מאבטח ישראלי נדקר וירה למוות בשני ירדנים

הותר לפרסום: מאבטח השגרירות הישראלית בירדן ירה למוות בשני פועלים שבאו להתקין ריהוט במקום מגוריו ליד השגרירות לאחר שאחד מהם ניסה לדקור אותו במברג

הותר לפרסום כי מאבטח ישראלי ירה למוות בשני ירדניים, בעמאן בירת ירדן, לאחר שאחד מהם ניסה לדקור אותו בדירת אנשי האבטחה של השגרירות הישראלית בממלכה ההאשמית. לאחר התקרית הגיע המאבטח לשגרירות בעמאן מכיוון שבתור דיפלומט ולפי אמנת וינה הוא חסין שם מחקירה וממעצר.

האירוע התרחש אתמול(א')אחרי-הצהריים, אך הותר לפרסום רק הבוקר, בתום דיוניים בין משרד החוץ לזרועות הביטחון בישראל.

על פי הודעת משרד החוץ, במגורי השליחים הסמוכים לשגרירות בעמאן הוחלף ריהוט.

במקום נכחו איש אבטחה, בעל הבית, רופא במקצועו, ועוד שני פועלים.

אחד הפועלים, זכריא א-זוואודה בן 17, התגנב מאחורי איש האבטחה והחל לדקור אותו באמצעות מברג.

איש האבטחה נפצע באורח קל, אך התעשת, הגיב בחזרה כהגנה עצמית וירה בו למוות.

במהלך האירוע נפצע – לא ברור מדוע – גם בעל הבית של הדירה, בשאר אל חמראנה, ולאחר מכן מת מפצעיו.

במשרד החוץ טוענים הבוקר כי "לפי אמנת וינה איש האבטחה חסין מחקירה וממעצר. רה"מ נתניהו שוחח הלילה בטלפון עם שגרירת ישראל בעמאן, עינת שלין, ועם איש האבטחה.  משרד החוץ וגורמי הביטחון פועלים בערוצים שונים מול ממשלת ירדן".

לאחר התקרית הפגינו עשרות מבני משפחתו של המחבל בכיכר מרכזית בירדן וקראו לעצור את המאבטח הישראלי. במקביל, כוחות מיוחדים של צבא ומשטרת ירדן הגנו על השגרירות ופיזרו את האספסוף בירי גז מדמיע.

צוות השגרירות פונה ברובו לישראל, אבל הירדנים אינם מאפשרים לאיש האבטחה לעזוב את המדינה, חרף חסינותו הדיפלומטית. השלטונות בעמאן דרושים לחקור אותו – ככל הנראה כדי להצדיק את גרסתם הטוענת כי מדובר באירוע פלילי וכי הישראלי הוא זה שרצח את מי שניסה לדקור אותו.

בירושלים מסרבים לאפשר את חקירת איש האבטחה, והדבר גורם להתדרדרות ביחסי שתי המדינות – שמצויות במתיחות חמורה על רקע אירועי הר הבית.

המודיעין הירדני פירסם הודעה לפיה נסיבות האירוע אינן ברורות דיין והן נחקרות, ומסקנות יימסרו רק בתום החקירה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח במהלך הלילה עם איש האבטחה שנפצע באורח קל ועם שגרירת ישראל בירדן עינת שלאין.

במערכת המדינית אומרים כי יפעלו מול הממשל הירדני כדי לסיים את הפרשה במהירות. גם הקבינט המדיני בטחוני נדרש לנושא במהלך ישיבתו הלילה – והוא יתכנס לדיון נוסף במהלך היום.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.