ההקלטות ממלחמת ששת הימים נחשפות: "עלו על המיגים!"

הקלטות הקשר הדרמטיות של חיל האוויר ממבצע "מוקד" להשמדת חילות האוויר של מצרים וסוריה נחשפים היום על ידי משרד הביטחון. האזינו.

50 שנה למלחמת ששת הימים:  הקלטות הקשר הדרמטיות של חיל האוויר ממבצע "מוקד" להשמדת חילות האוויר של מצרים וסוריה נחשפים היום על ידי משרד הביטחון.

המבצע היווה המכה המקדימה של צה"ל שסללה את הדרך לניצחון במלחמת ששת הימים.

מהקלטות הנדירות שפרסם ארכיון צה"ל במשרד הביטחון נשמעים קולותיהם של אנשי יחידת הבקרה בבור של חיל האוויר, שניהלו את הקרבות מהקרקע, כשהם  מנווטים את המטוסים ומחלקים בקשר פקודות.

ב ה-5 ביוני 1967 ניתן האות ומבצע "מוקד" יצא לדרך. מטוסי חיל האוויר עשו את דרכם לעבר שדות תעופה מצריים ובהם ביר גפגפה, אבו סואר ופאיד. התקיפה ארכה כ-101 דקות וכללה 183 גיחות, מתוכן 173 לצורך הפצצת שדות התעופה – והנותרות לצרכי צילום ופטרול.

 

לפי עדותו של מפקד חיל האוויר, המתקפה הייתב בגלל האיום הגדול על תל אביב. חיל האוויר המצרי איבד כ-200 מטוסים – מרבית כוחו – כבר בגל הראשון.

גל התקיפה השני נועד לוודא ולהשלים את הפגיעה בחיל האוויר המצרי. .במקביל, בצהרי אותו יום נלחם חיל האוויר הישראלי נגד ארבעה חילות אוויר – מצרים, סוריה, ירדן ועירק. בסיכומם של שני גלי תקיפה אלו, שדות התעופה בירדן הוצאו מכלל שימוש.

 

. בהקלטה מהגל הראשון נשמעת בעיקר דממה, תוך הנחיות לחוצות: "כולם להיות בהאזנה! אנחנו חופשיים על הקווים".

 

בהקלטה אחרת של שיח בין הבקרה לבין מפקד היחידה הצפונית יצחק ברקן, במהלך קרב אווירי באזור מנחת מגידו, מדגימה את הלחץ והצורך לקבל החלטות בשבריר שנייה: "מה קורה עם הקרב? למה עיכבתם את 113 גלימה? ברקן, מה עם הקרב? יש דיווח שהם נמצאים באזור הירמוך למטה. מיגים תוקפים את מגידו… לעלות על המיגים! ונ"מ".

"התכנית להשגת העליונות האווירית כפי שהיא מוצאת ביטוי בתכנית האב 'מוקד' השיגה את כל המטרות שהציבה לעצמה", אמר מפקד חיל האוויר מרדכי הוד על המבצע. 24 טייסי חיל האוויר נהרגו במלחמת ששת הימים, שבעה נפצעו ו-11 נפלו בשבי.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.