הועדה המליצה: הראשל"צ ימליץ על זהות הדיינים

על מנת למנוע מדיינים אשר פסקו שלא כפי ההלכה לכהן בבית הדין הרבני הגדול, המליצה ועדה מיוחדת להחמיר את התנאים ולחייב את המלצת נשיא בית הדין הרבני, הגאון רבי יצחק יוסף לתפקיד. {שומרי הדת}

הראשון לציון, הגאון רבי יצחק יוסף שליט"א הקים לפני חצי שנה ועדה מיוחדת שתפקידה לבחון את התנאים לקבלת כושר לשם מועמדות לדיין בבית הדין הרבני הגדול. כך פורסם הבוקר באתר ואלה, כאשר על פי הדיווח, הועדה, אשר התכנסה לפני מספר ימים, החליטה להחמיר את התנאים הנדרשים על מנת להפוך לדיין בבית הדין הרבני הגדול.

בעוד שהחוק הקיים קובע כי מי שכיהן כדיין בבית דין רבני אזורי לפחות שלוש שנים רצופות, זכאי לקבל הסמכה אוטומטית ממועצת הרבנות הראשית לישראל למועמדותו לכהן כדיין בבית הדין הרבני הגדול, המליצה הועדה כי כדי שאפשר יהיה להתמודד על תפקיד דיין קבוע, יידרש ותק של עשור כדיין בבית הדין האזורי, כהונה כאב בית דין רבני אזורי וקבלת חוות דעת מנשיא בית הדין הרבני הגדול.

על פי ואלה, אישור החמרת התנאים, שעליו אחראים מועצת הרבנות הראשית לישראל ושר הדתות אזולאי, יעניק לגר"י יוסף החלטה כמעט בלעדית על מי יוכל להתמודד על תפקיד הנחשק. לפחות שבעה דיינים חסרים בבית הדין הרבני הגדול, וכעת נראה כי רובם ייבחרו על פי המלצות הראשון לציון.

בדיווח בנושא באתר ואלה נטען כי אחת הסיבות לכך שהגר"י יוסף פועל לשנות את התנאים הקיימים, היא בשל רצונו של הרב יאיר בן מנחם להתמודד לתפקיד דיין בבית הדין הרבני הגדול. הוא שימש דיין בבית הדין האזורי בנתניה ובאחרונה עבר לשמש דיין בבית הדין הרבני האזורי בתל אביב.

שמו עלה כאחד המועמדים לתפקיד דיין בבית הדין הרבני הגדול, אך הרב יוסף מתנגד למועמדותו, לפי הטענות בשל גילו הצעיר ובשל השתייכותו לציונות הדתית. מועמדותו של הרב בן מנחם, ממוצא מזרחי, אף מקשה על הרב יוסף לשמור על השליטה הרבנית הספרדית בידי החרדים.

אלא שהתנאים החדשים נתקלו בהתנגדות משפטית. עו"ד הראל גולדברג, היועץ המשפטי של הרבנות הראשית לישראל, פרסם את התנגדותו להם. גולדברג שיגר את חוות הדעת שלו לשורת גורמים ברבנות ובמשרד לשירותי דת, שבסמכותם לאשר את התנאים. לדוגמה, גולדברג כתב על התנאי השלישי, לפיו דיין ייאלץ לקבל אישור מנשיא בית הדין הרבני הגדול, כי "תנאי זה עשוי להיחשב כעקיפה של חוק הדיינים לעניין ההליך למינויים, שעליו הופקדה הוועדה למינוי דיינים".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. בבית המשפט העליון ממנים בהליך גרוע יותר
    חבר מביא חבר
    לכן בסדר גמור ההליך הנל

    יע |
    הגב