הותר לפרסום: כך נסה החמאס לגייס מחבלים דרך טורקיה

שירות הביטחון הכללי התיר לפני זמן קצר לפרסום כי עצר, בשיתוף משטרת ישראל, 2 חשודים שניסו לגייס אזרחים ישראל לפעילות ארגון הטרור חמאס – המנוהלת מטורקיה

שירות הביטחון הכללי התיר לפני זמן קצר לפרסום כי עצר, בשיתוף משטרת ישראל, 2 חשודים שניסו לגייס אזרחים ישראל לפעילות ארגון הטרור חמאס – המנוהלת מטורקיה.

לפני כחודשיים, ב-15 בינואר, נעצר לחקירה כמיל טקלי – אזרח טורקי ומרצה למשפטים. הוא חשוד כי סייע לפעילי טרור צבאיים של חמאס במדינתו. שבוע אחר-כך, ב-21 בינואר, נעצר לחקירה דרע'אם ג'בארין,  אזרח ישראלי ותושב אום אל פחם.

בחקירה התברר כי השניים גוייסו בטורקיה בידי בכיר חמאס זאהר ג'בארין, ממשוחרר "עסקת שליט".

ג'בארין אחראי על תקציב תנועת החמאס, תוך שהוא מקדם פעילות טרור צבאית עניפה באזור יהודה ושומרון בהנחייתו של צאלח ערורי, המשמש כסגן יו"ר התנועה וכראש משרד "הגדה המערבית" בתנועה.

חקירתו של טקלי העלתה כי טורקיה תורמת להתעצמות הצבאית של חמאס בין היתר באמצעות חברת SADAT שהוקמה בהנחיית עדנאן בשא, יועץ המקורב לגורמי ממשל טורקי. החברה הוקמה כדי לסייע בכספים ובאמצעי לחימה להקמת "צבא פלסטין", שייעודו הוא להילחם נגד ישראל. אחד מעובדי החברה אף סייע לבכירי חמאס לבקר בתערוכת נשק בטורקיה (2015), שבמהלכה הביעו עניין ביכולות מזל"טים.
בחקירה התברר כי חמאס מקיים קשר ישיר עם הרשויות הטורקיות באמצעות ג'האד יע'מור, פעיל טרור, שהיה מעורב בחטיפת החייל נחשון וקסמן ז"ל ושוחרר במסגרת "עיסקת שליט".
בחקירה עלה כי בשנת 2012 התבקש טקלי לסייע לפעילי חמאס שהגיעו לטורקיה להתבסס בה אישית וכלכלית. פעילי הטרור שלהם סייע טקלי, רובם משוחררי "עסקת שליט", היו מעורבים בפיגועי טרור שגבו קורבנות ישראלים. טקלי סייע להם בהשגת אשרות שהיה, בשכירות ורכישה של נכסי נדל"ן למגורים ולעסקים, ברכישת רכבים מפוארים וכן בהתבססות עסקית במדינה, באמצעות רישום חברות על שמו.
ממצאי החקירה חשפו פעילות ענפה של חמאס להלבנת הון בטורקיה בהנחייתו של זאהר ג'בארין, תוך העלמת עין של הרשויות לגבי מקור הכספים. בחקירה התברר כי פעילי חמאס מחזיקים בבעלותם חברה בשם IMES, ששימשה את החמאס להסוואת פעילות הלבנת הון בהיקף של מליוני דולרים, שהועברו לרצועת עזה ולמדינות שונות.
חשיבותה של חברת IMES עבור החמאס נחשפה גם בחקירת החשוד השני שנעצר, דרע'אם ג'בארין. דרע'אם גוייס לחמאס על ידי זאהר ג'בארין במהלך ביקוריו בטורקיה. הפנייה אליו בוצעה בחסות פעילותה העסקית של חברת IMES. במשך כשנה וחצי הגיע דרע'אם לביקורים תכופים בטורקיה, והתבקש על ידי מפעיליו להעביר כספי חמאס מהמדינה לשטחי איו"ש. דרע'אם קיבל ממפעיליו מאות אלפי יורו עבור תשתיות טרור צבאיות של חמאס, והוא דאג להטמינם בנקודת מסתור באיו"ש. בחיפוש בביתו של דרע'אם נתפס סכום של 91,000 אירו, אותם התכוון להעביר לאיו"ש.
החקירה חשפה כי פעילותו של דרע'אם בוצעה בהנחיית בכירי החמאס זאהר ג'בארין ויד ימינו, סלאמה מרעי, שהשתקעו בטורקיה בסיוע טקלי. סלאמה מרעי הוא משוחרר "עסקת שליט", שהיה מעורב בפיגוע ירי באיזור בורקין במרץ 93', שבו נרצח חייל צה"ל.
במסגרת החקירה נעצרו חשודים נוספים, תושבי אום אל פחם, שסייעו לדרע'אם בהיבטי כספים.
כמיל טקלי גורש מישראל בתום חקירתו, והעמדתו לדין של דרע'אם ג'בארין צפויה בימים הקרובים.
ממצאי החקירה ממחישים את הפעילות הצבאית והכלכלית הענפה של החמאס בטורקיה המתקיימת ללא הפרעה, תוך העלמת עין ולעיתים אף בעידוד גורמי הממשל המקומיים ובסיוע אזרחים שחלקם מקורבים לממשל. פעילות זו נסמכת, בין היתר, על פלטפורמות עסקיות המשמשות את החמאס להלבנת כספים המועברים לאיו"ש ולגיוס ישראלים עבור פעילותו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.