הושג הסכם- איראן תקפיא את פעילותה הגרעינית, התמורה- הקלה בעיצומים

ההסכם שנחתם תקף לחצי שנה, ובמסגרתו התחייבה איראן להקפיא את פעילותה הגרעינית תמורת הקלה בעיצומים. איראן התחייבה שלא להעשיר אוראניום לדרגה של יותר מ-5%, לנטרל אורניום המועשר לדרגה של 20%, וכן לעצור את הפעילות במתקן באיראן.

במערב אומרים כי איראן הסכימה להפסיק את פעילות הסרכזות החדישות ולאפשר לפקחי האו"ם גישה.

בתמורה תקבל איראן הקלות בעיצומים שערכן הכלכלי נאמד ב-7 מיליארד דולרים, בהן גישה ליותר מ-4 מיליארד דולרים ממכירות נפט וכן הקלות בעיצומים על בתעשייה.

המעצמות גם התחייבו שלא להוסיף עיצומים חדשים בתקופת ההסכם.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה, אמר כי הסכם הגרעין עם איראן הוא צעד ראשון חשוב לעבר פתרון כולל "לאיראן, כמו לכל מדינה אחרת, יש זכות לתכנית גרעין לצורכי שלום. על איראן להוכיח לעולם כי תכנית הגרעין שלה היא אכן לצרכי שלום באופן בלעדי. העם האיראני ירוויח מכך על ידי הצטרפות בחזרה לקהילה הבינלאומית", הוא הוסיף "האחדות הבינלאומית שאפשרה את הטלת הסנקציות, תבטיח כי איראן לא הולכת לקראת נשק גרעיני. לישראל ולמדינות המפרץ היו סיבות טובות להיות ספקנים לגבי כוונותיה של איראן. בתור המפקד העליון של הצבא, אבטיח שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני, אבל יש לי מחויבות עמוקה לנסות לפתור את המחלוקות בדרך שלום, במקום לרוץ לעימות. היום יש לנו הזדמנות אמיתית להשיג הסדר כולל בשלום ואני מאמין שאנחנו חייבים לבחון אותו בחודשים הבאים".

הנשיא שמעון פרס, קרא בתגובה להסכם, כי יש לישראל לסמוך רק על עצמה ואמר בתוכנית הבוקר בקול ברמה "אמריקה של היום, זאת לא אמריקה של פעם, ולצערינו, זאת למרות שיש לנו תלות מוחלטת בה".

גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו כי מדובר ב"הסכם רע המעניק לאיראן בדיוק את מה שרצתה – גם הקלה משמעותית בסנקציות וגם שמירה על החלקים המשמעותיים ביותר בתכנית הגרעין שלה. ההסכם מאפשר לאיראן להמשיך ולהעשיר אורניום, משאיר לאיראן את כל הצנטריפוגות שמאפשרות לה לייצר את החומר הבקיע לנשק גרעיני. כמו כן ההסכם אף אינו מביא לפירוק הכור באראק. הלחץ הכלכלי שאיראן מצויה בו יכול היה להביא להסכם טוב בהרבה שמפרק את יכולות הגרעין של איראן".

נמסר כי ראש הממשלה עצמו צפוי למסור התייחסות רשמית בפתח ישיבת הממשלה הבוקר.

שר הכלכלה נפתלי בנט יצא גם הוא נגד ההסכם והודיע "אנחנו לא שמחים מההסכם המאוד רע הזה, שמסיר חלק לא מבוטל מהסנקציות, בלי לגלגל אחורנית את תכנית הגרעין האיראנית. ננסה להביא למצב שבו הסנקציות יוסרו בצורה מינימלית" עוד הוסיף "אם בעוד חמש שנים תתפוצץ מזוודה גרעינית בניו יורק או במדריד, זה יהיה בגלל ההסכם שנחתם הבוקר בז'נבה, המערכה עוד ארוכה ונמשיך לפעול בכל מימדי הפעולה. חשוב שהעולם יידע כי ישראל לא תהיה מחויבת להסכם שמסכן את קיומה".

יו"ר ש"ס אריה דרעי אמר על כך "ההסכם שנחתם הלילה עם איראן הוא הסכם גרוע, אנחנו מחזקים מהאופוזיציה את ידיו של ראש הממשלה במאבק לחיזוק בטחונה של מדינת ישראל".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.