הותר לפרסום: צה"ל הפציץ את הכור הסורי

לאחר עתירת חדשות עשר ומערכת "המקור" לבג"ץ הצנזורה מתירה הבוקר לפרסם את דבר הפצצת הכור הסורי בספטמבר 2007 ע"י ישראל

לאחר עתירת חדשות עשר ומערכת "המקור" לבג"ץ הצנזורה  מתירה לפרסם את דבר הפצצת הכור הסורי בספטמבר 2007 ע"י ישראל.

חיל האוויר נערך לתקיפה בלוח זמנים קצר והתכונן אליה כמו גם לתרחישי הידרדרות והסלמה. דרך התקיפה שנבחרה לבסוף הייתה אחת ממספר האפשרויות שתוכננו ותורגלו בחיל האוויר, והודות ליכולת המבצעית הגמישה, התאפשרה תקיפה תוך 12 שעות מרגע קבלת הפקודה.

התקיפה

מעט אחרי חצות, הגיעו לחדר המצב האווירי ראש הממשלה, שר הביטחון, שרת החוץ, הרמטכ“ל, סגן הרמטכ״ל, ראש אגף המודיעין וראש אגף המבצעים. משם הם עקבו מקרוב אחר התמונה האווירית ואמצעי הקשר. נתיב הטיסה כלל תכנון קפדני של צריכת הדלק, ביצוע בחתימה נמוכה ובדממת אלחוט בהשתתפות מטוסי סופה ורעם, וכן אמצעי חימוש מסוגים שונים. המבצע, שהחל בשעה 22:30, הסתיים עם שובם של מטוסינו לבסיסם בשעה 02:30 לפנות בוקר.

התוצאות

אגף המודיעין העריך כי הכור נפגע ללא יכולת שיקום. צה"ל נערך להסלמה והידרדרות הן ביכולת ההגנה לעורף, והן ביכולות מבצעיות. לאור רגישות ביטחונית גבוהה הוחלט שלא לפרסם את דבר התקיפה בזמן אמת. הצלחת המבצע נמדדה אז ונמדדת גם היום בשלושת המרכיבים שהוגדרו להצלחה על ידי הרמטכ"ל: השמדת הכור, מניעת הידרדרות וחיזוק ההרתעה.

להשמדת הכור משמעות נוספת – לימים דיר א-זור, בה היה הכור, נכבשה בידי מחבלי המדינה האסלאמית. הימצאות כור גרעיני בשטחם הייתה יכולה להביא לכלי מסוכן בידיהם, וכתוצאה מכך להסלמת המצב האזורי.

תוכנית מיוחדת של "המקור" עם רביב דרוקר וברוך קרא על אודות הפצצת הכור ובה ראיונות בלעדיים של ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט וראש המוסד באותם ימים מאיר דגן ז"ל – תשודר מחר ב-21:15 בערוץ עשר

לאחר עתירת חדשות עשר ומערכת "המקור" לבג"ץ תתיר מחר בבוקר הצנזורה הצבאית לפרסם את דבר הפצצת הכור הסורי בספטמבר 2007 ע"י ישראל, דבר שהותר עד כה לייחוס רק ל"מקורות זרים". תוכנית מיוחדת של "המקור" על אודות הפצצת הכור ובה ראיונות בלעדיים שערך רביב דרוקר עם ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט וראש המוסד באותם ימים מאיר דגן ז"ל – תשודר מחר ב-21:15 בערוץ עשר.

מערכת "המקור" וחדשות עשר עבדו בשנים האחרונות על סרט רחב יריעה ובו שחזור המבצע מפיהם של הבכירים ביותר שהובילו אותו ובראשם ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט וראש המוסד בזמן הפעולה מאיר דגן ז"ל. כמו כן מתראיינים בסרטו של רביב דרוקר אהוד ברק שהיה אז שר הביטחון, גבי אשכנזי שהיה אז הרמטכ"ל, אליעזר שקדי אז מפקד חיל האוויר, עמוס ידלין אז ראש אמ"ן ובכירים ישראלים נוספים. לצידם מתראיינים בכירים בממשלו של הנשיא בוש שהיו בסוד העניינים ובראשם היועץ לביטחון לאומי לשעבר סטיב הדלי.

במהלך העבודה על הסרט פנתה חדשות עשר פעמים רבות לצנזורה בבקשה להתיר את דבר פרסום הפעולה, במקביל נוהל הליך משפטי שהגיע עד בג"ץ ובו התבקשה הצנזורה לשקול את עמדתה מעת לעת.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.