ההקפאה חוזרת • נתניהו לאריאל: תקפיא את הבנייה ברמת שלמה

בעוד בחוגי השמאל מרוצים מההתקדמות המשמעותית במשא ומתן בסוף השבוע האחרון, עת הודיע השליח האמריקני ג'ון קרי כי המו"מ בין הישראלים והפלסטינים – יחודש, בחוגי הימין מאוכזבים מאד, הן מההודעה עצמה, והן ממה שיבוא – וכבר בא – בעקבותיה.

הבוקר, נחשף בתכניתו של רזי ברקאי בגלי צה"ל, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה ביממה האחרונה לשר השיכון אורי אריאל (הבית היהודי) איש 'תקומה' ומי שעונד על ידו עדיין את הצמיד הכתום כזכר לגוש קטיף, בבקשה להקפיא את הבנייה בשכונה החרדית רמת שלמה בירושלים, כחלק מהנכונות במשא ומתן. נתניהו ביקש להמשיך את הקפאתן של תכניות לבניית 1,000 יחידות דיור בשכונה. כעת השאלה היא האם שר השיכון, הימני ביותר שהיה כאן בשנים האחרונות, אכן ייענה לבקשתו.

ובתוך כך, נשיא המדינה שמעון פרס טלפן הבוקר (ראשון) ליושב ראש הרשות אבו מאזן, ובירך אותו על ההחלטה האמיצה, כלשונו, לחזור למשא ומתן. "יש להמשיך את התהליך שבו פתחנו יחד לפני שנים רבות ולהשלימו. אל תקשיב לסקפטיים, אני תקווה שתהיה התקדמות ונקבל מדינה עצמאית שתחיה בשכנות ובשלום לצד ישראל", אמר פרס. אבו מאזן הודה לפרס והשיב: "יש תקווה, נמשיך לבנות את העתיד ואני מקווה שנגיע לסוף הטוב".

גם אם בנושאים האחרים נתניהו לא התקפל לחלוטין, נראה שבעניין שחרור האסירים לא נותרה לו ברירה. 82 אסירים עם דם על הידיים ישוחררו בחודשים הקרובים בהדרגה ככל שיתקדם המשא ומתן.

20 האסירים הראשונים ישוחררו כבר בתוך שבועות ספורים. כל האסירים נמצאים בכלא מעל 20 שנה, תשעה מהוותיקים ביותר כלואים כבר משנת 1985. ערבים ישראלים לא יהיו בין המשוחררים.
לדברי גורם מדיני לא מדובר בתקדים: גם בגין ושרון שחררו רוצחים. עוד הוסיף הגורם המדיני ששר הביטחון משה בוגי יעלון היה שותף לאורך כל הדרך למהלך, והוא לא צפוי להתנגד לו בישיבת הקבינט שתאשר את השחרור.

לפני שבוע נשאל יושב ראש הבית היהודי השר נפתלי בנט על ידי רזי ברקאי מה דעתו על שחרור אסירי טרום אוסלו. "אסור לשחרר אף רוצח. זו לא מחווה, זו בושה. אנחנו צריכים למסור וצחים כדי לקבל את הזכות המפוקפקת לשאת ולתת? אני משוכנע שראש הממשלה נתניהו לא יעשה דבר כזה ולא ניתן לדבר כזה לקרות. לא ניתן לשחרר רוצחים!", השיב.

אמש פרסם בנט תגובה ברוח אחרת ואמר: "העמידה על עקרונותינו השתלמה. הוכח שכאשר אנחנו מתעקשים, אפשר לנהל משא ומתן בלי תנאים מוקדמים. אנחנו יוצאים לדרך בזהירות ובעיניים פקוחות. תמימים אנחנו לא".

הבוקר צפויים שרי הממשלה לקיים את ישיבת הממשלה במרכז מורשת בגין לציון מאה שנה להולדתו של בגין. כנראה שיותר מדי ביקורת כלפי נתניהו לא תשמע שם.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.