הושע -נא רבה ביריחו: באישון לילה פלשו קבוצת מתפללים לבית הכנסת העתיק ביריחו – צפו בגלרייה

הושענא רבה ביריחו: ביום רביעי כ"א תשרי נכנסו עשרות  מתפללים לבית הכנסת העתיק שלום על ישראל ביריחו אחרי לימוד לילה בחוות בית חגלה ליד יריחו.

"היינו כ-30 איש, ביניהם ותיקים אוהדי יריחו ובניהם מבית אל, כוכב השחר ולוד". מספרת לקוקר ארנה קובס אחד הנשים שאגנו את המסע ליריחו.

"הצלחנו להגיע לפני הנץ והתפללנו בהתלהבות". היא מוסיפה.

בית כנסת 'שלום על ישראל' התגלה בחפירות ארכאולוגיות שנערכו בשנת 1936. החוקרים זיהו את רצפת הפסיפס בגודל 10 על 13 מטר כבית כנסת עתיק, בזכות הציורים של ארון הקודש, מנורה, שופר, לולב, והכתובת "שלום על ישראל", שהיא המקור לשמו של בית הכנסת.

בשנת 1986 רשות הגנים הלאומיים רכשה את הבניין. באותה שנה נוסד מניין קבוע במקום, ובשנות ה-90 המוקדמות, התחילו קבוצות לימוד ושיעורים. במהרה התפתחה ישיבה בבית הכנסת העתיק.

יריחו העיר הראשונה שכבשו בני ישראל בכניסתם לארץ ישראל.

על כיבוש העיר מסופר שהיה בדרך נס. בני ישראל סבבו את חומת העיר הבצורה פעם אחת ביום במשך שבוע, כאשר בראשם הולכים שבעה כהנים ביחד עם ארון הברית, וביום השביעי הקיפו שבע פעמים, תקעו בשופרות והריעו, ואז החומה 'נפלה תחתיה', והם פרצו לתוך העיר, כבשו ושרפו אותה.

 (צפו בתמונות: צילום: "תרבות ומורשת יריחו").

ברכת הכהנים בשלום על ישראל ביריחו הדרכה על בית הכנסת שלום על ישראל ביריחו הושענות בשלום על ישראל ביריחו הושענות בשלום על ישראל ביריחו-2 הושענות בשלום על ישראל ביריחו-3 הושענות בשלום על ישראל ביריחו-4 הושענות בשלום על ישראל ביריחו-5 הרב אברהם בלאס בבית חגלה הרב אברהם בלאס בבית חגלה-2 הרב אברהם בלאס בבית חגלה-3 הרב דר חגי בן ארצי בבית חגלה כניסה לשלום על ישראל ביריחו על הנץ שלום על ישראל ביריחו תפילה בשלום על ישראל ביריחו על הנץ

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. למה לא הכניסו את תמונת ארבעת הבנים?

  נו, מי זה כבר יכול להיות?... |
  הגב
 2. צודק. בפעם הבאה תבוא איתנו…
  חוץ מזה היו גם נציגי אלון שבות.. תראו בתמונות…

  נו, מי זה כבר יכול להיות?... |
  הגב
 3. נראה שידיעת השפה העברית אינה דרושה בעיתונכם. הנה, תשמעו ותשכילו: "לפלוש" פירושו להכנס ללא רשות למבנה (או ארץ) של מישהו אחר. כאן מדובר בארץ אבותינו, במבנה שהוקם על ידם לצורך תפיל של יהודים. כיצד אפשר לקרוא לכניסת יהודי לבית כנסת שבנו אבותיו על נחלתם שניתנה להם מאת ה' יתברך "פלישה" ? בושה וחרפה!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב