הון – שלטון: מדוע ויתר ברקת לחסידות גור על קנס של מליוני שקלים?

 האם ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת נתן שוחד בחירות לחסידות גור? בוואלה חדשות  נחשף כי ברקת  ויתר על תשלומי עירייה בסך מיליוני שקלים לעמותה חרדית תוך אישור בניה בלתי חוקית כך עולה  -ממכתב  נוקב ששלחה מבקרת העירייה והגיע לידי אתר וואלה.

לפני כחודשיים  מנכ"ל עיריית ירושלים, יוסי היימן, כניס בדחיפות את ועדת ההקצאות בהוראת ראש העיר בכדי לאשר, באופן חריג, את חריגת הבנייה בבית הכנסת "תפארת משה בצלאל" של מבנה חסידות גור ברחוב הרב חזקיה בעיר.

  לפני 15 שנה נבנה המבנה בן שבעה הקומות, אלא שגור לא הסתפקו במבנה  והם ביצעו  חריגת בנייה  זאת בהתאם  לשטח שהוקצה לה לצורכי פנימייה ועוד.

 מבקרת העירייה, מלכה דרור, שראתה את הנתונים הקשים שיגרה  מכתב חריף לראש העיר ירושלים ניר ברקת שביקר, במילים קשות, את התנהלותו מול העמותה החרדית "מוסדות תפארת ישראל",  ברקת חסך לגור  מיליוני שקלים במהלך זה: "אין מניעה משפטית לתבוע את העמותה תביעה כספית. תביעת דמי שימוש ראויים לכל התקופה שבה השתמשה העמותה במבנה יכולה להסתכם במיליוני שקלים", כתבה דרור. "בפועל, תהליך ההסדרה המובא לאישור במועצה היום מאפשר לעמותה שהפרה את תנאי ההקצאה באופן בוטה ולאורך שנים, תוך עבירה על חוקי התכנון והבנייה, לחזור ולקבל הרשאה לשימוש בנכס תמורת פיצוי כספי מופחת משמעותית מהפיצוי הריאלי שניתן היה לתבוע מהעמותה… בהיעדר טיפול כולל, התוצאה של ההסדרה המובאת היום לשולחן המועצה עלולה להביא לפגיעה קשה בשלטון החוק, במנהל התקין, בהרתעת עבריינים פוטנציאליים, ולגרום לפגיעה גם בתדמית העירייה, המצטיירת כחלשה והססנית וכאחת שלא מפעילה את סמכויותיה ולא מגינה על זכויותיה במקום שהדבר מתחייב".

לגולשי "קוקר" אין צורך להרחיב על השפעתה הרבה של חסידות גור בבחירות בירושלים, 15 אלף קולות של חסידי גור היו יכולים להעמיד היום את מאיר פרוש בראשות עיריית ירושלים, כזכור חסידי גור חלקם נמנעו חלקם הצביעו לברקת, ליצמן לא פירגן לפורוש שהובס על ידי ברקת, ובשל הקשרים ההדוקים עמו  חוששים הגורמים המשפטיים בעייריה כי יש קשר הון שלטון בין גור לברקת.

 "התנהלות כזו מצד ראש העיר בזמן כה קצר לפני הבחירות מעלה תמיהה", אמר מאיר תורג'מן, יו"ר ועדת הביקורת "בוודאי שלא לשם כך התכוון בית המשפט בפסיקתו ואני חושב שמבקרת העירייה לא יכלה להיות ברורה יותר".

וועדת ההקצאות אישר במפציע, את חריגת הבנייה של מוסדות גור, הקנס המינימלי:  מתן קנס בגין חריגות בבניה בסך רבע מיליון שקלים. שהינו סכום זעום, בהתחשב בשווי הנכס.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה לאתר ווואלה: "העירייה מפעילה מדיניות ברורה של הסדרה ואכיפת הפרות שימוש בנכסי העירייה וקבעה מתווה ברור להסדרת השימוש בנכסים העירוניים. בשנת 2014 בכוונת העירייה לכלול בתכנית העבודה שלה רה ארגון מקיף בתחום ניהול נכסי העירייה. במקרה המדובר בעקבות פעולות העירייה, הנהלת המוסד פינתה את הנכס, אטמה אותו והשיבה את החזקה בו לידי העירייה ואף שילמה פיצוי כספי בסכום העולה על רבע מיליון שקלים!". עוד נמסר כי "לאחר הפינוי פורסם הנכס להקצאה על פי נוהל הקצאות ורק העמותה הגישה הבקשה לקבלת הנכס. מאחר וכך דנה וועדת ההקצאות בבקשת העמותה וראתה לנכון לאשרה, תוך תנאים ודרישות מחמירות ובהם דרישה להפקדת ערבויות ובטחונות כספיים ותשלום דמי שימוש ראויים לעירייה בגין תקופת העבר והשלמת המבנה וקבלת טופס 4. חשוב לציין כי פעילות זו היא חלק מהגברת הפיקוח על הנכסים והסדרתם".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.