הזוג החרדי שברח לקייב: 4 שנות מאסר בפועל ופיצוי בסך 400 אלף

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר על אלעזר ויגדרוביץ 4 שנות מאסר בפועל ופיצוי בסך 400 אלף ₪ למתלוננים. הנאשם הורשע על פי הודאתו בעבירות סחיטה בכוח, תקיפה בנסיבות מחמירות, חבלה במזיד, קשר לפשע, כליאת שווא, שימוש במסמך מזויף והפרת הוראה חוקית

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר על אלעזר ויגדרוביץ 4 שנות מאסר בפועל ופיצוי בסך 400 אלף ₪ למתלוננים. הנאשם הורשע על פי הודאתו בעבירות סחיטה בכוח, תקיפה בנסיבות מחמירות, חבלה במזיד, קשר לפשע, כליאת שווא, שימוש במסמך מזויף והפרת הוראה חוקית. המעשים נעשו על רקע חשד כי מתקיימים קשרים אישיים בין המתלונן לבין אישה שהייתה נשואה ובשלב מסוים התגרשה. הקשר שהתפתח בין השניים לא מצא חן בעיני סביבתם ועל רקע זה באו המעשים.

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד אביעד דוויק מפרקליטות מחוז ירושלים, הנאשם פעל בארץ ובחו"ל תחילה בכוח, אלימות ואיומים, להניא את בני הזוג לפעול על פי רצונם, כאשר לצורך כך אף שילם לאחרים שיצטרפו אליו לביצוע המעשים. בהמשך, לאחר שגרם לזוג באמצעות מצגי שווא להגיע לאוקראינה, דאג הנאשם כי יושתל סם מסוכן במזוודותיהם על מנת שלא יוכלו לשוב לארץ מאוקראינה. בעקבות השתלת הסם בני הזוג נעצרו בבידוק בשדה התעופה באוקראינה, הוגש נגדם כתב אישום בבית המשפט באוקראינה והם אף נעצרו למספר ימים. בעקבות התערבות המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה, הופסק ההליך המשפטי באוקראינה והועבר לישראל, ובני הזוג הוחזרו לארץ לפני כשנה. התיק נחקר ולווה באופן צמוד על ידי חוקרי ימ"ר ירושלים.

עו"ד אביעד דוויק, פרקליטות מחוז ירושלים: "מדובר בתיק חמור בו הנאשם לא בחל במאמצים חובקי עולם, תוך גיוס מימון רב לביצוע מעשיו ותוך שהוא שוכר אנשים אחרים לצורך ביצוע מעשי האלימות ורדיפת המתלוננים, והכל על מנת להכריח את המתלוננים לשנות מאורחות חייהם ולקבל את התכתיבים עליהם החליט הנאשם. פעילות משולבת של פרקליטות מחוז ירושלים, ימ"ר ירושלים והמחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה- הביאו בסופו של דבר להעמדתו של הנאשם לדין וכן להעברת ההליכים הפליליים שהתנהלו באוקראינה נגד בני הזוג על לא עוולם בכפם והבאתם של בני הזוג חזרה ארצה. אנו סבורים כי יש בעונש המאסר הממושך שהוטל על הנאשם, ביחד עם עונש פיצוי משמעותי שכבר הופקד ואשר יש בו אולי להביא לתחילת שיקום חייהם של בני הזוג בישראל, כדי להעביר מסר מרתיע כלפי הנאשם ושכמותו על מנת שיניחו לבני הזוג לנפשם וימנעו מביצוע עבירות נוספות".

על פי כתב האישום, ח.ב. התחתנה עם בעלה בשנת 1997. במהלך חיי נישואיהם חוו בני הזוג קשיים בקשר הזוגי. כחלק מניסיון הטיפול בקשיים אלו, בשנת 2011 או בסמוך לכך, פנו ח.ב. ובעלה לפ.ו. (המתלונן), וזאת במסגרת עבודתו של המתלונן כיועץ נישואין. בספטמבר 2015 התגרשה ח.ב. מבעלה, ומאוחר יותר התגרש המתלונן מאשתו. במקביל לכך, החלה משפחתה של ח.ב. וכן אנשים נוספים המשתייכים לחסידות גור, לחשוד כי בין ח.ב. למתלונן מתקיים קשר אשר החל עוד לפני גירושיהם של השניים. חשדות אלו הביאו לתליית פשקוילים בגנותו של המתלונן ולהטרדות שונות כלפי ח.ב. וכלפי המתלונן. ויגדרוביץ החליט לפעול לתקיפת המתלונן בדרכים שונות, והכל מתוך מטרה לגרום למתלונן להפסיק את הקשר עם ח.ב.. ויגדרוביץ ניסה ביחד עם אחרים, בכח אלימות ואיומים להניא את המתלונן לפעול על פי רצונם, לרבות בכל הנוגע לקשר הזוגי בין המתלונן לבין ח.ב. ולדרישתם כי ח.ב. תוותר על משמורת ילדיה.

על פי כתב האישום, לאחר סירובם של המתלונן וח.ב. בפני ויגדרוביץ לעבור להתגורר כשנה בארצות הברית וסירובה של ח.ב. לעזוב את ילדיה, גמלה בלבו החלטה לגרום למתלונן וח.ב. לעזוב את הארץ למשך שנה לאוקראינה, באמצעות הצעת עבודה במשרה תורנית באחת מהקהילות היהודיות באוקראינה. כדי להשפיע על המתלונן וח.ב. להיענות להצעת העבודה, סיכם ויגדרוביץ עם אדם אחר המצוי בקשרי חברות עם המתלונן וח.ב. כי יהיה שותף למצג שווא לפיו גם הוא ואשתו מתכוונים לבחון הצעה הדומה להצעת העבודה, וישכנע אותם באמצעותו לבחון אף הם יחדיו הצעה מעין זו.

ב- 20.12.15, לאחר שמאמצי השכנוע נשאו פרי, טסו המתלונן וח.ב. לקייב שבאוקראינה, בעוד ילדיה הקטינים של ח.ב. נותרו בישראל. ויגדרוביץ הגיע לקייב ב- 15.12.15. החבר ואשתו הגיעו לקייב כמה ימים קודם לכן כחלק מיצירת מצג השווא לפיו גם הזוג מבקש לבחון ברצינות הצעת עבודה במשרה תורנית בקהילתו של הרב ג'אן המשמש כרב בקהילה היהודית באומן.

בשלב מסוים, לאחר שויגדרוביץ גילה כי המתלונן וח.ב. לא הגיעו להסכמות ביניהם באשר למשרה התורנית המוצעת, וכי אין בכוונת המתלונן וח.ב. לשוב לאומן שבאוקראינה כי אם לשוב לישראל לצמיתות, הוא החליט לפעול להשארתם של המתלונן וח.ב. באוקראינה למשך זמן ממושך. לשם כך, רקם ויגדרוביץ תוכנית להטמנת סמים בכבודתם של המתלונן וח.ב. באופן שהסמים יתגלו בבידוק הצפוי להם בשדה התעופה בקייב טרם טיסתם חזרה לישראל שתוכננה ל- 27.12.15, וזאת על מנת להפלילם ולהביא למאסרם למשך תקופה ארוכה באופן שימנע מהם לשוב לישראל לתקופה משמעותית.

כדי להוציא את תוכניתו לפועל, פנה ויגדרוביץ לאחרים שזהותם אינה ידועה ופעל לכך כי יטמינו במזוודותיהם של המתלונן וח.ב. שקיות ובהם סמים מסוכנים מסוג קנביס נטו. ב- 27.12.15, במהלך בידוק מזוודותיהם של המתלונן וח.ב. נתפסו שקיות הסם על ידי אנשי הביטחון בשדה התעופה בוריספול. בעקבות תפיסת שקיות הסמים ברשותם, המתלונן וח.ב. נעצרו. בהמשך הוגש נגדם כתב אישום ובקשה למעצר. המתלונן וח.ב. שוחררו ב- 25.2.16 למעצר בית בקייב והוטלו עליהם תנאים מגבילים עד תום ההליכים הכוללים, בין היתר, ערבויות כלכליות ואיסור יציאה מאוקראינה. כתב האישום שהוגש נגד המתלונן וח.ב. לבית המשפט באוקראינה, מייחס להם עבירות סחר בסמים בכמות גדולה שהעונש המירבי עליהן באוקראינה הוא 12 שנים. לאחר התערבות המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה, הוחלט לסיים את ההליך באוקראינה ולהחזיר את בני הזוג לישראל.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.