש"ס מגובשת בעשייה".

גם בש"ס ירושלים, בה היית חבר מועצה עד לא מזמן, הרוחות לוהטות: ת"ת שרוצים לפנות, מלחמות על השבת וכו'. אתה עוקב אחרי מה שקורה שם?

"קודם כל, צריך לשבח את נציגי ש"ס בירושלים הרב צביקה כהן ושאר הנציגים שעושים עבודה מדהימה. זה ידוע שזו הסיעה הכי גדולה והכי מגובשת בעיריית ירושלים, וכל הנציגים, חיים כהן, אברהם בצלאל, פיני עזרא ומרציאנו עושים עבודה יוצאת מהכלל גם בתחום הפרט, וודאי לכלל".

ובכל זאת רואים ח"כים וחברי מועצה שתוקפים את יו"ר בירושלים.

"ודאי. אם לא הייתה הצלחה, לא היה מה לתקוף. אבל ב"ה מסיימים עוד שנה מלאה בהצלחות בפרט ובכלל, וכנראה יש אנשים שההצלחות לא מוצאות חן בעיניהם. כאלה שהיו רגילים במשך שנים שהמנח"ח מתנהל על פי חליל מסוים, וב"ה היום הוא מתנהל בצורה מאד משמעותית עם בשורה לציבור הספרדים ובני התורה, ואולי יש כאלה שלא אוהבים את זה".

לסיום, עסקת בנושא הסמינרים השנה?

"לא. אני אף פעם לא עסקתי בנושא הסמינרים. צביקה כהן, מחזיק תיק חינוך, מנהל את זה ביד רמה. ראש ישיבה גדולה אמר לי שהבכיות של המשפחות הספרדיות שהיו בשנים שעברו, כמעט ולא קיימות. אמנם יש עדיין בעיות בפינות, וכל בת היא בת של מלך וצריך לדאוג לה, אבל ב"ה הציבור הספרדי גדל, והסמינרים הספרדים גדלים. הבעיה אמנם לא נפתרה, אבל היא לא כמו שהייתה".

 

 

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.