הוסרה דרישת המגורים למשכירי דירות המקבלים קצבת הבטחת הכנסה

ח"כ אורי מקלב: דרישה זו של מגורים בנכס חסרת כל היגיון, זוהי לא דרישה מהותית שמשפיעה ומשנה, מדובר באוכלוסיות מוחלשות וקשות יום שלא יכולים לממש את זכאותם בגלל חסמים מיותרים

ועדת העבודה והרווחה אישרה הבוקר את תקנות הבטחת הכנסה אותם מביא שר הרווחה חיים כץ זאת לאחר אישור ועדת השרים את הצעת החוק שהגיש ח"כ מקלב בנושא. על פי התקנות החדשות תוסר המגבלה המצויה בחוק שאינה מאפשר קבלת הבטחת הכנסה למשכירי דירות שאינם גרו בנכס, על פי המצב הקיים עד היום אזרח אשר יש בידו דירה ומשכירה אך אינו גר בה מעולם – אינו יכול לקבל הבטחת הכנסה, הצעת החוק זו באה למנוע הפסד זה ולהכיר גם בבעלי הדירות שאינם גרו בה לצרכי הבטחת הכנסה כגון בעלי דירות בפריפריה המשכרים את דירתם לצורך מימון דירת מגורם שכן אינם מרווחים כלל מהשכירות ודרישה זו מיותרת.

ח"כ אורי מקלב שכאמור הגיש הצעת חוק בנושא אמר כי זו עוד חוליה בשרשרת חקיקה שבאה לשנות את המצב ולהקל על האזרח לממש את זכותם. דרישה זו של מגורים בנכס הייתה חסרת כל היגיון, זוהי לא דרישה מהותית שמשפיעה ומשנה. אנחנו נתקלים לא פעם בבירוקרטיה פוגענית מאוד בנושא הזה, מדובר באוכלוסיות מוחלשות וקשות יום שלא יכולים לממש את זכאותם בגלל חסמים מיותרים בחקיקה.

יצויין כי הצעה זו נועדה למנוע מצב שבו תימנע מאדם זכאות לגמלת הבטחת הכנסה אך ורק בשל העובדה שלשם מימון דמי שכירות שהוא משלם בעד דירת מגוריו הוא משכיר דירה בבעלותו ולא שימשה בעבר למגוריו. בשל תנאי זה נשללת ממבוטח הזכאות להבטחת הכנסה רק בשל העובדה שלא התגורר בעברו בדירה שהוא משכיר וזאת אף במקרים אשר מתקיימים שאר התנאים. מצב זה מפלה בין משכיר דירה שהתגורר בה בעבר לבין משכיר דירה שלא התגורר בה בעבר ללא כל הצדקה והדבר אינו עולה בקנה אחד עם מטרת התקנה. בדיון החריגו את הזכאים אשר מקבלים הכנסה גבוהה יותר כך שיחושב להם לעניין זה רק סכום השכירות ולא יחושב בהתמה הרווח שנוצר מהשכרת הנכסץ

נציגת הביטוח הלאומי הודיעה בדיון לבקשת יו"ר הוועדה כי האירגון יחל בתקופה הקרובה בהליך מיצוי זכויות לאזרחים אשר אינם מודעים לזכויותיהם וזכאים כדין לתשלומים כאלה ואחרים, לדבריה הביטוח הלאומי יחל בקרוב באיתור אזרחים הזכאים לתשלומים מהביטוח הלאומי ואינם מקבלים אותם, יו"ר הוועדה הסביר כי ישנם אזרחים רבים שאינם מודעים לזכיותיהם ויש לידע אותם בכך, כאמור התקנה אושרה פה אחד בסיום הדיון בוועדה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.