הזוהר הצפוני של לפלנד

 

לפלנד היא חבל ארץ המצוי ברובו מצפון לחוג הארקטי, בחלק הכי צפוני של יבשת אירופה, וכוללת את חלקים מהמדינות נורווגיה, פינלנד, שוודיה ואף רוסיה. מעל 380,000 קילומטרים רבועים של שלווה לבנה, אשר מי שמכיר את המקום מוצא בה הרבה יותר מאשר רק מקום להירגע בו. האטרקציות שלפלנד מציעה בחורף הן ייחודיות כל כך, עד שבשנים האחרונות היא הפכה מיעדי התיירות המבוקשים מסביב לעולם.

בעונת החורף, מציעה לפלנד טמפרטורות מתחת לאפס, אתגר משמעותי – אבל ביחד עם כל אלה, גם מראות, שלא תיראו בשום מקום אחר. גולת הכותרת של הטיול ללפלנד בעונת החורף היא ללא ספק אורות הזוהר הצפוני – אותם אורות צבעוניים ה"מטיילים" בשמיים בשעות החשיכה. מי שזכה לראות את אורות הזוהר הצפוני – מתאר את המחזה כאחד המרגשים שצפה בהם.

איך תוכלו להגדיל את הסיכויים שגם אתם תראו, במסעכם ללפלנד, את אורות הזוהר הצפוני? מה חשוב להביא איתכם ולמה מומלץ לא לוותר על החוויה? על כל אלה ועוד – במאמר שלפניכם.

אורות הזוהר הצפוני של לפלנד – חוויה מאירת עיניים

אורות הזוהר הצפוני הם אורות מסתלסלים במגוון צבעים, הנראים בשמיים אולם הם מופיעים במרחק של לפחות 90 – 100 ק"מ מפני כדור הארץ. האורות מופיעים בשלל צבעים (הצבע משתנה על פי הגזים הנפלטים באטמוספרה ויוצרים את המופע המרהיב), באים והולכים, ונראה כי הם דווקא מצטלמים היטב (עין עדשת המצלמה "קולטת" את אורות הזוהר הצפוני באופן איכותי יותר ביחס לעין האנושית).

הזוהר הצפוני הוא תופעת טבע המתרחשת כתוצאה מחדירה של חלקיקים הנפלטים מהרוחות המקיפות את השמש אל האטמוספרה שלנו. מרבית האטמוספרה אינה מאפשרת חדירה כזו של חלקיקים – אולם גם בקוטב הצפוני וגם בקוטב הדרומי, ישנם אזורים המאפשרים לחלקיקים להיכנס לשכבת האטמוספרה – מה שיוצר את הזוהר הצפוני, הידוע בשמו אורורה בוראליס; ואת אורות הזוהר הדרומי – אורורה אסטרליס. בעוד את אורות הזוהר הדרומי קשה לראות מפני שהקוטב הדרומי אינו מיושב – את אורות הזוהר הצפוני ניתן לראות ואף לשלב אותן בטיול מלא חוויות בלפלנד, מהסוג שעושים פעם אחת בחיים.

אם ניסע ללפלנד, ניראה את אורות הזוהר הצפוני?

אורות הזוהר הצפוני של לפלנד מעטרים את השמיים בכל לילה – אבל בחלק גדול מהלילות הם חלשים מדי לצפייה בעין האנושית. הנה חמשת הטיפים החשובים ביותר, להגדלת הסיכויים לצפות באורות הזוהר הצפוני:

  • כאמור, אורות הזוהר הצפוני הם תמיד שם, אולם בחודשי הקור הם בולטים יותר. על כן, מומלץ לבחור בטיול ללפלנד בין החודשים אוקטובר לאפריל. בחודשים אלה, מזג האוויר קר מאוד בלפלנד – וחשוב להצטייד בביגוד מתאים
  • יש לילות בהם האורות הם חלשים, ויש לילות בהם האורות בוהקים במיוחד. על מנת להגדיל את הסיכוי שגם לכם ייצא לראות את אורות הזוהר הצפוני – צאו ללפלנד להרפתקה שתיארך לפחות שישה לילות.
  • אורות הזוהר הצפוני נראים טוב בלילות חשוכים. על כן – חשוב להמתין בסבלנות לאורות הזוהר הצפוני באזורים חשוכים שמחוץ לעיר. תמצאו שפע של מלונות ובתי הארחה המספקים סביבה חשוכה בלילה. כמו כן בטיולים מאורגנים ללפלנד, הניסיון לתפוס את הזוהר הצפוני הוא חלק מהמסלול.
  • מבחינה סטטיסטית, הסיכוי הגבוה ביותר לצפייה באורות הזוהר הצפוני הוא בין השעות 21:00 – 24:00. על כן, נציע לכם להתלבש חם מאוד, להצטייד בתרמוס של תה חם וסגור היטב, ולהתמקם באזור חשוך למשך שעות תחילת הלילה. במקרה הזה – הסבלנות משתלמת.
  • מומלץ לבדוק עם מי שנמצא בלפלנד (יש גם אתרים מתמחים), אם בימים הקרובים לימי הנסיעה שלכם, מופיעים כבר אורות הזוהר הצפוני בשמי חבל הארץ היפהפה.

אורות הזוהר הצפוני הם רק חלק ממה שלפלנד יכולה להציע לכם

אם אתם מתעניינים בטיול ללפלנד, שיאפשר צפייה באורות הזוהר הצפוני – דעו כי אורות הזוהר הצפוני הם רק אטרקציה אחת מני רבות ומיוחדות שלפלנד יכולה להציע לכם. נופים מושלגים עוצרי נשימה, מפלי מים שקפאו בנפילתם, מסעות במזחלות שלג המובלות על ידי כלבי האסקי מקומיים, ואפילו ביקור בכפר ה"מקורי" של סנטה קלאוס – כל אלה ועוד, יהפכו את הטיול בלפלנד למרגש, מבוקר ועד ערב.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.