"הותקפתם בכפר עוין? אתם עבריינים"

פרס לטרור:

ביהמ"ש המחוזי דחה את הערר של ארגון חוננו וקבע כי על אף שהכניסה לקבר יהושע בן נון מותרת, מאחר וערביי הכפר מסכנים את חיי הנכנסים, הכניסה אליו מהווה עבירה פלילית. חוננו: "מדובר בשערוריה ופרס לטרור" {השופטת לברסלבים}

בית המשפט המחוזי בקביעה תקדימית: כניסה לאזור עוין ללא תיאום עם צה"ל מהווה עבירה פלילית, גם אם המקום מותר לכניסת יהודים.

השופטת זהבה בוסטן מבית המשפט המחוזי בלוד דחתה ביום חמישי האחרון את הערר שהגיש עו"ד חי הבר מארגון חוננו על הרחקתם של 13 חסידי ברסלב שביקשו להתפלל בקבר יהושע בן נון הסמוך לעיר אריאל, והותקפו בידי ערבים.

עורך הדין הבר טען כי חברי הקבוצה, שהורחקו בידי בית משפט השלום ל-60 יום מיהודה ושומרון, לא ביצעו כל עבירה שכן הכניסה לכפר מותרת על פי חוק. לדבריו, החשדתם בעבירה של מטרד לציבור משוללת כל יסוד שכן הסעיף בחוק מצריך ביצוע מעשה אסור, אך אין מחלוקת כי הכניסה לכפר מותרת ליהודים. "לא חייבים לתמוך בהגעתם לכפר, אך בכל מקרה אין בכך עבירה פלילית".

לדברי הבר, הרחקת המתפללים במקום לעצור את הפורעים הערבים שיידו אבנים, הינה פרס ועידוד לטרור, תחת השלטת החוק והסדר. עו"ד הבר הוסיף ואמר כי מחר יעצרו אזרחים שנכנסו לדרום תל אביב והותקפו שכן מדובר בשטח מסוכן. בנוסף אמר עו"ד הבר כי בכל מקרה אין עילה להרחקה כה מחמירה ומקיפה שכן אין פעולות חקירה לביצוע בידי המשטרה.

אך השופטת זהבה בוסטן תקפה את כניסת המתפללים החסידים לכפר וכתבה בהחלטה כי לא ראתה צורך אף לבקשת את התייחסות המשטרה משום שדעתה ברורה.

"גם אם מותר לעוררים להיכנס למקום אליו ביקשו להגיע, אזי כאשר מדובר במקום עוין שהכניסה אליו מהווה סכנה לעוררים עצמם ולחיילי צה"ל שהיו צריכים לבוא לחלצם, אזי יש לתאם מראש את ההגעה לאותו מקום ולא להציב את החיילים המוצבים באותו מקום בפני עובדה מוגמרת", כתבה השופטת.

בארגון חוננו הביעו ביקורת חריפה על ההחלטה התקדימית שמהווה לדבריהם "מדרון חלקלק".

"כל רחבי יהודה ושומרון, ובעצם כל חלקי ארץ ישראל נחשבים לשטח מסוכן", אומרים בארגון חוננו. "ההחלטה מהווה פרס ועידוד לטרור שכן לפי בית המשפט כפר שבו יבוצעו פיגועים יאסר בכניסת יהודים ללא תיאום עם הצבא. במדינת חוק ריבונית, על כוחות הביטחון לאפשר גישה בטוחה של אזרחים לכל אזור בו מותר להם לשהות. לא יתכן כי אזור המותר בכניסה, בטח מקום קדוש שיהודים מורגלים בהגעה אליו מזה שנים ייסגר רק בשל חוסר אכיפת החוק, ומתפללים שומרי חוק יהפכו לעבריינים בשל מחדלי הצבא והמשטרה. היום אלו חסידי ברסלב בקבר יהושע, מחר אלו מטיילים שהותקפו בטיול ויעצרו ומחרתיים אלו יתומים  שעלו לקבר הוריהם בהר הזיתים בירושלים שידוע כאזור מסוכן."

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.