הושג הסכם: יוון נשארת בגוש האירו

אנחת רווחה בגוש האירו: השיחות עם יוון הבשילו לכדי הסכמה והמדינה תישאר – כפי המסתמן – בתוך הגוש

גוש האירו הגיע היום להסכם עם ממשלת יוון בנוגע לחבילת סיוע שלישית למדינה.

פרטי ההסכם עדיין לא ידועים במלואם, והוא יוצג בהמשך היום. לאחר מכן יובא ההסכם לאישור הפרלמנט האירופי. ראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס אמר כי "ההסכם ימנע את התמוטטות המערכת הבנקאית ביוון".

כזכור, בשבוע שעבר היה נראה כי יוון בדרך להיפרדות מגוש האירו זאת לאחר שבמשאל העם הוכרז רשמית על ניצחון למתנגדי תכנית הסיוע של האיחוד האירופי – תכנית שצפויה להשית על המדינה גזירות כלכליות חריפות כי שזו תוכל לעמוד בהחזרי החובות שלה.

על פי התוצאות האמת 61.3% מתושבי המדינה שהשתתפו במשאל העם הצביעו "לא" (Oxi), לעומת 38.7% שהצביעו "כן" (Nai). רה"מ היווני, אלכסיס ציפראס, שהוביל את מחנה ה"לא" הגיב ביפוק לתוצאות: "כשלאנשים יש אמונה הכל אפשרי…אני רוצה להודות לאלפי האירופים שתמכו בנו בכל רחבי היבשת".

"יש פתרונות הגיוניים והוגנים…העם היווני ענה נכון לשאלה, וענה תשובה אמינה. צריך להסיר את השאלה בנוגע ליציאה מהאיחוד האירופי. אנו רוצים אירופה מוסרית ודמוקרטית. זה לא פתרון קל, אבל פתרון הוגן. בכוונתנו לחזור למשא ומתן", הוסיף רה"מ היווני.

כאמור, התוצאות הסופיות מהוות ניצחון סוחף לממשלה בראשות ציפראס, שדחק באזרחים להצביע "לא" בהמוניהם. החלטה שכזו עשויה אמנם לסייע ליוון במשא ומתן מול הנושים, אך עלולה גם להוציא אותה אל מחוץ לגוש האירו.

חלק מאזרחי יוון – בעיקר אלו שנמנים על המחנה המפיד – הביעו דאגה מההחלטה הדרמטית. "אני לא יודעת מה עומד לקרות, אני מקווה שיש לממשל תכנית.עבדנו קשה מאוד ועכ..שיו כולם מחפשים תקווה, אנחנו רוצים תקווה לעתיד. אנחנו לא אנשים עצלנים. אנחנו רוצים קידמה אך אנחנו לא אוהבים להיות הקבצנים של אירופה. אני מקווה שיחזרו למו"מ כמו שאמר ראש הממשלה. אני מקווה שהוא ישיג עסקה טובה שתיתן לנו תקווה", אמרה אחת מהם לכתב ערוץ 2.

כאמור, היום נרשמה התקדמות משמעותית בשיחות בין יוון למדינות המובילות בגוש האירו – דבר שיותיר כפי הנראה את המדינה בתוך הגוש.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.